Koristio mobitel za vrijeme vožnje biciklom pa završio u bolnici

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

U subotu, 9. listopada 2021. godine oko 14,20 sati u Lopatincu, Ulici Ivana Gorana Kovačića dogodila se prometna nesreća u kojoj 28-godišnji vozač bicikla brzinu kretanja nije prilagodio osobinama ceste (zavoj i nizbrdica). Zbog toga je u zavoju na nizbrdici izgubio nadzor nad upravljanjem te se prevrnuo i pao na kolnik. Vozač bicikla je za vrijeme vožnje upotrebljavao mobitel te je na taj način umanjio mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom.

Vozilom hitne pomoći ozlijeđen vozač prevezen je u Županijsku bolnicu Čakovec, dok će se ozlijede okvalificirati naknadno – javlja Policijska uprava Međimurska.

          Usprkos zakonskim odredbama i novčanoj kazni, mnogi vozači i vozačice se niti tijekom vožnje ne odriču razgovora putem mobitela, čitanja SMS poruka, a ponekad se čak upuštaju i u pisanje i slanje SMS poruka. Na taj način direktno ugrožavaju sebe i ostale sudionike u prometu.

          Naime, Zakonom o sigurnosti prometa na cestama  propisano je sljedeće:

  • vozač motornog vozila za vrijeme vožnje ne smije upotrebljavati mobitel niti druge uređaje na način koji bi umanjili mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja motornim vozilom (članak 196. stavak 3.),
  • mobitel se može koristiti za vrijeme vožnje ako se upotrebljava naprava koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruke (članak 196. stavak 4.).

Za ovaj prekršaj propisana je novčana kazna u iznosu od 1.000 kuna.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još