Prosječna je mirovina u studenom, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) iznosila 574,71 euro, piše Tportal.
Jasno, među nešto više od 1,2 milijuna umirovljenika ima onih koji primaju manje od 70, ali i više od 1500 eura mirovine. Kako bilo, većina njih mora proći isti postupak prije nego što im krenu redovita primanja.
Prije svega, treba znati kad je pravo vrijeme za odlazak u mirovinu. Prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, pravo na mirovinu imaju svi koji su navršili dob od 65 godina i 15 godina staža osiguranja. Doduše, postoje i iznimke. Od 1. siječnja 2025. godine, žene mogu u redovitu starosnu mirovinu s navršene 63 godine i devet mjeseci, uz uvjet od 15 godina staža. Dob za umirovljenje žena će se podizati za tri mjeseca sve do 2030. godine, kad će se izjednačiti s muškarcima.
Ista je stvar i kod odlaska u prijevremenu mirovinu. Od Nove godine žene mogu u mirovinu s najmanje 58 godina i devet mjeseci života te 33 godine i devet mjeseci staža. Njima se također uvjeti ‘podižu’ za tri mjeseca sve do 2030. kad će u prijevremenu mirovinu moći ići s navršenih 60 godina i 35 godina staža.
Među iznimkama su i dugogodišnji osiguranici, koji u mirovinu mogu s navršenih 60 godina, ali pod uvjetom da imaju najmanje 41 godinu staža osiguranja.
Nakon što provjere imaju li uopće pravo prema navedenim kriterijima, osiguranici mogu godinu dana prije podnošenja zahtjeva za mirovinu, poslati obavijest HZMO-u o tome da planiraju otići u mirovinu. To se naziva pretkompletiranje podataka.
Za to vrijeme, građani mogu HZMO-u poslati i zahtjev za informativnim izračunom mirovine. To je moguće učiniti besplatno putem korisničkih stranica HZMO-a u okviru sustava e-Građani ili dolaskom u područnu službu HZMO-a, što košta 7,29 eura.
Nakon što se osiguranici odluče kakvu mirovinu žele primati, HZMO-u šalju zahtjev za mirovinu u kojem navode na koji način žele primati mirovinu.
Detalje saznajte klikom ovdje.