U petak, 25. travnja 2025. godine u Domu kulture u Dekanovcu održana je jubilarna, 10. po redu manifestacija “Florijan i ja”, održana u sklopu „Dana Međimurske županije“. Riječ je o školskom projektu OŠ Domašinec i PŠ Florijana Andrašeca Dekanovec posvećen pučkom piscu, pjesniku, kiparu, inovatoru, kantoru i pokretaču društvenog i kulturnog života zajednice Florijanu Andrašecu rođenom 28. travnja 1888. u Dekanovcu, s ciljem očuvanja, njegovanja i prenošenja njegove ostavštine mladim naraštajima, posebno međimurske popevke.

Suradnici na projektu bili su Učiteljski fakultet Čakovec (prof. dr. sc. Tamara Turza- Bogdan i prof. Lea Šprajc), Graditeljska škola Čakovec (prof. Srebrenka Pongrac), Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec (prof. Marija Borko i prof. Damir Rodiger), prof. Krunoslav Lajtman i akademska slikarica Rusa Trajkova. Pokrovitelji projekta su Općina Dekanovec, Međimurska županija, Muzej Međiumurja Čakovec, JU Međimurska priroda i Alfa – izdavačka kuća.
U sklopu projekta provedeni su likovni, literarni i tehnički natječaji za sve osnovne škole na području Hrvatske, a ovogodišnja tema natječaja bila je opera „Dorica pleše“, koju je 1933. godine napisao Krsto Odak nadahnut izvedbom 50 međimurskih napjeva Florijana Andrašeca, citiravši ih i povezavši u scensku cjelinu, a prošle godine navršilo se 90 godina od njezine praizvedbe u zagrebačkom HNK. Opera govori o ljubavi između mladog vojnika i njegove supruge u seoskom okruženju.

Na natječaj se odazvalo 20 škola iz 7 županija: Međimurske, Varaždinske, Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke, Bjelovarsko-bilogorske, Spliteko-dalmatinske i Grad Zagreb, a kruna ovog projekta bilo je upravo ovo otvorenje izložbe nagrađenih i pohvaljenih likovnih, literarnih i
tehničkih radova, koji su se mogli vidjeti, dok su najbolje literarne radove učenici na kraju citirali.
Program otvorenja izložbe vodila je voditeljica projekta, učiteljica Tatjana Pintarić, koja je zahvalila svima na sudjelovanju i istaknula kako će ova izložba biti otvorena do Dana Općine Dekanovec, 13. svibnja, dok je više o uvjetima natječaja govorila Lea Šprajc.

U sklopu likovnog natječaja, učenici su dobili zadatak napraviti Doricu kako pleše, prikazavši pritom simetrju i asimetriju pokreta ili teksturu i površinu. Tehnički natječaj zahtijevao je izradu maketa tradicionalnog zdenca/bunara kakvog je ima o i Florijan Andrašec, a literarni natječaj narativnu pjesmu u stihu motiviranu naslovima pjesama i likovima iz opere „Dorica pleše“. Učenici su napravili sjajne radove i s ponosom i osmijehom na licu primili zahvalnice i nagrade, a zahvalnice su podijeljene i svim profesorima koji su sudjelovali u projektu.
Svečanost otvorenja izložbe sjajnim su nastupima uveličali bend PŠ Florijan Andrašec uz solisticu Kiaru Bobičanec, uz mentorstvo prof. Krunoslava Lajtmana te Folklorna skupina Gimnazije Josipa Slavenog Čakovec uz mentorstvo profesora Damira Rodigera i Marije Borko. Nekoliko riječi uputili su i predstavnici škole, općine i županije.

– Naša OŠ Domašinec s velikom ponosom i ljubavlju provodi projekt „Florijan i ja“ od 2015. godine. Ova izložba nije samo rezultat dugogodišnjeg rada, već izraz dubokog poštovanja prema bogatoj međimurskoj kulturnoj baštini, jeziku, sjećanju i stvaralaštvu Florijana Andrašeca, kojeg danas smatramo i jednom od začetnika moderne hrvatske lirike na kajkavskom jeziku – rekao je ravnatelj Osnovne škole Domašinec Dario Šincek, govoreći o životu i djelu ovog čovjeka.
– Kroz proteklih 10 godina ovaj projekt prerastao je u kreativnu platformu koja je povezala brojne učenike, učitelje, mentore i umjetnike. Od prvih literarnih pokušaja do profesionalnog izrađenih publikacija, tijekom projekta nastalo je 35 autorskih slikovnica i 17 stripova, herbarij, kuharica te zbornici radova koji su prevođeni na kajkavski i standardni hrvatski, engleski, njemački te romski jezik. Svaki je rad nastao iz dječje znatiželje, kreativnosti i istraživanja, a djeci se na ovaj način približila ljepota zavičajne baštine i važnost njezina očuvanja – naglasio je također Šincek.

Sve sudionike pozdravili su i načelnik Općine Dekanovec Ivan Hajdarović te dožupan Josip Grivec u ime Međimurske županije.
– Čuvanje tradicije, promoviranje svog kraja i ovog velikog čovjeka koji je dao svoj ogroman doprinos, svima nam je i zadaća i obveza, a siguran sam i veselje – naglasio je dožupan Grivec, čestitajući organizatorima na uspjehu ovog projekta. Načelnik Ivan Hajdarović je istaknuo kako je Dekanovec najmanja općina ne samo u Međimurskoj županiji već i u cijeloj Hrvatskoj.
– Na 6,2 km m2 živi 739 stanovnika uz mali proračun koji izvorno iznosi oko 220.000 eura. Teško je raditi ovakav veliki, prekrasan projekt, no iako mali, uspjeli smo u tome i nadam se da će ovaj projekt živjeti i dalje! – naglasio je Hajdarović.
Imena nagrađene djece pogledajte u našoj fotogaleriji, a donosimo i atmosferu s ovog značajnog kulturnog događaja koji slavi neograničeno dječje stvaralaštvo i ljubav prema međimurskoj kulturnoj baštini. Bravo!