Mali školski kustosi, projekt MMČ, ove je godine na svijetlo dana „izbacio“ dvoje mladih učenika s istraživačkim radovima jer su po ocjeni stručnog povjerenstva bili izvorni kajkavci, govoreći svoje viđenje istraživanja napamet, Lovru Erdeljija iz 6. b OŠ „Jože Horvata“(mentorica Romina Volar) Kotoriba i Tenu Novak, 5. a razred, OŠ Belica(mentorica Emina Kefelja).
Lovrinu prezentaciju starog fotoaparata smo već predstavili, a sada nam je svoju prezentaciju predstavila Tena:
„Dobar dan! Moje ime je Tena Novak, dolazim iz Osnovne škole Belica. Denes bum vam pokazala kak zgledi međimurska narodna nošnja.

Negda su puce ovak nosile:
Ovo gori je pleček, od napre se zakapči z gombima i lepo se zapaše v kikljo. Pleček ima širke rukove, ke se svežeju z svilnim pantlekima. V moji seli puce so nosile ruzne pantleke ( koli rukovi i na lasej), v Sobotici so nosile črlene, a negdi su se nosili i svetloplavi. Tak, dok su puce bile na kakšemo proščeju ili zobavi, mom su si znali otkud bi mogle biti.
Ovo doli pak je kiklja. Napravljena je od domočega platna, vezala se v struku z žnoricama i one so se obavezno morale skriti nutri v kikljo. Ne daj Božek kaj bi se vidle! Dužina kiklje bila je do pol litki. Na nogoj so se mele bele dokolenke, jer se pucam ne šikalo gole noge kazati. Od cpot pod kikljo blekle so se pumparice. To Vam nabom pokozala, jer se to ne pokažuvle!
Gori na kikljo svezal se fertof, on je iste dužine kak i kiklja. Na nogaj su se nosile črne škorje.
Ja škorje denes nemam, kak niti dokolenke, jer jih je v denešje vreme jako teško nabaviti; baš zato blago naših šukunbaka moramo dobro pospraviti i paziti kaj oko v glavi!

Za frizuru su puce nosile dve lepo zalizane kite, a žene pak su nosile jadno kito ( za svetek su si na glovo dele i podcolico). Tak su mladići odma znali štera je frajska.
Narodna nošja je mome srcu draga, jer mi Međimurke se jako štimamo z onim kaj je naše!“.
Sve što je govorila zorno je i pokazivala pa, moramo priznati, mnoge je naučila ono što nisu znali.

