U petak, 12. studenog svečano je otvorena izložba “Tibeti u Međimurju i Podravini” koju Muzej Međimurja Čakovec organizira u suradnji s Muzejom grada Koprivnice.
Nazočne je na početku pozdravila Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec te pozvala sve da dođu pogledati izložbu u Izložbeni salon te naglasila da je potrebno iznimno puno vremena, truda, istraživanja, čitanja i rada na terenu da nastane jedna ovakva izložba – to traje mjesecima, čak i godinama.
Prisutne je tada u ime Muzeja grada Koprivnice pozdravio ravnatelj Robert Čimin koji je istaknuo da kada je došla ponuda za suradnju znao je da to ne smiju propustiti jer i Muzej Međimurja Čakovca i Muzej grada Koprivnice vole muzejske suradnje jer se tim prigodama ne samo obvezuju na stručnoj razini, nego posjećuju jedni druge i uče jedni od drugih.
Sam čin otvorenja pripao je Josipu Grivcu, zamjeniku župana Međimurske županije.
Nazočnima se su obratile i dvije žene najslužnije za ovu izložbu – kustosica MMČ-a Janja Kovač i viša kustosica MGK-a Marija Mesarić.
Tibet, marama, počela se pojavljivati sredinom 19. stoljeća i tada poprima nove krojeve i materijale. Tibeti su oduvijek bili skupi, kupovani, bili su statusni simbol i osobe koje su imale više tibeta bile su cijenjenije. Razlikovali su se po bojama, to su kvadratne marame koje dosežu i do 220 centimetara zajedno s resama. S međimurske strane, one su dio svakog folklornog društva i ima ih u svakom mjestu. Šarenih su boja s velikim ružama i bogatim resama – govori kustosica Kovač.
Kustosica Mesarić objasnila je što imaju zajedničko Tibet i država Tibet – neki stručnjaci kažu da je naziv tibet naziv i za vunu, koja se dobivala od tibetanske ovce od koje su se radili takvi rupci, a ovdje ipak govorimo o dijelu narodne nošnje.

Tibeti su najprepoznatljiviji element međimurske narodne nošnje. To su rupci velikih dimenzija kvadratnog oblika koji se presavijaju po dijagonali u trokut, prebacuju preko ramena tako da vrh trokuta pada na leđa, dok se dulji krajevi preklapaju na prsima i vežu u čvor na leđima. Pozornost privlače svojom veličinom, centralnom pozicijom, jednobojnom podlogom jarke boje, cvjetnim uzorkom te bogatim resama koje se protežu cijelom dužinom rupca.
Cijela izložba napravljena je u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom, tibeti su iznimno stari i tijekom izložbe ne smiju se dirati.


Otvorenje izložbe svojom pjesmom uveličao je KUU Seljačka sloga Donja Dubrava u pratnji tambušara, a žene su bile prigodno odjevene u narodne nošnje i naravno – tibete.
Uz izložbu će biti organizirana i vodstva za škole (potrebna je najava u tajništvu muzeja) te vodstva za zainteresirano građanstvo u subotu i nedjelju, 27. i 28. 11. 2021. u 11 sati u Izložbenom salonu.
Planirano je i javno predavanje kustosice – autorice izložbe Janje Kovač na temu tibeta u Međimurju i Podravini. Predavanje će se održati u multimedijalnoj dvorani na katu Riznice Međimurja u petak, 10. 12. 2021. u 18 sati.