Iako nas do Božića dijele dva mjeseca čini se da je njegov najozloglašeniji lik Grinč ove godine stigao nešto ranije, ali umjesto najvećeg obiteljskog blagdana mogao bi ukrasti Mjesni odbor Knezovca. U ovoj priči doza gorkog humora neophodna je želimo li opisati sva događanja vezana uz ovu temu koja je sinoć bila predmet burne rasprave Zbora mještana u Knezovcu, a večeras će se naći na dnevnom redu sjednice Općinskog vijeća Općine Šenkovec.
Teško je u nekoliko rečenici pojasniti što je dovelo do prijedloga za privremeno ukidanje Mjesnog odbora Knezovec, čiji su se mještani našli u Bermudskom trokutu zdravog razuma, zakona i politike, ali pokušajmo.
Formalno, preporuku za ukidanje Mjesnog odbora Knezovec, do pred lokalne izbore 2025.godine, Općinskom vijeću podnosi Komisija za Statut, Poslovnik i propise Općine Šenkovec.
Dvoje njezinih članova, općinski vijećnici Ruža Sermek i Saša Horvat, pokušali su Zboru mještana pojasniti zbog čega su podnijeli takav prijedlog.

– Razlozi su proceduralne pogreške kod konstituiranja Mjesnog odbora, neusklađenost Pravila Mjesnog odbora Knezovec sa Statutom Općine Šenkovec te sustavne nepravilnosti u postupcima najma dvorane Kulturnog centra Knezovec, obrazložila je Sermek, a Horvat dodao da su analizu stanja i djelovanja Mjesnog odbora proveli na zahtjev samih vijećnika.
Kada se radi o proceduralnim pogreškama treba napomenuti da je nakon izbora za VMO Knezovec održanih 28. svibnja, na kojima je većinu osvojila lista HNS-a predvođena Lukom Meglićem, konstituirajuća sjednica tog tijela sazvana za nedjelju, 2. srpnja. Spomenutoj komisiji je sporan propisani rok za slanje poziva koji se moraju dostaviti najmanje tri dana ranije, a načelnik Meglić uputio ih je u četvrtak, 29.lipnja. Pozivaju se na pisanu predstavku Ministarstva pravosuđa i uprave kojom je, na prigovor vijećnika i prethodnog predsjednika Mjesnog odbora Jurice Koštarića, ukazano da se ne radi o pitanju iz njihove nadležnosti, već se to regulira propisima jedinice lokalne samouprave. Prema tumačenju komisije o tome bi trebalo odlučivati Općinsko vijeće, dok načelnik ističe da se u Poslovniku navodi rok od tri dana, pri čemu se ne spominje da su u pitanju radni dani te je prezentirao i mišljenje jednog odvjetničkog ureda iz Čakovca prema kojem je rok poštivan u skladu s propisima. Naveo je i da podnošenje prijedloga o raspuštanju ili ukidanju Mjesnog odbora spada u nadležnost načelnika te da takav prijedlog neće podnijeti.
Puno je polemike bilo i oko upravljanja dvoranom Kulturnog centra Knezovec, ponajviše zbog različitih cjenovnih kategorija za pojedine grupe korisnika i načina na koji se koristio novac od najma. Iako su članovi komisije ukazivali na osobnu odgovornost načelnika Meglića iz doba kada je bio predsjednik Mjesnog odbora Knezovec kroz raspravu je postalo jasno da je samo nastavio praksu svojih prethodnika s kojom su bili upoznati i s time se slagali svi članovi Mjesnog odbora. Prema evidenciji iz tog razdoblja jasno je vidljiva visina prihoda, dok su se rashodi gotovo u potpunosti svodili na kupnju darova djeci iz mjesta za Božićne blagdane te ništa ne ukazuje da se bilo tko osobno okoristio tim novcem. Osim toga postavlja se pitanje je li takva praksa bila poznata općinarima te ako jest zbog čega se već tada nije reagiralo?

Sami mještani u svojim su raspravama pitali zbog čega ih se kolektivno kažnjava ukidanjem Mjesnog odbora zbog eventualnih pojedinačnih propusta? Promatraču sa strane nameće se i pitanje što će se dobiti gašenjem Mjesnog odbora na godinu i pol dana, posebice u situaciji kada ga mještani doživljavaju kao svojevrsnu udrugu uz koju su se okupljali u različitim aktivnostima, od dobrovoljnih radnih akcija do samodoprinosa kojima su razvijali svoje mjesto, pa na taj način i izgradili Društveni dom te im je zbog toga normalno da cijena najma mještanima bude nešto niža nego ostalim korisnicima s područja općine ili iz drugih međimurskih sredina.
Jedan od mjesnih aktivista sa dužim stažem istaknuo je da se osobno te kroz tadašnju Mjesnu zajednicu zalagao za formiranje Općine Šenkovec, a sada bi se moglo desiti da ta ista općina koju su podržavali ugasi njihov Mjesni odbor! Zbog toga su neki od okupljenih predlagali čak i održavanje referenduma, ali na kraju ovog okupljanja donijeli odluku da se protive ukidanju Mjesnog odbora Knezovec što će teško imati većeg utjecaja na konačni rasplet ove priče.

Nakon svega ostaje pitanje zbog čega se djelovanje jednog mjesnog odbora pretvara u prvorazrednu političku temu, odnosno zašto se politička utakmica, koja evidentno stoji u pozadini cijele priče, ne vodi oko mnogo važnijih pitanja? S obzirom na ovlasti i izvore financiranja svakog, pa tako i Mjesnog odbora Knezovca, svakom iole ozbiljnijem poznavatelju zbivanja jasno je da se radi o tijelima bez prevelikog utjecaja, čiji je značaj sveden na lokalnu zajednicu u kojoj djeluju. Bez obzira na to neupitno je da se i mjesni odbori, pa tako i ovaj knezovečki, u svojem djelovanju moraju pridržavati zakona i propisanih normi, ali zdravorazumski je postaviti pitanje jesu li navedeni propusti toliko veliki da zbog njih treba ugasiti Mjesni odbor i tako kazniti najveći broj mještana Knezovca koji u cijeloj priči nisu baš ništa skrivili.
Evidentno je da se odnos političkih snaga u Općinskom vijeću Općine Šenkovec promijenio zbog čega će, gotovo sigurno, odluka o privremenom ukidanju Mjesnog odbora Knezovca večeras biti usvojena. Ne dođe li do drugačijeg raspleta to će biti tek početak procesa u kojem će nadležna županijska, a možda i državna tijela prosuđivati o tome tko je u pravu što bi moglo potrajati možda i do samih lokalnih izbora. S druge strane upitno je hoće li promjena snaga dovesti i do većih poremećaja poput prijevremenih općinskih izbora, jer je do njih ostalo oko godinu i pol dana. Zato ovu priču možemo shvatiti i kao početno zauzimanje pozicija za pravu političku borbu koja tek slijedi.