U Srednjoj školi Prelog danas, 20. studenoga 2024. godine, održano je svečano zatvaranje manifestacije „Mjesec hrvatske knjige“ u sklopu čega je i predstavljena i prva digitalna kuharica koju su u sklopu dvogodišnjeg projekta „Iskorak u avanturu za zdrav život; sveta Hildegarda – zdrava jezgra u nama“ zajedno napravili učenici u suradnji s profesorima!
Kuharicu su na inovativni i suvremeni način osmišljavali učenici 2. PM razreda (pekari) i 3. THK razreda (turističko-hotelijerski komercijalisti) tijekom pekarskih i kuharskih radionica sa svojim strukovnim nastavnicama – Jasenkom Poljak i Anicom Naranđa, a temeljni sastojak svih recepata je – pir, jedna od najstarijih žitarica koja, kako je isticala njemačka katolička svetica sveta Hildegarda, stvara dobru krv, jača mišiće i potiče dobro raspoloženje.

Digitalna kuharica, pod nazivom „Pir – zrno zdravlja: inovativni recepti po uzoru na sv. Hildegardu“ dostupna je svima na ovom linku, a svaki recept sadrži i slike te video pripreme, tako da ih svatko može pripremiti bez problema.
Voditelji projekta bili su nastavnici Anica Čerepinko, Tajana Štefok i Kristina Jančec, kuharicu je uredila školska knjižničarka Nataša Sakač, a uz navedene učenike, strukovnu učiteljicu kuharstva Anicu Naranđa i prehrambenu tehnologicu te strukovnu učiteljicu pekarstva Jasminku Poljak, na kuharici je surađivao i strukovni učitelj ugostiteljskog posluživanja Goran Žižek te profesorica hrvatskog jezika i književnosti Melita Pesek kao lektorica.

– Ideja se rodila u sklopu naše Učeničke zadruge Drava, koju vodi vjeroučiteljica Anica Čerepinko, a projekt je pokrenula knjižničarka Nataša Sakač. Na početku su gimnazijalci proveli kratku anketu o piru za sve učenike, a većina ih nije ni znala za pir, što je bio dodatan poticaj za istraživanje – rekla je Anica Naranđa.
– Naša prehrambena tehnologica Jasenka Poljak nam je ispričala o piru s nutricionističke strane, o razlici između tzv. prapšenice pira i današnje pšenice od koje se radi „nabildani kruh“. Pir ima vrlo malo glutena, što nam je bila polazišna točka zbog sve većeg broja alergija na gluten. Pozvali smo i Josipa Sršana iz Peklenice, koji se bavi uzgojem pira, da nam je ispričao više o uzgoju i karakteristikama te žitarice (saznali smo da je otporna te nije potrebno špricati je). Sve što smo proizvodili plasirali smo preko Učeničke zadruge Drava u suradnji s Anicom Čerepinko – ispričala nam je knjižničarka Nataša Sakač.

– Učenici su istraživali i na satu vjeronauka, kuharstva i likovnog, proučavajući i prehranu srednjeg vijeka, kada se jeo pir, u sklopu čega su učenici pisali i oslikavali srednjovjekovnim pismom. Proučavali smo i vrste pira, otkrili da je najzdraviji trozrni pir, i to svakako intergralni, no s obzirom da su mladi naraštaji naučeni na bijelo brašno, u neke recepte smo uveli i bijeli pir – dodala je također Nataša Sakač i istaknula:
– Na ovom projektu na djelu je bila izrazito lijepa suradnja u vidu novog, modularnog tipa nastave koji će reformom kurikuluma od sljedeće školske godine ući sve škole. Imamo vjeronauk, informatiku, ugostiteljsko posluživanje, kuharstvo, pekarstvo, knjižničara, profesore hrvatskoj jezika, učeničku zadrugu… Kroz suradnju svih nas napravili smo veliko istraživanje i pokrili sve vidove, od nutricionizma do plasiranja na tržište. U ovo je uloženo puno truda i, najvažnije, zajedništva svih nas!
I voditeljica Učeničke zadruge Drava Anica Čerepinko je naglasila kako se na ovom projektu vidi suradnja različitih odjela, što je inače važna značajka ove škole.

– Kroz uključivanje učenika različitih profila u ovaj projekt, koji su svi članovi zadruge, omogućavamo da se svi susreću sa svima. Različitost, tolerancija i prihvaćanje su nam tu bili najbitniji – istaknula je, a Anica Naranđa je istaknula kako u ovoj školi, koja ove godine slavi 25 godina postojanja, svi funkcioniraju kao jedno.
– Volimo povezivati općeobrazovne i strukovne smjerove, naglasak je na suradnji i jačanju vještina – rekla je Željka Ivančok Varga, profesorica hrvatskog jezika i književnosti koja je i osmislila ovaj susret, na kojem su se mogla degustrirati i jela iz digitalne kuharice.
Anđelina Rak iz 3. THK Razreda jedna je od učenica koja je sudjelovala u izradi digitalne kuharice, o čemu nam je rekla:
– Bilo nam je jako lijepo, osmišljavali smo recepte uz pomoć nastavnica i pritom se i zabavili!

Nastavnica Anica Naranđa je dodala kako je hotelijerima osmišljavanje recepata bio poseban izazov, jer učenici iz razreda kuhara stalno kuhaju, dok hotelijeri imaju malo kuharstva, pa je oduševljenje u uključivanje u kuharicu bilo tim veće.
– U planu je i prijevod digitalne kuharice na njemački jezik, a imamo i još planova za daljnje recepte od pira – dodala je Naranđa.

Program zatvaranja „Mjeseca hrvatske knjige“ vodile su učenice Antonija Strbad, Lana Hergotić i Anđelina Rak, koje su ispričale kako su učenici te škole u sklopu „Mjeseca hrvatske knjige“ od 15. listopada do 15. studenoga bili jako aktivni.
Među ostalim, tematskom izložbom obilježili su obljetnicu smrti Franza Kafke te 150. obljetnicu rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, izrađivali likove iz njezinih bajki i stripove, posjetili Knjižnicu i čitaonicu Grada Preloga, bili na „Interliberu“ i u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu itd.
Svečanost su glazbenim nastupima uljepšali Gabriel Kečkeš i David Vidović, te recitacijama iz romana Igora Beleša učenica Marte Gregur i Antonije Martinković.