Zlatni pir, odnosno 50 godina braka, proslavili su u subotu, 9. svibnja 2026. godine, u Teniskom klubu u Svetoj Mariji Jelena i Dragutin Frančić iz Svete Marije. Na velikoj fešti uz obitelji i prijatelje, ujedno su proslavili i Jelenin 68. rođendan (koji je bio 7. svibnja), a nezaboravnoj proslavi pridonijeli su i tamburaši – Tamburaški sastav Gažeri, velika, lijepa torta i vatromet. Plesalo se i slavilo do kasnih noćnih sati.

Jelena (68) i Dragutin (72) upoznali su se u svom rodnom mjestu, Svetoj Mariji, u slastičarnici, gdje je Jelena nosila domaće mlijeko za sladoled, a gdje su zajedno uživali u sladoledu i „turskom medu“.

Život ih je odveo trbuhom za kruhom u Zagreb, gdje je Jelena radila u tvornici zatvarača Mega, a Dragutin u Industrogradnji kao građevinski radnik. Nakon 7 godina vratili su se radi Jelenine bolesne mame u Svetu Mariju, gdje su pronašli ljepši život.
Jelena je do mirovine radila u nekadašnjoj tvornici obuće Meiso, a Dragutin je radio još neko vrijeme kao građevinski radnik, boraveći zbog posla i u Njemačkoj i Rusiji, a zatim kao komunalni radnik Općine Sveta Marija, a do mirovine je radio za Kompaniju Janković iz Svete Marije.
Iako su tijekom života dosta vremena proveli i razdvojeno zbog posla, veza koju su stvorili u mladosti uvijek je ostala jaka i povezivala ih. I danas, nakon 50 godina braka, jednako se vole, ako ne i jače, a otkrivaju i tajnu sretnog braka:
– Kao i u svakom braku, imali smo i ljepših i manje ljepših trenutaka i svađica, no uvijek smo se pomirili, sve smo se dogovorili i zajednički riješili sve probleme. U svakom braku najvažniji su praštanje, tolerancija partnerovih mana i želja da se nastavi zajedno dalje!

Jelena i Dragutin imaju tri sina: Tomislava, Marka i Petra, te četvero unučadi: Nea, Iana, Doris i Franju. Danas, vrijeme u mirovini provode na vrtu i uzgajajući povrće, praveći zimnicu i uživajući u društvu svojih unuka. Brinu i o kokošima, kunićima i psu. Jelena ima vrti pun prekrasnog cvijeća, a radi i prefine kolače i savijače po kojima je zna cijela njezina ulica – tzv. Belji Beč – a i prijatelji iz Zagreba.

Sretnu 50. godišnjicu braka i rođendan želi im od srca i portal Medjimurski!
