DA SE NIKAD NE ZABORAVI

FOTO U centru Čakovca na 6 lokacija položeno 28 Kamena spoticanja

Autor: Miljenko Ovčar Foto/Video: Miljenko Ovčar
- Advertisement -

Na nekoliko lokacija u središtu Čakovca danas je položeno 28 Kamena spoticanja u znak sjećanja na isto toliko članova židovske zajednice našeg grada koji su za Drugog svjetskog rata bili odvedeni iz svojih domova te su većim dijelom ubijeni u logorima smrti.

Kamen spoticanja je manji betonski blok s pločicom na kojoj se nalaze podaci pojedine osobe te datum i mjesto njezina pogubljenja.

Predsjednik Židovske općine Čakovec dr. Andrej Pal na prvoj od ukupno 6 lokacija izrazio je zahvalnost što su današnjem obilježavanju prisustvovali članovi obitelji preživjelih iz Holokausta koji su došli iz cijele Hrvatske, Njemačke i Izraela.

– Ovim simboličnim činom na neki način vraćamo te članove židovske zajednice pred njihove kuće koje nažalost najvećim dijelom više ne postoje, ali smo uspjeli locirati njihove lokacije kako bi održali sjećanje na njihova ognjišta s kojih su odvedeni i zvjerski pogubljeni. Neka ovaj dan bude ispunjen emocijama i sjećanjem na nekada snažnu i značajnu židovsku zajednicu u našem gradu, koja je danas malobrojna, rekao je dr. Pal.

Međimurski župan Matija Posavec naglasio je da Židovska općina u Čakovcu ima snažnu podršku.

– Na taj način širimo toleranciju i šaljemo poruku nenasilja i zajedništva. Prije dvije godine postavili smo 19 ovakvih kamenova, a danas ih je 28 u nastojanju da se ova tragedija i zlo počinjeno u Holokaustu nikada ne zaboravi. Samo edukacijom i poštivanjem ljudskosti možemo širiti pozitivno stanje svijesti za buduće generacije. Drago mi je što upravo u Međimurju započinju prve aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg predsjedanja Hrvatske Međunarodnom asocijacijom za Holokaust, jer time pokazujemo našu otvorenost, tolerantnost i humanost te naglašavamo važnost poštivanja prava manjina i ispravljanja povijesnih nepravdi, poručio je župan Posavec.

Među brojnim gostima koji su prisustvovali ovom događaju bila je i Sonja Pekota kao članica jedne od obitelji stradale u Holokaustu.

– Članica sam obitelji Hirszon i mada sam odmalena znala da sam dio židovske obitelji tek sam kao odrasla žena od svoje majke doznala da je cijela moja obitelj odvedena u Auschwitz. Tamo su 21.svibnja ubijeni svi osim moje majke koja je, kao četrnaestogodišnjakinja, bila radno sposobna. To joj je spasilo život i uspjela je preživjeti sve te strahote. Više se nije vraćala u Čakovec i dugo mi o tome nije ništa govorila. Mislim da sam već napunila 50 godina kada mi je ispričala svoju priču. Ovaj događaj u meni je pobudio puno emocija i teško mi je govoriti o svemu tome. Simbolično je što je moj datum rođenja 21.svibnja, dan kada su svi moji pobijeni i to je znak da život ide dalje, podijelila je svoje potresno iskustvo Sonja Pekota.

Polaganje Kamena spoticanja jedna je od aktivnosti u sklopu Završne konferencije međunarodnog projekta „Never Forget“ financiranog iz programa CERV Europske unije. Program se nastavlja od 18 sati u čakovečkom Centru za kulturu uz prisustvo veleposlanika Izraela, Mađarske i Slovenije, kao i predstavnika Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva vanjskih i europskih poslova te izaslanstva IHRA-e. Uz obraćanje visokih gostiju, biti će predstavljena knjiga i dokumentarni film „Samo broj“ Mirjam Despinić Biškup, a u kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupiti će Mješoviti pjevački zbor „Eliam“ Čakovec.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još