U Galeriji Koprivnica otvorena je prigodna, zajednička izložba Muzeja grada Koprivnice i Muzeja Međimurja Čakovec „Crna pisanica u Podravini i Međimurju“ autorica više kustosice Muzeja Međimurja Čakovec Janje Kovač i više kustosice Gradskog muzeja Koprivnice Vesne Peršić Kovač.
Otvorenju izložbe prisustvovali su zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ratimir Ljubić, gradonačelnik Grada Koprivnice Mišel Jakšić, a čast otvoriti izložbu pripala je ravnateljici Muzeja Međimurja Čakovec, Maši Hrustek Sobočan.
– Umijeće ukrašavanja pisanica u Podravini je u kontinuitetu sačuvano do danas. U mjestima koja su istaknuta kao glavni centri ovoga umijeća, pisanice se izrađuju u svakoj obitelji. Karakteristično je ukrašavanje pomoću voska, kao i črne pisanice u Međimurju. Međutim, kod nas je posebno lijepa i na cijeni tehnika ukrašavanja struganjem boje, rekla je Vesna Perišić Kovač iz koprivničkog muzeja.

Međimurska crna pisanica karakteristična je upravo po svojoj crnoj boji i dolazi u kombinaciji s floralnim motivima koji se kao i crna boja pojavljuju u vrijeme baroka, otkrila je autorica Janja Kovač.
– To je nešto što smo zapravo kopirali iz viših slojeva. Kod črne pisanice zanimljiva je tehnika izrade, to je batik tehnika i ona se izrađuje uz pomoć voska. Najstarija pisanica napravljena tom tehnikom nađena u Hrvatskoj je iz 15. stoljeća. U našim krajevima počela se raditi sredinom 19. stoljeća.
Sve tu tehnike izrade pisanica sačuvane i danas i prenose se na nove generacije.
– Biserka i Marko Vučenik i KUD Seljačka Sloga Donja Dubrava koji su i nositelji te vještine, održavanjem brojnih radionica, popularizirali su tu vještinu i prenijeli na druge pojedince. Ove godine se dogodilo, ako se ne varam prvi puta da je netko od polaznika tih radionica održao vlastite radionice. To je ljepota nematerijalne baštine, uvijek se može obnoviti i kao kulturno dobro uvijek postoji.

Na izložbi u Koprivnici izloženo je gotovo osamdeset izložaka iz fundusa Muzeja Međimurja Čakovec od kojih je najstarija pisanica iz 90-ih godina prošloga stoljeća, te Muzeja grada Koprivnice, kao i prikazi nekadašnjih uskrsnih običaja, a koji se još uvijek njeguju. Izložbu prati bogat katalog s fotografijama, opisima tog umijeća te poviješću.

Naglasak izložbe je na nositeljima vještine koji i dan danas svoja znanja nesebično prenose na nove generacije. Izložba je realizirana uz financijsku pomoć Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Međimurske županije, Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice, a ostaje otvorena do 24. svibnja 2025. godine. Iduće godine izložba dolazi u Muzej Međimurja Čakovec.