Većina osoba u Međimurju osim posla na koji odlazi svaki dan obično ima i neki hobi ili zanimljivost, kojom one tko ih ne poznaje svakako mogu iznenaditi. Tako i Ivica Pintarić nadimka Hekar (40) iz Dekanovca samo naizgled vodi ‘jednostavan’ život skromnog djelatnika u vodoprivredi. No, kad dođe kući, čeka ga briga oko životinjskog carstva koje ima kod kuće, oko 170 pari golubova, dva psa i jastreba.
On je, naime, zajedno s ocem Stjepanom Pintarićem jedan od najvećih uzgajivača ukrasnih golubova u Hrvatskoj.

U njihovom domu uglavnom je veselo jer u zajedničkom kućanstvu stanuju Ivica i njegova supruga Tanja (34), njihovi sinovi Fran (11) i Krsto (9), djed i baka Stjepan (67) i Biserka (65) te dva psa, labradorica Lina i mješanka shi tzua i maltezera Lili. I da, oko 70 pari engleskih gušana, oko 100 pari golubica pismonoša i jastrebica Stela.

Ivica Pintarić, inače po struci tehničar telekomunikacija, svakodnevno radi u vodoprivredi, ali i brine o svojoj obitelji, psima, golubima i jastrebici, vodi ih u šetnje/na letenje, a otkriva još nešto:
– Uz dovoljno volje i truda, sve stignem. Sviram i trubu i gitaru u bendu Vulkan!
USKORO I SLUŽBENO SOKOLAR
Sokolarstvom se Ivica Pintarić počeo baviti još u siječnju 2020. godine. Tada je, šetajući šumom, pronašao ranjenog jastreba, stavio ga u jaknu i odnio doma.
– Hranio sam ga i sanirao mu krilo i nakon što sam ga izliječio, pustio sam ga natrag u prirodu. Tako sam se zainteresirao za sokolarstvo i porazgovarao o tome s predsjednikom Hrvatskog sokolarskog kluba dr. Viktorom Šegrtom iz Karlovca i sokolarom Zlatkom Habušom iz Belice, koji mi je ujedno i mentor. Oni su me uputili u sve – opisuje Ivica, dodavši:
– Nakon nekog vremena kupio sam harisovu jastrebicu od tri mjeseca u Slovačkoj. Ta ptica inače stanuje na području Latinske Amerike i Meksika, a odlična je kao početnička za sokolara jer je jako inteligentna i nije zahtjevna. Nazvao sam je Stela, hranio je (uglavnom jede piletinu), vagao i trenirao uz pomoć rukavice i špage – opisuje Ivica te dodaje kako mu se danas mlada jastrebica kad ju pusti u let u prirodu, bez problema uvijek vrati.

Ujedno ističe da je zahvalan lovačkim društvima u Dekanovcu i Domašincu što su mu dozvolili da trenira pticu grabljivicu na njihovom terenu. Objašnjava i što je još potrebno da bi netko postao sokolar, osim znanja.
– Da biste mogli biti sokolar, morate se prijaviti u Ministarstvo poljoprivrede, te položiti lovački ispit (to već imam) i sokolarski ispit, kojeg ću položiti 25. veljače ove godine – objašnjava Ivica.
LJUBAV PREMA UKRASNIM GOLUBOVIMA
Ljubav prema pticama Ivica je naslijedio od oca Stjepana, koji se počeo baviti golubarstvom još kao dječak u 1. razredu osnovne škole, kad mu je otac kupio par golubova. Dakle, već gotovo 60 punih godina!

Engleski gušani mogu biti veliki ili mini, a dolaze u 5 boja. Ivica se uglavnom najviše bavi plavima, njegov otac Stjepan crnima, a sin Krsto, koji se također zainteresirao za golubarstvo, žutima. Imaju i crvene. Prodaju ih diljem svijeta, po Engleskoj (gdje su ti golubovi i nastali, ali tamo su izumrli), Kanadi, SAD-u, Njemačkoj, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Austriji, Mađarskoj, Sloveniji i Srbiji. Jednom su im u dvorište stigli gosti iz Engleske, koji su od njih kupili 15 golubova.
Kroz golubarstvo su tako napunili cijelu garažu nagradama i medaljama, te steli mnogo prijatelja iz cijele Europe, s kojima se druže ne samo na izložbama, već i doma.
– Moja supruga Tanja nam daje veliku podršku, kao i mama Biserka, koja uvijek priprema hranu i kolače za golubare i nikoga ne pušta doma gladnog – kaže Ivica.

– Volim ptice, a radi izložbi golubova sam, zajedno sa sinom Ivicom, prošao skoro čitav svijet – priča Stjepan, koji je zajedno s Ivicom jedan od 6-7 najvećih uzgajivača golubova iz Hrvatske (iz Međimurja, Zagreba, Virovitice, Slavonije, Podravine i Banovine), koji idu na europske izložbe i osvajaju najbolje nagrade. Njihovi golubovi su i višestruki europski šampioni, a oni su članovi i Udruge uzgajivača malih životinja Nedelišće. Ivica je nedavno izabran i za tajnika Hrvatskog kluba uzgajatelja velikog i patuljastog engleskog gušana, a i međunarodni je sudac za pasminu engleski gušan.
VRHUNSKI GOLUB GUŠAN NAJMANJE 1000 EURA
Engleski gušani su inače osjetljive ptice, za čiji uzgoj, kažu, treba puno vremena, truda i novca. Na svakih 10 njih, jedan je odličan. Tako da se cijena jednog goluba šampiona kreće od 1000 eura na više! Kako su dosta krhki, trebaju i vitamine, a za pomladak im trebaju dadilje, odnosno bijele golubice pismonoše. Njih Pintarići iznajmljuju na vjenčanjima i svečanim prigodama, ali, bez brige, uvijek se sretno vrate nakon što odlete u nebo.
– Engleski gušani su ukrasni golubovi, a ocjenjuju se prema ljepoti perja, držanju, bojama guše, nogu i tijela i crteža. Ljepše je što im je guša veća, a noge što dulje i uske, a trebaju se držati ponosno, kao Englezi – objašnjava Ivica.
Ono što će vas možda iznenaditi je da svaki golub ima svoje mjesto u golubinjaku i toga se drži, a obitelj Pintarić je svakome golubu dala i ime. Neka od njih su, primjerice, Grom, Munja, Princ, Azra, Bela, Bobi i Korona.