ALEKSANDRA IMA VAŽNU PORUKU

FOTO Stari, slijepi, hendikepirani… napušteni psi koji ipak šire radost oko sebe!

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić, privatna arhiva
- Advertisement -

Voditeljica Skloništa za životinje Prijatelji Aleksandra Hampamer iz Čakovca, koja tu radi već gotovo 15 godina, u svom domu uz svoja četiri pasa – Ernu, Žanu, Kozma i Pinčeka, trenutno na čuvanju ima još oko 15 pasa koji su stari ili s hendikepom, koji dolaze k njoj na oporavak, neki na kratko, dok neki još uvijek čekaju svoj dom. Od njih, tu je i pet pasa s hendikepom, na kotačićima, od čega četiri kod Aleksandre, a jedan kod privremenog udomitelja. Posjetili smo Aleksandru i donosimo priče pasa, unatoč svemu nisu klonuli duhom, već šire dobre vibracije i vjeru u ljude, a koje možete posjetiti i upoznati i na štandu „Prijatelja“ ove subote od 10 do 13 sati u centru Čakovca.

Aleksandra Hampamer

Psi koji su pronađeni napušteni i polomljeni nisu ni čipirani. Glavnina pasa koji danas ne mogu na stražnje noge, ili ih čak nemaju, operirani su u Sloveniji radi stablizacije kičme. Sve su to veliki troškovi i puno brige za ekipu iz Skloništa za životinje „Prijatelji“ iz Čakovca.

Crno-bijeli Felix je nađen na području Svete Marije, pretpostavlja se da je naletio pod auto. Dedek, stari čupavi pas, spašen iz romskog naselja u Orehovici, stigao je sa slijepljenom dlakom i prljavštinom koju su volonteri „Prijatelja“ sređivali čitav dan. Imao je i kroničnu upalu ušiju i tumor na uhu. Njegovog vlasnika sklonište je prijavilo Općinskom državnom odvjetništvu u Čakovcu te tražili postupanje veterinarske inspekcije te se čeka sudska presuda.

Felix i Samy
Dedek

Isti čovjek ima i kujicu s dva štenca te još jednog, crno-smeđeg psa. Kujicu je dobrovoljno predao, a njegovi štenci su nađeni kako lutaju i spašeni, od čega je jedan, Krumel, na oporavku kod Aleksandre nakon operacije u kojoj su mu morali amputirati obje stražnje noge. Zbog smeđe-crnog psa iz istog kućanstva, sa slomljenom nogom, kojeg taj Rom nije htio predati, pokrenuta je kaznena prijava.

Krumel

Žuto-bijeli Samuel (Samy) pronađen je polomljen također u romskom naselju Orehovica, koje je inače u blizini prometne ceste zbog čega psi lakše stradaju, a neke su i unutar samog naselja pregazili Romi. Crna kujica Alia nađena je na Dravi i navodno ju je udario kamion te ima trostruku fakturu kralježnice. Roby je također hedikepirani pas pronađen u Prelogu prije pola godine.

Alia

Pinček, jedan od Aleksandrinih ljubimaca, živio je sretnim životom sa svojim skrbnicima sve dok mu, ne zna se kako, nije pukla kralježnica. Kad se uspostavilo da će biti paraplegičar, skrbnici su rekli da se ne mogu brinuti za njega, te ga je udomila Aleksandra.

– Sreća kod svih ovih pasa je da su inkontinentni, odnosno samostalno pišaju, dok ih dva puta dnevno treba dodatno „ispišavati“. U suprotnom bi trebali imati kateter – rekla je Aleksandra.

Fuchur je pak slijepi pas pronađen s ogromnim debelim lancem koji mu se urezivao u kožu na cesti u Ivanovcu. U početku je bio agresivan prema ljudima, no danas je, nakon oporavka, to smiren, dragi i opušten pas.

Fuchur

A kad smo već kod psećih sudbina, zanimljiva je priča i o Aleksandrinoj kujici Erni, koja je nađena na cesti mala kao dlan prije sedam godina. Sklonište „Prijatelji“ joj je pronašlo divan dom, no sa 8-9 mjeseci jednostavno je počela pišati po stanu i situacija je bila neizdrživa za skrbnike.

– Doveli su je k meni i od tog trenutka Erna je postala moja sjena, svugdje ide sa mnom – u ambulantu, na sastanke… Interesantno je da se od prvog dana Erna nikad više nije popišala unutra! – ispričala nam je Aleksandra.

Erna

U Aleksandrinom domu sreli smo i malo štene sa slomljenim nožicama, koje se upravo vratilo s operacije. Što reći na sve ovo? Svaka vrsta hendikepa, i kod ljudi i kod životinja, izaziva sažaljenje i želju da im se pomogne. A najviše možemo pomoći svi skupa.

– Želim poručiti drugima da su sve životinje svjesna i osjećajna života bića i da, ako se netko odluči imati kućnog ljubimca, treba razmišljati o obvezi od oko 15 godina, te treba unaprijed planirati kud će s ljubimcem kad djeca porastu, u slučaju preseljenja i sl. Imamo puno problema s napuštanjem ljubimaca zbog iseljavanja u inozemstvo – naglasila je Aleksandra Hampamer.

Dodala je i sljedeće činjenice od kojih se steže srce:

– U našem skloništu trenutačno imamo čak 550 pasa, a u cijeloj Hrvatskoj po raznim skloništima danas ima čak više od 10.000 životinja! Zato apeliram na ljude da kastriraju svoje ljubimce kako bi se izbjeglo neželjeno potomstvo, štenci po kanalima, u kutijama i slično, a gradove i općine da više rade na prevenciji i koriste alate koje im nudi zakon o zaštiti životinja – redovnu kontrolu mikročipiranja pasa te sufinanciranje kastracije kao jedine uspješne mjere kontrole razmnožavanja.

Roby

Aleksandra se osvrnula na primjer općine Belica.

– Tamo gdje su kastracije pasa sufinancirane, npr. u Belici, pokazalo se odličnim, jer to je mjesto imalo samo nekoliko napuštenih pasa u cijeloj godini. Kao udruga, sudjelovali smo u nacionalnom projektu, gdje su organizirane besplatne kastracije za pse i mačke na potresima pogođenim područjima, te se tijekom dvije godine tako kastriralo čak oko 3000 pasa i mačaka!

Podsjećamo, posjetite ove pse na štandu ili dođite u Sklonište „Prijatelji“ na Dan otvorenih vrata u subotu, a ukoliko želite pomoći Skloništu, možete to učiniti udomljavanjem, volontiranjem ili pak uplatom donacije na njihov račun broj HR3323400091116025375, ZEU Prijatelji životinja i prirode Čakovec ili putem paypala: info@prijatelji-zivotinja.org.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još