ČELNI ČOVJEK KOTORIBE

INTERVJU Dario Friščić za ljepšu Kotoribu: od špeditera i biznismena do načelnika 24/7!

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić
- Advertisement -

Biti načelnikom jedne velike općine s multinacionalnim stanovništvom i brojnim izazovima nije lak zadatak, no načelnik Općine Kotoriba Dario Friščić (49), koji je na toj funkciji u svom prvom mandatu, već 3,5 godine, dobro se snalazi, a na Kotoribi se vide brojne pozitivne promjene. Povodom Dana Općine Kotoriba, čije Općinsko vijeće će sutra (petak) održati svečanu sjednicu, porazgovarali smo s njezinim čelnim čovjekom o novostima, planovima i aktualnostima. I svemu pomalo.

Dario Friščić

Na posao načelnika stigli ste prije 3,5 godina, a prije toga bili ste u privatnim vodama?
– Po struci sam strojarski tehničar i 20 godina radio sam kao špediter na carini u Čakovcu i Varaždinu, Usporedno s time, 2005. godine osnovao sam vlastitu tvrtku – zastupništvo inozemne tvrtke te parelelno pokrenuo i privatni biznis. Godine 2016. postao sam direktor tvrtke koja se bavila obnovljivim izvorima energije, do kandidature za načelnika Općine Kotoribe 2021., otkada sam evo načelnik.

I, kakva je razlika između privatnog posla i posla načelnika?
– Mislim da je u poslu načelnika zahtjevnije napraviti neki posao nego u privatnom sektoru, ne u smislu financija već je sma postupak puno duži i na to se treba priviknuti.

No, nije da ste „pali s Marsa“ u političke vode?
– Ne. Od 1996. godine član sam HSLS-a, a od 2005. do 2009. godine bio sam vijećnik Općinskog vijeća u Kotoribi i tu sam stekao konkretnije političko iskustvo.

I, kako ste zadovoljni svojim dosadašnjim angažmanom kao načelnika, što vam je posebno važno?
– Zadovoljan sam što su protekom razdoblju napravljeni sljedeći kapitalni projekti: Gospodarska zona Jug, izgradnja – i to vlastitim sredstvima te uz pomoć kreditnog zaduženja – nove upravno-poslovne zgrade u centru Kotoribe te izgradnja Sportskog centra NK Graničara, koji danas okuplja nogometne reprezentacije iz raznih krajeva svijeta i u kojeg djeluje i Škola nogometa Donje Međimurje s oko 150 djece, a također i dodatne sadržaje poput squasha i cage balla.

Nova upravno-poslovna zgrada u Kotoribi

Puno se toga događa u Kotoribi. Koji projekti još posebno vesele?
– Moram napomenuti da smo na radost djece napravili suvremeno dječje igralište u centru, izgradili solarnu elektranu na sportskom centru dobivši kapitalna sredstva za nogometni klub, otvorili smo punionicu za električna vozila, dovršeno je dugoočekivano postavljanje javne rasvjete u nastavku Ulice Alojzija Stepinca i dijela Sajmišne ulice prema ribičkom domu, riješen je dugogodišnji problem kanalizacije i odvodnje u Ulici Katarine Zrinski, a u tijeku su radovi na obnovi spremišta za komunalne strojeve.

Rasvjeta u Sajmišnoj ulici

Zamijenili smo i krovište na Vatrogasnom domu, krenula je rekonstrukcija Ulice Ivana Mažuranića koja će doprinijeti boljoj sigurnosti prometa i riješiti potrebu za parkirališnom mjestima vezanim uz sportski centar. Općina je dobila 127.000 eura za projekt izrade pješačko-biciklističkih staza na području cijene Kotoribe, a važno je napomenuti i da smo nakon 15 godina omogućili kupnju zemljišta za izgradnju kuća s isplaniranom novom stambenom zonom.

Krenut ćemo i s nastavkom uređenja Gospodarske zone Jug jer smo prodali još dvije čestice, dogradnjom stubišta Knjižnice i čitaonice, sanacijom nerazvrstanih cesta, uređenju obale i okoliša šudergrabe te radimo na izmjenama projekta stare škole kako bismo bili prihvatljivi prijavitelji za neki od natječaja. Jako mi je važno i što je Kotoriba dobila hitnu pomoć 24/7.

Kotoriba ima hitnu 24-7

Kakvu suradnju ima Općine Kotoriba s Međimurskom županijom?
– U protekle 3,5 godine, uz pomoć Međimurske županije zadržali smo matični ured u Kotoribi i ovdje otvorili ured Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode. Doći će, nadam se, vrijeme i za konkretnija ulaganja u našu općinu od strane županije!

Koji su vam najveći izazovi kao načelniku Kotoribe?
Ilegalno bacanje otpada u prirodu i problemi s kojima se mještani Kotoribe svakodnevno susreću u suživotu s romskom zajednicom: paljenje smeća – posebno plastike, psi lutalice iz romskih naselja, smeće koja djeca bacaju po ulicama na putu od škole do kuće te razne pritužbe mještana vezane uz remećenje javnog reda i mira.

Je li se što pomaknulo po pitanju problema neplaćanja Roma iz romskog naselja GKP Pre-komu i oduzimanja kanti za otpad?
– Problem su dugovi Roma koji su se nagomilali za to. Romima je Pre-kom trenutno ponovno vratio kante za otpad te se nadam da će dalje uredno ispunjavati svoje obveze, misleći i na svoje zdravlje i na zdravlje cijele zajednice u kojoj žive. Jer, ilegalno odbacivanja i paljenje otpada je velik ekološki i zdravstveni problem!

Što vidite kao rješenje ovih problema?
– Smatram da bi se napokon trebala oformiti stalna ispostava policije ovdje (prostor postoji), koja bi mještanima pružila puno veću sigurnost i zaštitu. Nažalost, iz policije kažu da im nedostaje stručnog kadra. Općina sama ne može raditi red i mir, niti je za to osposobljena, niti za to ima ovlasti.

Kako se privatno opuštate?
– Posao načelnika je praktički posao 24/7 i gotovo je nemoguće uzeti slobodnog vremena i opustiti se. Uvijek netko zove da pas laje, da je netko zapalio smeće, da se pušta glasna glazba… Tako da, nažalost nemam vremena za opuštanje!

Hvala na razgovoru i puno sreće u daljnjem radu! I više opuštanja!!!

Rekonstrukcija Ulice Ivana Mažuranića
- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još