Ema Furdi (18) iz Murskog Središća i Marsel Grivec (17) iz Preloga jedni su od rijetkihučenika 3. razreda koji polaze trogodišnji smjer za konobara u Srednjoj školi Prelog. Oboje su iznimni učenici, koji su osvojili odlične rezultate na natjecanjima u pripremi barskih mješavina, pa smo ih posjetili u Srednjoj školi Prelog, gdje su nas zadivili pokazujući nam kako koktele spremaju pravi, školovani konobari, čija priprema i posluživanje predstavlja neku vrstu umjetnosti!
USPJEŠNI U IZRADI KOKTELA NA NATJECANJIMA
Masrsel Grivec ovih se dana vratio s natjecanja Biser mora na Braču, gdje je osvojio srebrnu medalju u disciplini u disciplini „posluživanje pjenušavog vina i flambiranje slatkog jela“. Marsel se već dokazao i kao talent za koktele, jer već prije je sudjelovao na natjecanjima. Osvojio je visoko 2. mjesto u pripremi kratke barske mješavine Cosmopolitan cocktail na međužupanijskom natjecanju Word Skills u Bjelovaru. U Tuheljskim toplicama, u rujnu 2022. godine, osvojio 1. mjesto u izradi koktela – duge barske mješavine na bazi džina – te 1. mjesto u posluživanju hrane i pića, a u lipnju 2022. u Zaboku u utrci konobara – vještine i spretnost nošenja poslužavnika s otvorenom buteljom vina i napola punom čašom – također je bio prvi!
Ema Furdi je pak za koktel Votka amarettino, u pripremi kratke barske mješavine u shakeru na bazi votke, osvojila visoko 2. mjesto na međunarodnom natjecanju Badel junior kup u Zagrebu. Bilo je to njezino prvo natjecanje.
– Na to je natjecanje Ema otišla umjesto Marsela, pa smo imali pripreme u trajanju od samo dva dana, no unatoč tome osvojila je uspješno 2. mjesto! – istaknuo je njihov strukovni nastavnik ugostiteljskog posluživanja, mentor Goran Žižek.

JE LI LAKO „SMUČKATI“ KOKTELIĆ? BAŠ I NIJE!
Barske mješavine učenici-konobari po planu i programu dobivaju u 3. razredu, a priprema za natjecanje inače traje oko mjesec dana. Čini se lako „smučkati“ jedan koktelić, no u profesionalnom smislu, to svakako nije.
– Vježba se individualno, a učenici trebaju savladati sve četiri tehnike mješavine – u barskoj čaši, u čaši u kojoj se koktel poslužuje (tehnikom build), u shakeru ili u električnim mješaču – pojasnio je Goran i dodao:
– Svi učenici dobili su za zadatak koktel kojeg nisu znali unaprijed i recept, a sve ostalo su morali sami napraviti – pripremne radove, izradu samog koktela i dekoraciju. Kod izrade i posluživanja koktela i pića na natjecanjima učenici moraju biti jako spretni, sigurni i elegantnih pokreta, trebaju obavezno iscijediti višak vode prije shakanja, napraviti hlađenje čaše (frapiranje), znati izraditi dekoracije… Kod koktela se gleda izgled, miris, okus i stručni rad.
Dodatna teškoća kod natjecanja je što bi, kaže nam Goran, učenici trebali sami znati koje kombinacije pića mogu sljubiti pri osmišljavanju koktela, a ne poznaju pića jer u principu prije 18. ne smiju piti alkohol.
– Tako da im mi mentori uskačemo u pomoć. No, zato bi škola za konobare trebala biti 4-godišnja, a ne trogodišnja – kaže Goran.

U svakom slučaju, konobarstvo je danas deficitarno zanimanje, a Ema i Marsel su uz još jednog učenika jedini učenici smjera konobara u 3. razredu u Srednjoj školi Prelog! U 2. razredu nema niti jednog učenika, a u 1. razredu ih je svega pet. S druge strane, u 4-godišnjem smjeru turističko-hotelijerskog komercijalista Srednja škola Prelog pak ima tri puna razreda.
EMA JE ODMALENA HTJELA BITI I KONOBARICA
Kod Eme je sve išlo „glatko“.
– Kao mala, htjela sam biti profesorica ili kozmetičarka. No, počela sam se igrati konobarice i to mi se jako sviđalo, pa sam se tako i na koncu upisala u školu za konobaricu. Sviđa mi se što nam naš mentor Goran daje zadatke za doma, za Uskrs, Božić, Valentinovo i sl., da pripremimo svečani stol, skuhamo i sve pripremimo za ukućane – rekla je Ema.
Dodala je i kako je i njoj i Marselu najdraži predmet Ugostiteljsko posluživanje, u prvom redu zbog opuštenosti i pozitivizma nastavnika Žižeka.
– Ne možete biti ne veseli na njegovom satu i baš se potrudi da nas nauči, voli svoj posao i radi ga s puno volje i ljubavi – dodala je Ema, zahvalna što ima takvog mentora.

MARSEL JE IMAO SASVIM DRUKČIJE PLANOVE!
Kod Marsela je priča o upisu u školu za konobara složenija.
– Uopće nisam imao u planu ići u ovu školu! Htio sam ići u Tehničku školu Čakovec (smjer elektrotehnika ili elektoinstalacije), no zbog toga što bolujem od dijabetesa i inzulinski sam ovisnik, doktori su mi rekli da ne mogu na taj smjer. Zato sam prvo upisao hotelijerstvo u Srednjoj školi Prelog, a moj stariji prijatelj Luka Tomašić predložio mi je da se, kao i on, na kraju 2. godine prebacim na smjer za konobara, što sam i učinio, shvativši da me to više zanima – priča Marsel, te dodaje:
– U ovu školu sam došao bez volje, no zbog velikog truda i pozitivne energije nastavnika Žižeka zavolio sam ovu školu i konobarsku struku!
Iako ga hvale na velika zvona, nastavnik Žižek je istaknuo kako sve učenike ugostiteljsko posluživanje također uče Zoran Tomašić, Robert Režek i Ivana Martinec-Novak, te zahvaljujući svima njima učenici Srednje škole Prelog ostvaruju odlične rezultate na natjecanjima te svi skupa zajedno čine odličan ugostiteljski tim.
– Konobari danas imaju lijepe plaće i to je krasno zanimanje. Volio bih da djeca upišu to zanimanje da barem možemo pokriti Međimursku županiju jer zaista nedostaje konobara! – kaže Goran.
GDJE IMAJU PRAKSU?
Ema trenutačno ide na praksu u restoran „Schloss“ u Murskom Središću, zadovoljna je, a u slobodno vrijeme voli izlaziti s prijateljima i putovati. Planovi za dalje su joj pronaći posao u inozemstvu.
– Imam stariju sestru Saru koja radi u Njemačkoj, a ja bih voljela raditi u Austriji jer su tamo bolje plaće, a Austrija mi je i blizu. Voljela bih raditi u Beču – kaže Ema.
Marsel ima praksu u hotelu „Kralj“ u Donjem Kraljevcu i vjeruje da će, kad završi školu, tamo nastaviti i raditi jer već su mu ponudili posao. Iako i on, doduše, ima stariju sestru i brata koji stanuju u Berlinu, volio bi ostati u domovini. U slobodno vrijeme Marsel također voli izlaziti s prijateljima i putovati kad je u mogućnosti. Dodajmo i da su sklopu svog dosadašnjeg školovanja, Ema i Marsel bili i na razmjeni učenika u Italiji u sklopu projekta Erasmus.

PAMTE TKO JE ŠTO NARUČIO…
– Uvijek smo s ljudima, komuniciramo, nikad nije dosadno, uvijek ima posla – govore kad smo ih pitali zašto im je posao konobara drag. Na upit koliko narudžbi pića mogu zapamtiti bez da si zapisuju, odgovaraju:
– Možemo zapamtiti tko je što naručio za, recimo, tri stola, svaki sa po pet osoba. Pamtimo lica, a sve to dođe i s praksom. U biti, na ovom poslu vježbamo pamćenje – kažu.
POSLUŽIVANJE KOKTELA UZ OTMJENE POKRETE
Na praksi, Ema i Marsel nažalost nemaju prilike raditi koktele, a inače uživaju u njihovoj pripremi. Napokon, koktele koje su nam napravili prilikom ovog razgovora – Ema Cosmopolitan, a Marsel Krem karamel – svakako su izgledali profesionalno i bili su vrlo ukusni. Dio pokreta i tehnike kojima su se pritom služili pogledajte u našoj fotogaleriji i videima. Wow!
Želimo sve najbolje Emi i Marselu, te ne sumnjamo da će uskoro biti pravi, profesionalni konobari kakvi se u Hrvatskoj traže povećalom!