Danas, u četvrtak, 26. kolovoza, održana je 4. sjednica Vijeća za prevenciju Međimurske županije, koju je župan Matija Posavec sazvao u vezi s čestim paljenjem smeća u romskim naseljima, posebnoom u Pribislavcu. No, u međuvremenu je prevagnulo pitanje sukoba više mještana, upotreba vatrenog oružja i ubojstvo ženske osobe u Mjesnom odboru Parag (Općina Nedelišće u Međimurju).
Sjednici, za koju je vladalo veliko zanimanje novinara, bili su nazočni predstavnici Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, Vijeća romske nacionalne manjine MŽ, Ministrarstva unutarnjih poslova, Policijske uprave međimurske, Prekršajnog odjela Općinskog suda u Čakovcu, Općinskog državnog odvjetništva Čakovec, Centra za socijalnu skrb Čakovec, Međimurske županije, gradova i općina te drugih nadležnih institucija. Predstavnik Državnog inspektorata RH, iako je na njegov rad upućeno najviše kritika, ni ovaj put nije se pojavio na sjednici iako je uredno i na vrijeme pozvan.
U skoro dva sata, koliko je sjednica trajala, izredali su se manje-više svi pozvani i ponovili sve ono što su već više puta govorili na prijašnjim sjednicama. No, načelnik Policijske uprave međimurske, Ivan Sokač, potpuno je okrenuo ploču. Prvo je rekao da su okolnosti događaja u Paragu uglavnom rasvijetljene, a onda naglasio:
-Mi kao članovi Vijeća za prevenciju MŽ nismo polučili nikakve konkretne rezultate. Svako kaže svoje, a problemi ostaju! Situacija je loša u svakom pogledu. Trebamo novu strategiju u rješavanju problema u romaskoj zajednici. Postoji toliko dobro plaćenih ureda, udruga, vijeća… za nacionalne manjine, a nitko ih nikada nije pitao što oni rade i kakvi su im rezultati. Nikakvi! Jeste li vi zadovoljni ovim što radimo? Ja nisam. Stanje sigurnosti je loše, pogotovo u mjestima u blizini romskih naselja. Ali, to je samo posljedica svega ovoga. Kad ovamo dođu ministri nije potrebno samo se hvaliti kako ovdje teče med i mlijeko. Treba otvoreno reći da imamo problem i da ga treba riješiti! Ako smo se mi ovdje dogovorili da se “kritičnim” obitelji umjesto novca daju tzv. vaučeri, tko je to u Zagrebu mogao odbaciti, spriječiti? Pa mi tu živimo, mi o problemima znamo najviše, a ne tamo neko gore. Mi donosimo zaključke, a rješenja nema. Župane, u komunikaciji prema višim instancama moramo napraviti zaokret od 180 stupnjeva inače ćemo se za godinu dana opet sastali i pričati o istim problemima – kazao je načelnik PUM, Ivan Sokač.
I predstavnici ostalih službi govorili su o dugotrajnim problemima, a načelnici i gradonačelnici naznačili probleme u svojim sredinama.
Matjaš Dida Oršoš iz Vijeća romske nacionalne manjine pokušao je pružiti ruku mira i pozvao na suradnju te naglasio da su Romi spremni učiniti sve što treba kako bi se situacija poboljšala. Na to mu je replicirao Ivan Sokač, kazavši da iz ovog proizlazi da su svi za suradnju. Na terenu je potpuno drugačija situacija, rijetko tko od Roma iskreno prihvaća ponuđenu suradnju – kazao je Sokač.
Veliki kamen spoticanja za iskrenu suradnju je i Veljko Kajtazi, saborski zastupnik nacionalnih manjina, koji je ove godine već 24 puta bio u Međimurju, ali uglavnom da bi skupljao glasove za parlamentarne izbore.
-Kajtazi želi surađivati, shvatite ga ozbiljno, puno je učinio za Rome – kazao je Dida Oršoš i na kraju zaključio da se i on boji ilegalnog oružja.
-Kad u naseljima malo jače zasvira muzika, odmah dođe policija i oduzima zvučnike, a kad se puca, ne dođu uzeti puške! – kazao je Matjaš Oršoš.
Na kraju je župan Posavec predložio zaključke s naglaskom na četiri osnovna problema: ilegalno oružje, ilegalna gradnja, paljenje smeća i nezakonito trošenje socijalnih i drugih naknada. Svaku od ovih točaka će posebno obrazložiti i uputiti nagležnim ministarstvima. Očekuje skorašnji sastanak u Zagrebu s konkretnim prijedlozima za akciju. U protivnom, svakodnevno ćemo se zgražati nad problemima, a onda doći na naslovnice državnih medija kad u Međimurju opet netko nekoga – ubije! Pitanje je hoćemo li na to morati dugo čekati!?