Među trgovcima nema jedinstvenog stava o regulaciji rada trgovina nedjeljom. Dio njih zalaže se za ograničavanje, dok su drugi protiv bilo kakvog ograničavanja, no slažu se da je potrebna veća briga za radnike i da se rad nedjeljom mora adekvatno platiti, piše Hina, a prenosi HRT.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja do sutra, 7. studenoga prikuplja mišljenja i prijedloge zainteresiranih o prijedlogu izmjena Zakona o trgovini, kojima uz ostalo regulira radno vrijeme u djelatnosti trgovine – u pravilu bi trgovine bile zatvorene nedjeljom i blagdanima, a trgovci bi mogli izabrati 16 nedjelja tijekom kojih bi radili.
Prema prijedlogu, radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac, raspolažući maksimalnim iznosom fonda od 90 sati koje raspoređuje u razdobljima od ponedjeljka do subote, dok bi prodajni objekti nedjeljom i blagdanima pretežito bili zatvoreni.
Prijedlog je, naime, da trgovine rade 16 nedjelja u godini, a kojim bi nedjeljama bili otvoreni odredili bi sami trgovci na temelju svojih potreba, sezonalnosti, mikrolokacije i drugih čimbenika koji utječu na individualnu procjenu za potrebom radne nedjelje.
Iz HUP – Udruge trgovine Hini su rekli da kao socijalni partneri očekuju da im se Zakon nakon e-savjetovanja dostavi na očitovanje s primjerenim rokom za iznošenje stavova.
S obzirom na novonastale i izmijenjene uvjete poslovanja, predlažu aktiviranje radne skupine unutar Ministarstva te uključivanje socijalnih partnera u sve faze konzultacija tijekom promjene ovog Zakona.
Iz HUP-Udruge trgovine istaknuli su da su “trgovci kao i svi poslodavci ionako suočeni sa izmijenjenim uvjetima poslovanja te nemogućnosti planiranja i neizvjesnostima koje donosi ova kriza”. Dodatne probleme, navode, stvaraju i rast cijena energenata i drugih ulaznih troškova koji utječu na logistiku i transport.
Cijeli članak možete pročitati ovdje.