U sklopu programa Noći muzeja u Prelogu, predstavljena je knjiga „Klimatska obilježja Međimurja (1981.-2015.)“ autorice Marije Vuk. Knjiga je predstavljena uz razgovor s autoricom, koji je vodio Željko Sokač, dok je glazbom predstavljanje knjige uljepšala Lea Šprajc.
Marija Vuk, kao diplomirani inženjer i profesor geografije u Gimnaziji Josipa Slavenskog, u sklopu izborne i fakultativne nastave, bavila se temom klime Međimurja. Dugogodišnja istraživanja potakla su ju na detaljniju analizu klimatskih podataka u razdoblju od 1981. do 2015. i usporedbu s dostupnim podacima o klimi prije 120 godina za razdoblje od 1881. do 1910. godine te uvid u moguće promjene klimatskih obilježja Međimurja.

“Radom na knjizi željela sam na popularan način objasniti i definirati klimatske pojave, ilustrirati ih na primjerima iz naše sredine, potkrijepiti ih narodnim međimurskim izrekama o vremenu te potaknuti interes za uočavanje i razumijevanje klimatoloških pojava”, istaknula je u predgovoru knjige Marija Vuk.
Knjiga je uz brojne podatke, pravi mali riječnik pojmova vezanih uz klimu i meteorologiju. Autorica je prilikom predstavljanja posebno istaknula brojne ekstreme, vezane uz temperature, kišu i snijeg.

Tako je 13. veljače 1985. izmjerena temperatura od -26,7, a 20. srpnja 2007. temperatura od 39 stupnjeva Celzijevih. Najniža je to i najviša temperatura izmjerena u Međimurju. Najviše pak je snijega, kojeg smo se posljednjih godina zaželjeli, palo 30.11.1993. i to 57 centimetara.
Inače, ovo je treća knjiga Marije Vuk. Sa profesorom Robertom Slunjskim objavila je knjigu Demografske promjene u Međim