SVJETSKI POZNATA I JEDINA HRVATSKA PILOTKINJA BALONA

INTERVJU Marija Petrić Mikloušić: ‘Sviđa mi se ta tišina i osjećaj lebdenja!’

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić, Marko Kiš
- Advertisement -

Marija Petrić Mikloušić prva je i trenutno jedina aktivna pilotkinja balona u Hrvatskoj, koja ovih dana leti iznad Preloga i Međimurja zajedno sa svojim suprugom Tomom Mikloušićem (zvanim Tom Balon) i sinom Igorom Mikloušićem, organizatorom „Festivala balona na vrući zrak“ koji se od 2. do 4. rujna 2022. godine održava u Prelogu.

Marija sa suprugom Tomom Mikloušićem

Marija Petrić Mikloušić ujedno je prva žena koja je preletjela Olimp u Grčkoj i prva pilotkinja u letu balonom na solarni pogon, i to u Novom Meksiku. Porazgovarali s njom na „Festivalu balona na vrući zrak“ na vjetrovitoj preloškoj Marini i saznali više o ovoj svjetski poznatoj balonistici, kao i svijetu balonaštva.

Recite nam više o sebi!

Stanujem u Zagrebu, imam 65 godina i inače sam inženjer dizajna po struci i pilotkinja balona i ovo drugo mi je godinama jedini posao. Imam sina Igora Mikloušića, koji je također pilot balona i organizator ovog Festivala balona na vrući zrak, i supruga Toma Mikloušića, koji je – pogađate – također pilot balona!

Marija sa sinom Igorom Mikloušićem, organizatorom festivala

Kako ste se počeli baviti ovim poslom?

Moj suprug je krenuo s tim davno sa svojim prijateljima u Ljubljani, gdje je živio, a kad je došao u Zagreb ja sam im radila transparente i slično te sam lagano krenula s njima na letove balonom. Igor je tada bio dosta mali, a s obzirom na to da je balonaštvo zapravo obiteljski sport – svi piloti i danas dovode malu djecu sa sobom – nekako je to bilo normalno… Zatim me to povuklo – krenuli su festivali, ta lijepa druženja i natjecanja i na koncu sam ostavila svoj posao i ostali smo svi troje samo u balonima, proputovali skoro cijeli svijet i eto, uživamo i dalje! Imamo Balon klub Zagreb, a otvorila sam i jedan klub u Zagorju, gdje letimo (Klub Zagorje).

Kako je letjeti balonom, zašto to volite, koji su izazovi?

Balon je jako osjetljiva letjelica, prekrasna i pruža puno. U balonu nema volana kojom biste mogli upravljati, možemo promijeniti smjer njegovog kretanja jedino promjenom visine jer je obično na različitim visinama i različit smjer vjetra. Nekad je vjetar i isti na svim visinama. Stalno moramo pratiti paziti na prognoze, koje su uglavnom danas jako loše i neprecizne s obzirom na to što nam se događa globalno. Moramo zapravo dobro poznavati meteorologiju i mikroklimu kad polažemo ispit za pilota.

Balon je zaista jako osjetljiv na vremenske uvjete. Teško je utoliko što puno puta moramo otkazati let jer je ili jak vjetar ili ga nema. Letenje balonom volim jer je prekrasno. Svatko tko je probao uvijek je bio oduševljen. Sviđa mi se ta tišina u nebeskim prostranstvima, osjećaj lebdenja… To je nešto što bi svatko trebao probati.

Kako se postaje pilot balona i gdje se u Hrvatskoj može školovati za to?

Za pilota balona školovala sam se u Engleskoj, a Igor i suprug Tom u Americi. U Hrvatskoj smo otvorili školu za to, dakle, može se proći škola za pilota balona kod nas u Balon klubu Zagreb. Međutim, za to je potrebno puno vremena i strpljenja jer balon nije letjelica koja može letjeti svaki dan, a za te treninge potrebno je minimalno 20 sati letenja da bi se uopće moglo pristupiti ispitu.

Kakva je situacija s balonaškim klubovima i koliko uopće ima žena pilotkinja balonom danas djeluje Hrvatskoj?

Jedini smo klub balonista danas u Hrvatskoj, a što se žena tiče, odškolovali smo jednu našu članicu, Ines Platužić Jarki, no ona trenutno stanuje u Kanadi, ali ići će s nama na svjetsko prvenstvo u Sloveniju. Jako smo ponosni na nju. Imamo i Marinu Fekonju Dragan iz Agencije za civilno zrakoplovstvo, koja je inače pilotkinja aviona, ali je položila i za pilotkinju balona, međutim nema vremena i ne bavi se time. Preko Agencije za civilno zrakoplovstvo se dobivaju dozvole, rade pregledi balona i dr.

Koliko uopće košta balon i bavljenje ovim sportom?

Ovisno o veličini, balon košta od 50.000 eura pa na više. Da ne govorimo o tome da treba imati i dobar auto koji može voziti težinu balona, dobru prikolicu, instrumente i razna druga čuda… Mi cijeli život ulažemo u opremu i odričemo se svega kako bismo se mogli baviti time jer je riječ o doista skupom sportu. Znalo nam se događati da nismo bili u stanju letjeti, bez obzira na svu opremu, jer su nam troškovi plina i svega bili previsoki, jer riječ je o ogromnim troškovima. Koristimo i helij za probne baloniće koji se puštaju gore kako bi se odredio smjer i brzina vjetra, a helij je jako skup.

Kako vam se sviđa Međimurje i Prelog?

Prekrasno je! Mi smo dosta letjeli i na području Varaždina i Čakovca, no u Prelogu smo bili jednom davno, s tri balona, međutim bilo je jako vjetrovito i nažalost nismo uspjeli poletjeti. No, sin je bio ovdje prije dva mjeseca u vezi ovih priprema i kad sam vidjela te fotografije, pomislila sam kako je ovo stvarno magija, nešto prekrasno! Nadam se da ćemo češće letjeti ovdje!

Marija na letu iznad Međimurja
- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još