Općina Goričan od prošle godine dosad ponovno je imala mnogo razloga za slavlje i ponos, a svoje dane obilježila je i svečanom sjednicom Općinskog vijeća održanom u petak, 26. lipnja 2026. godine, u Domu kulture u Goričanu.
Ispred doma goste su dočekivale Mažoretkinje Goričana, a svečanost je okupila mnogobrojne mještane i goste, od vijećnika i djelatnika Općine Goričan do predstavnika općinskih udruga, načelnika ostalih općina iz Međimurja i Mađarske, predstavnika tvrtki i institucija kao što su Hrvatske vode, Međimurske vode, HEP Elektra, Pre-kom, Županijska uprava za ceste, PU Prelog itd.
Tijekom sjednice prikazan je i video film o Goričanu i aktualnom projektima „Na Ivaje 2026.“, dodijeljena su javna priznanja, a na pozornici su nastupili pjevačka skupina KUD-a Goričan i Dječji crkveni zbor ABBA s voditeljicom Danijelom Špoljarić, koji je efektno zaokružio sjednicu svima dragom pjesmom „Moja domovina“ uz mahanje hrvatskim zastavicama, oduševivši posjetitelje.
‘GORIČAN JE SINONIM ZA USPJEH, ZAJENDIŠTVO I NAPREDAK’
Sjednicu su obilježili i govori kojima je ova općina dokazala da je iza nje još jedna izuzetno uspješna godina. Program je vodio Miljenko Ovčar, a sjednicu je otvorio predsjednik Općinskog vijeća Petar Baksa.
– Goričan je već godinama sinonim za uspjeh, zajedništvo i nezaustavljiv napredak. Proteklih 365 dana dokazalo je da ne spavamo na starim lovorikama. Iako smo početkom ovog mandata s ponosom realizirali novi Sportski centar, Vatrogasni dom, novi vrtić i tržnicu, ono što smo prošle godine najavljivali kao projekte u dolasku, danas su opipljiva stvarnost – rekao je Baksa, istaknuvši trenutno najveće projekte – radove na kanalizaciji i izgradnju višestambene zgrade sa stanovima za mlade.
– Uz snažnu podršku i mjere Općine Goričan, kao i uz kontinuiranu suradnju s Vladom RH, nastavljamo voditi brigu o svim našim mještanima. Od naših najmlađih u moderniziranom vrtiću, preko školaraca, pa sve do umirovljenika kojima želimo osigurati mirnu, sigurnu i dostojanstvenu starost – nitko u Goričanu neće biti zaboravljen – istaknuo je Baksa i dodao kako ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez timskog rada.
– Od srca zahvaljujem svim djelatnicima općine, naše knjižnice, općinskog vrtića, svim našim vrijednim udrugama i svakom pojedincu koji svojim radom i ljubavlju prema rodnom kraju čini Goričan mjestom ugodnog življenja. Posebne čestitke upućujem našim ovogodišnjim laureatima. Vaš doprinos rastu i razvoju općine trajni je putokaz svima nama! – dodao je.
‘ONO ŠTO JE NAKD BIO SAN, DANAS JE STVARNOST!’
Ovim riječima svoj govor je započeo načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković.
– Nekada smo sanjali o novom vrtiću. Danas ga imamo. Sanjali smo o modernom sportskom centru, novom vatrogasnom domu, uređenoj tržnici, dječjim igralištima, novim sadržajima za obitelji. Danas je sve to dio našeg svakodnevnog života – rekao je, posebno istaknuvši i projekt kanalizacije:
– Prva faza kanalizacije je završena. Druga faza je započela. Dogradnja pročistača je u tijeku, a preostale faze prijavljene su na europske fondove i očekujemo odluku. To su projekti vrijedni milijune eura koji će služiti generacijama koje dolaze. Naš cilj je stvoriti Goričan u kojem će čovjek imati sve što mu je potrebno za kvalitetan život. Ponuditi mogućnost da mladi ovdje ostanu, osnuju obitelj i grade svoju budućnost. To je razlog zbog kojeg svakodnevno radimo – dodao je načelnik, istaknuvši i kako se u Goričanu svaki dan nešto gradi, a sve to rezultat je jasne vizije, puno rada i tisuća sati uloženih u pripremu projekata, prijava i provedbu.
– Posebno me veseli što se danas o Goričanu govori diljem Hrvatske. Danas smo među općinama koje su povukle najviše europskih sredstava u cijeloj Hrvatskoj i na to možemo biti iskreno ponosni. Hvala mojim suradnicima, Općinskom vijeću, zaposlenicima Općine, našim udrugama, poduzetnicima i svim mještanima koji svojim radom svakodnevno grade Goričan. Hvala i mojoj supruzi i obitelji – zahvalio je načelnik, dodavši:
– Danas uz Dan Općine slavimo zajedništvo i činjenicu da smo dokazali kako se može. Uz želju da nastavimo istim putem. Da i dalje budemo hrabri, uporni i ambiciozni. Jer naš san je postao stvarnost. A vjerujem da će za nekoliko godina i ono o čemu danas sanjamo postati novi ponos našeg Goričana. Od srca vam želim sretan Dan Općine!
‘GORIČAN JE SIMBOL IDENTITETA MEĐIMURJA’
Ivanje je svima čestitao i župan Matija Posavec, istaknuvši kako je Goričan simbol identiteta Međimurja, jer tu je više nego igdje vidljivo da mali čovjek nije dao da ga se tlači (Gorčenska republika). Istaknuo je i dobru suradnju s načelnikom Sinkovićem, a posebnu zahvalu uputio je župniku Josipu Drvoderiću, kojem će iduće godine biti 30 godina svećeništva.
U ime Hrvatskog sabora, svima se obratio i Ljubomir Kolarek. Rekao je kako je ono što je Goričan napravio u proteklih 5-6 godina i koliko je sredstava iz EU fondova povukao za svaku pohvalu. Naglasio je i kako je Hrvatska ulaskom u EU dobila 21 milijardu više nego što je uložila te kako će u novoj omotnici za razdoblje od 2027 – 2034. godine biti puno novog novca za nove projekte i razvoj te kako će u Goričan biti uloženo 22 milijuna eura za aglomeraciju.
DODIJELJENA JAVNA PRIZNANJA
Na svečanosti se zahvalilo i ljudima koji su svojim radom, zalaganjem i postignućima dali značajan doprinos razvoju društvenog, kulturnog, sportskog i vatrogasnog života Goričana.
Nagradu za životno djelo Općine Goričan, na prijedlog načelnika Emanuela Sinkovića, primio jeJosip Harmicar – Joža izGoričana, koji je više od 40 godina posvetio strpljivom i predanom sakupljanju starina koje predstavljaju tradiciju i kulturnu baštinu Goričana i Međimurja. Uz pomoć supruge Terezije uredio je etno zbirku s više od 500 predmeta. Ujedno je bio i stup društvenog života općine, dva mandata bio je i predsjednik KUD-a Goričan, za koje vrijeme je društvo doživjelo procvat, i sve svoje slobodno vrijeme nesebično je darovao zajednici.
Godišnju nagrada Općine Goričan primili su: 1. Drago Furdi, Goričan, Ceško društvo sv. Leonard Goričan, 2. Željko Purgar, Goričan, SRD SMUĐ Goričan, 3. Dino Plakalović, Goričan, DVD Goričan, 4. Ivan Horvat, Goričan, DVD Goričan, 5. Patrik Bašnec, Goričan, Stolnoteniski klub Goričan, 6. Đurđa Marton, Goričan, Matica umirovljenika Podružnica Goričan i 7. Ivica Kontrec, Goričan, Udruga „Dvorščekov most“ Goričan.
Zahvalnice Općine Goričan primili su: 1. Tomi Marđetko, Goričan, SRD SMUĐ Goričan, 2. Tomislav Vranešić, Goričan, DVD Goričan, 3. Rafael Dominik, Goričan, Stolnoteniski klub Goričan, 4. Mažoretkinje Goričan – Iva Bašnec, Tena Bašnec, Tiana Baksa, Jana Bašnec, 5. Vanja Strahija, Goričan, Osnovna škola Goričan i 6. Vrtićka olimpijada: Vid Marđetko, Ivan Bašnec, Indi Jakšić, Toma Varošanec, Niko Pongrac, Natan Horvat, treneri Dejan Bašnec, Veronika Gudlin, Ruben Blagus, Dječji vrtić „Mura“ Goričan.
