NAGRADA ZVONIMIR BARTOLIĆ

FOTO Zoja Šestak najbolja kod srednjoškolaca, Matko Branda među osnovnoškolcima

Autor: Miljenko Ovčar Foto/Video: Miljenko Ovčar
- Advertisement -

Radovi Zoje Šestak, učenice 2.razreda čakovečke Gimnazije Josip Slavenskog i Matka Brande, učenika 3.razreda OŠ Gornji Mihaljevec proglašeni su najboljima na današnjoj dodjeli Nagrade „Zvonimir Bartolić“ za stvaralaštvo na kajkavskom narječju. Njihove su mentorice bile Nada Čatlaić i Silvija Soldat. U kategoriji osnovnih škola bila su prijavljeno 36 rada iz 8 škola, a u srednjoškolskom uzrastu 24 radova iz tri škole. Sve radove je ocjenjivalo povjerenstvo u sastavu: Petrana Sabolek, Kristina Štebih i Vera Zemunić.

Uz pobjednički rad Matka Brande „Kak sam postal Bambi“, kod osnovnoškolaca drugu nagradu primila je Hana Škvorc, 6.razred OŠ dr. Ivana Novaka Macinec, PŠ Gornji Hrašćan, mentorica Kristinka Vugrinec koja je mentorirala i trećenagrađeni rad Borne Meglića, polaznika 5.razreda iste škole. Pohvalnice su primili Chriztel Renae Acevede, 7.razred OŠ Sveti Martin na Muri, mentorica Anđelka Klemenčić i Jakov Jančec, 3.razred OŠ Ivanovec, mentorica Mirela Radovan.

Osim pobjedničkog rada „Naša je roda crkla“ Zoje Šestak, kod srednjoškolaca druga je nagrada dodijeljena Niki Fundaku, 3.razred Tehnička škola Čakovec, mentorica Lucija Sanjković Horvat, a treća Evi Bogomolec, 3.razred Gimnazije Josip Slavenski Čakovec, mentorica Zlatka Grahovec Soldat. Ista je mentorica radila i s Anom Sabočanec, 4.razred Gimnazije Josip Slavenski Čakovec koja je primila pohvalnicu, baš kao i Doroteja Sršan, 2.razred Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec, mentorica Nada Čatlaić.

Na prigodnoj svečanosti u čakovečkoj zgradi Scheier o liku i djelu prof.dr. Zvonimira Bartolića govorio je predsjednik čakovečkog ogranka Matice hrvatske Zoran Turk.

-Zvonimir Bartolić bio je prosvjetni i kulturni djelatnik koji nas je zadužio na mnoge načine. Nama Matičarima je, nekako, najvažniji zbog obnove našeg ogranka u Čakovcu i pozicioniranja Matice hrvatske kao središnje kulturne institucije. Zahvaljujući njemu danas možemo nastavljati skrb o našem jeziku, tradiciji i povijesti, naglasio je Turk uputivši zahvale i Međimurskoj županiji te Gradu Čakovcu na potpori bez koje bi djelovanje Matice hrvatske bilo u puno manjem opsegu.

-Kada je u pitanju briga o našem jeziku raduje me što danas ne postoje nikakva ograničenja u služenju njime čega je u povijesti bilo. Međutim, kako zbog trendova, tako i radi sveprisutne globalizacije nekako se sve manje koristi. Različitim metodama nastojimo ukazati na njegovo bogatstvo i vrijednosti, ali najviše nas veseli kada vidimo da nove generacije pišu na kajkavskom i stvaraju na svojem jeziku. Tada smo sigurni da će se skrb o našem jeziku nastaviti i u desetljećima pred nama, poručio je Turk.

Međimurski župan Matija Posavec izrazio je zadovoljstvo što se ova manifestacija odvija u sklopu Dana Međimurske županije.

-Kada je u pitanju ljubav prema zavičaju ona često proizlazi iz poštovanja prema kulturi, povijesti i tradicije. Time se daje nemjerljiv doprinos jačanju našeg identiteta. Često govorim kako u općem društvenom razvoju u ovim globalnim vremenima ne smijemo zaboraviti našu povijest. Taj identitet, koji moramo jačati, održavamo kroz ovu i slične manifestacije koje njeguju naš jezik kulturu. U tome moramo imati podršku institucija i ustanova te mi je posebno drago što je čakovečka Matica hrvatska to prepoznala, rekao je Posavec založivši se za kontinuirano poticanje učenika i njihovih mentora u očuvanju našeg identiteta i tradicije.

Čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini također je uputila pohvale mladim autorima i njihovim mentorima.

-Međimurje njeguje svoju povijest, tradiciju i kulturnu baštinu. To je ono što nas čini posebnima i drugačijima. Koliko god smo prostorno mali, imamo veliko jezično bogatstvo kojim se ponosimo. To je naše istinsko bogatstvo kojim iskazujemo poštovanje vlastitoj prošlosti i povijesti, naglasila je gradonačelnica Cividini.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još