'NEK' NAM ŽIVI NAŠA ČIPKA!'

FOTO/VIDEO 2. Festival čipke prezentirao svu ljepotu Svetomarske i Lepoglavske čipke

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić
- Advertisement -

U subotu, 25. ožujka 2023. godine, u Domu kulture u Svetoj Mariji održan je 2. Festival čipke, u organizaciji Udruge Svetomarska čipka, pod pokroviteljstvom Općine Sveta Marija i Međimurske županije. Na festivalu, kojem je cilj popularizacija čipke, uz Svetomarsku predstavljena je i Lepoglavska čipka, a čipkarice su uz izložene radove posjetiteljima prezentirale način izrade čipke.

Na festivalu su svoje umijeće izrade čipke predstavile i male čipkarice sa svojom voditeljicom Biserkom Poljak, izloženi su i radovi na temu Svetomarske čipke učenika OŠ Sveta Marija te odjeća s motivom Svetomarske čipke modne dizajnerice iz Svete Marije Gabrijele Kanižaj, a također i proizvodi lokalnih proizvođača – Voćarstva Zadravec iz Donjeg Mihaljevca i OPG-a Hunjadi Deana iz Svete Marije.

Gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić i Ana-Marija Mustač

Voditeljica 2. Festivala čipke bila je predsjednica Udruge Svetomarska čipka Ana-Marija Mustač, koja je pozdravila sve prisutne, među kojima su bili i župan Matija Posavec, gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić, načelnica Svete Marije Đurđica Slamek, upraviteljica Zadruge Lepoglavske čipke Karmen Šoštarić te članica te zadruge Ankica Škvarić i dr.

Festival je otvorila načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek, istaknuvši:

Načelnica Đurđica Smalek i župan Matija Posavec

– Zahvalila bih agenciji REDEA-i, koja je prepoznala našu Svetomarsku čipku kao blago Međimurske županije te ga kandidirala na projekt Adrion i time dala vjetar u leđa našim čipkaricama i svim mještanima Svete Marije da još prionu na izradu Svetomarske čipke i doprinesu njezinoj prepoznatljivosti ne samo u okviru županije, već i Hrvatske i šire. Općina Sveta Marija i županija dat će im svu potrebnu potporu.

Načelnica je ujedno uručila županu Matiju Posavcu uokvirenu čipku kravate koju je napravila čipkarica Magdalena Kvakan, predloživši da je predstavnici Turističke zajednice MŽ nose na razne manifestacije kako bi je učinili prepoznatljivim simbolom Međimurja.

– Drago mi je da ste organizirali 2. Festival čipke u Svetoj Mariji, a reprezentativni broj posjetitelja koji se ovdje okupio u ovo kišno poslijepodne samo pokazuje koliko poštovanja i ljubavi imate prema našem blagu. Svetu Mariju moramo staviti na kartu umjetnosti i tradicije čipkarstva u Hrvatskoj i svijetu – istaknuo je župan Matija Posavec, dodavši kako se nada da će se umijeće izrade čipke, koje zaista nije lako, nastaviti i dalje te se prenijeti na mlađe generacije.

Nek’ nam živi naša čipka! – dodao je.

Glavni dio festivala bilo je zanimljivo predavanje prof. dr. sc. Anđele Frančić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, rodom iz Svete Marije, o vrstama, povijesti i nazivima čipke, koja je istaknula kako su dvije osnovne tehnike izrade čipke: na batiće, kojoj pripadaju i Svetomarska i Lepoglavska čipka, te na iglu (čipka s Hvara i Paga). Godine 2009. tri čipkarska centra u Hrvatskoj – Lepoglavam Pag i Hvar – su pod imenom „Čipkarstvo u Hrvatskoj“ uvršteni u registar nematerijalne kulturne baštine čovječanstva UNESCO-a.

Predsjednica udruge Svetomarska čipka Ana-Marija Mustač

– Izrada čipke zamrla je u mnogim krajevima tijekom 2. svjetskog rata, no u Svetoj Mariji pletenje čipke je obnovljeno 1995. godine zahvaljujući Nadi Mance i pomoći čipkarica Katarine Varge, Ane Varge i Ane Kanižaj i danas je čipka u Svetoj Mariji ponovno popularna te se uči plesti u sklopu KUD-a i u školi – rekla je, među ostalim, Anđela Frančić, inače kći Katarine Varge.

Dvije prigodne, međimurske pjesme otpjevala je djevojka prekrasnog glasa Tena Panić iz Donjeg Mihaljevca, koju je kasnije pohvalio i župan osobno.

– Od 1997. godine na Međunarodni festival čipke u Lepoglavi redovito dolazi i Udruga Svetomarska čipka te imamo odličnu suradnju. Tehnika izrade Svetomarske i Lepoglavske čipke je ista – izrada čipke na batiće, no različite su tehnike ispunjavanja i motiva. Svaka čipka ima svoju priču! – rekla je upraviteljica Zadruge Lepoglavske čipke Karmen Šoštarić.

Upraviteljica Zadruge Lepoglavske čipke Karmen Šoštarić

– Bilo mi je zadovoljstvo prisustvovati ovom festivalu i zajedno činima jednu veliku, sretnu obitelj čipkarica koje čuvaju svoju kulturu i baštinu, što je najbitnije za svaki kraj – rekao je gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić, koji je predsjednici Udruge Svetomarska čipka uručio poklone – monografiju „Lepoglava“, Kuharicu Lepoglavskog kraja i rokovnik s motivom Lepoglavske čipke.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još