(FOTO) Ustajem rano, liježem kasno, hranim komarce, a sve za dobru fotku

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Nerijetko se pojavljuje na svojem Fb profilu zadivljujućim fotografijama, a znamo ga kao dobitnika nekih prestižnih nagrada na natječajima na koje se javljao. Radi to samozatajno, bez pretjerane pompe i skromno kaže da je on samo jedan običan foto amater od kojeg ima i bit će boljih, a to što ga ljudi i stručnjaci prepoznaju mu imponira. Njegovo ime je Marko Kedmenec, a na ovaj način želimo vam malo približiti njegov rad.

Tko je on?

-Jednostavan i običan dečko iz Kotoribe, rodom iz Donjeg Vidovca, oženjen, dvoje prekrasne male djece. Završio sam magisterij ekonomije te naknadno još MBA u poslovnoj školi Cotrugli u Zagrebu. Nakon završenog fakulteta zaposlio sam se u veoma uspješnom poduzeću Muraplast d.o.o. iz Kotoribe gdje radim već desetu godinu u odjelu ljudskih potencijala.

Sjećaš li se prvog dodira s „fotićem“?

-Prvi malo bolji „fotić” nabavio sam od kolege s posla. Objasnio mi je osnove korištenja i tako je to sve skupa krenulo. Nije to bilo tako davno, 2018.godine i bila je to ljubav na prvi pogled, kao kad djetetu poklonite igračku. Sjećam se da prvih tjedan dana nisam fotoaparat ispuštao iz ruke kada bih došao doma s posla. „Fotić” je odmarao samo kad bi mu se punila baterija, prisjeća se.

Prva fotografija ?

-Prve fotografije sam napravio u krugu obitelji, a prvi foto modeli su bili moja žena i moj sin. Po cijele dane sam ih gnjavio neka naprave različite poze da ih mogu fotografirati. Počeli su već i bježati od mene kad bih uzeo fotoaparat u ruke. Odmah sam sve snimljene fotografije notirao, po godini nastanka ili nekom motivu.

Kako je tekao Tvoj fotografski uspon(prvi učitelji, oprema, usavršavanje)?

Kao što sam već i naveo, osnove korištenja fotoaparata sam dobio od kolege s posla. Pričao sam puno i sa svojim tetkom o fotografiji i zahvaljujem mu što je imao puno živaca da mi detaljno odgovori na sva moja ponekad i čudna pitanja. Svakako moram spomenuti i neke od članova Foto kluba Čakovec, pogotovo Silva Benča, Davora Žerjava i Davorina Mancea koji su mi puno pomogli svojim savjetima oko kupnje foto opreme te također i načina fotografiranja različitih motiva. Danas najviše o fotografiji učim samostalno preko interneta iz različitih YouTube kanala gdje vrsni svjetski fotografi objašnjavaju svoje načine fotografiranja, pojašnjava svoja učenička iskustva.

Kada si shvatio – to je to, ja mogu s fotografijama na natječaje. Kako je to bilo?

-Općina Kotoriba je 2019. godinu proglasila Godinom bijele rode. Tom prigodom objavljen je i foto natječaj na kojem je glavni motiv trebala biti bijela roda. Kako onda, tako i danas u Kotoribi ima puno aktivnih gnijezda s bijelim rodama, napravio sam stotine fotografija roda u različitim pozama, odabrao one bolje i poslao na taj natječaj. Nisam imao nikakva velika očekivanja, jer sam smatrao da moje fotografije još uvijek nisu dovoljno dobre. Međutim, odmah na tom prvom natječaju moja je fotografija, uz još dvije fotografije drugih fotografa, proglašena najboljom. Bio sam stvarno oduševljen, kaže s ponosom.

Za svoje radove si i nagrađivan?

Da, u 2 navrata. Na foto natječaju „Bijela roda“ u organizaciji općine Kotoriba moja fotografija je proglašena najboljom. Također i na 3. fotografskom natječaju „Jesen u LAG-u“ koji je bio 2020. godine sam svojom fotografijom osvojio prvo mjesto.

Koja nagrada ti je bila najdraža i zbog čega?

-Apsolutno je to prva nagrada na natječaju „Bijela roda“. Ta nagrada je donijela još veću motivaciju za amaterskim bavljenjem fotografijom, a i otklonila je svaku sumnju i razmišljanje da li u fotografiju ući malo ozbiljnije ili ne.

Za one koji tek misle krenuti tvojim stopama, što je sve potrebno?

-Za početak je potrebno odvojiti malo slobodnog vremena i polako krenuti u svijet fotografije. Odmah na početku čak ni ne treba neka posebna foto oprema. Dovoljan je i mobitel s malo boljom kamerom. Tek kad osoba shvati koje motive bi najviše voljela fotografirati, tada neka krene u nabavu foto opreme, jer na tržištu postoji puno različitih vrsta foto opreme, npr. za fotografiranje pejzaža, portreta, makro fotografiju i dr. Osim foto opreme potrebno je stalno se educirati o načinu fotografiranja, foto opremi, podešavanju postavki fotoaparata itd., a sve kako bi fotografije s vremenom postajale sve bolje i ljepše. To sve je lako dostupno putem interneta. Nije loše za savjet pitati i već neke iskusnije fotografe.

Koju vrstu fotografije preferiraš i zbog čega?

-Najdraže mi je fotografirati pejzaž. Veliki sam ljubitelj prirode i jako se ugodno osjećam u njoj. U prirodi čovjek ima vremena malo odmoriti od ovog brzog način života u kojem živimo. Uz to ima puno prekrasnih motiva u prirodi koje se isplati fotografirati i zabilježiti zauvijek. Tu se približavam vodi, bilo rijeci Muri ili Dravi, bilo raznim okolnim barama kojih u mojoj okolici stvarno ne nedostaje. U zadnje vrijeme pokušavam eksperimentirati s različitim brzinama okidača na fotoaparatu kako bi se na više načina npr. prikazala brzina toka rijeke na fotografiji.

Koju je fotografiju, a da zapne oku stručnjaka, najteže napraviti i zbog čega je to tako?

-Za napraviti vrhunsku fotografiju potrebno je uložiti puno vremena i istraživanja. To znači da treba detaljno istražiti željenu lokaciju fotografiranja, pronaći najbolju kompoziciju, doći na lokaciju kad su vremenski uvjeti najatraktivniji, ako govorimo o fotografiranju pejzaža najčešće je to izlazak ili zalazak sunca, vrijeme pred oluju ili netom poslije kiše kad postoji mogućnost ukazanja duge, te na kraju malo znanja da se fotografija digitalno obradi. Ako se sve navedene komponente idealno poklope, tek onda postoji mogućnost da ćete dobiti dobru fotografiju koju može zapaziti netko od vrhunskih stručnjaka fotografije. Danas postoji puno dobrih i jako dobrih fotografa, pa zbog toga morate napraviti stvarno vrhunsku fotografiju ako želite da budete primijećeni, kaže i dodaje kako počinje kaskati za njima.

Kakvu opremu posjeduješ?

-Od opreme posjedujem fotoaparat marke Canon punog formata, dva objektiva od kojih je jedan širokokutan i specijaliziran je za fotografiranje pejzaža, dok je drugi standardni i taj koristim za fotografiranje obitelji i raznih obiteljskih događaja. Zatim posjedujem još i stativ te nekoliko različitih filtera.

Treba li za to izdvojiti znatna financijska sredstva ?

-Činjenica je da je vrhunska foto oprema dosta skupa. Ja se fotografijom bavim amaterski i više iz hobija, pa ni ne težim toj vrhunskoj i skupoj opremi. Foto oprema koju sam nabavio je već od prije bila korištena od strane drugih fotografa, ali je usprkos tome kvalitetna, pa se također i s njom mogu napraviti fenomenalne fotografije.

Fokusirat ćemo se na dvije fotografije, nedavno objavljene na Tvom Fb profilu. Prva je kotoripska crkva obasjana zalazećim suncem uz prekrasno rascvale suncokrete u prednjem planu. Što bi rekao o njoj?

-Vrijeme je cvatnje suncokreta. A ja sam ih htio ukomponirati s našom mjesnom crkvom. Da bi to uspio nekoliko popodneva sam proveo u istraživanju kako bi pronašao najbolju kompoziciju. Zatim sam jednostavno čekao dan da se poklope malo ljepši vremenski uvjeti kako bi fotografija dobila još više na ljepoti i bila ljepša oku promatrača. Ovdje moram napomenuti da je za ovu fotografiju trebalo i dobro nahraniti komarce. Naime, svaka moja finalna fotografija ima svoju priču nastanka, pa se kasnije s veseljem prisjećam što sam sve morao preživjeti da bi „ulovio“ fotku, iskreno će.

A onoj fantastičnoj od prije tjedan dana. Nastanak si opisao: neke scene imate vremena fotografirati 100 puta jer se ništa neće promijeniti. Neke scene možete čak i namjestiti po želji. Prizor koji se zbio u Kotoribi prošle nedjelje u 05:10 sati ujutro se ne može namjestiti. Imate svega nekoliko sekundi da doletite na polu prigodno mjesto, otpakirate fotić, pripremite kompoziciju i jednom pritisnete na okidač fotoaparata. Već drugim pritiskom na okidač sva je čarolija nestala. Fotkano je u formatu 16:9, pa zbog ljepšeg pogleda na fotku vaš mobitel okrenite u vodoravni položaj i uživajte u prizoru, ja uživo itekako jesam.

-Za takve fotografije jednostavno morate imati i malo sreće. Priroda je danas nepredvidiva i ako ste baš u pravom trenutku na pravom mjestu možete fotoaparatom uhvatiti stvarno jako lijepe prizore. Drugim riječima, ako baš toliko imate volje ustati u nedjelju u pola pet sati ujutro možda vas i priroda nagradi za to, govori nam ushićeno.

Kada i kako odabireš motive, lokacije?

-Svaku lokaciju snimanja probam najprije dobro istražiti kako bi pronašao što bolju kompoziciju. Nakon toga napravim oko stotinjak fotografija jednog te istog motiva u različitim varijantama. Kasnije u digitalnoj obradi odabirem jednu ili dvije za koje mislim da su najbolje. A bilo je i slučajeva kad nisam bio zadovoljan niti sa jednom, pa sam se za nekoliko dana vratio na istu lokaciju po narednih sto fotografija, iskreno će.

Samostalna izložba ?

-Zasada još uvijek ne. Mislim da još uvijek imam puno prostora za napredak u području fotografije i da sam još daleko od razine za održati samostalnu izložbu. U međuvremenu će nastajati nove fotografije, nadam se još ljepše i bolje, pa onda jednog dana tko zna.

Budući planovi vezani uz fotografiju?

-U budućnosti je u planu proširiti lokacije fotografiranja. Češće posjetiti gornje Međimurje, jer to brežuljkasto područje također obiluje prirodnim ljepotama, a onda i posjetiti i fotografijama zabilježiti naše okolne gore Kalnik i Ivanščicu s kojih se pruža prekrasan pogled na okolni krajolik, iznio nam je svoje planove za koje želimo da pronađu plodno tlo.

Predstavili smo mladog fotografa iz razloga kako bi pokazali da među nama živi mnogo nadarenih fotografa za koje želimo da se jednog dana vinu iza duge. S obzirom na to kakvom brzinom napreduje, Marko bi to sigurno jednog dana i mogao.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još