„Moja djeca se ne mogu igrati u dvorištu, ono je natopljeno vodom. Dječje igralište iza naše kuće pretvoreno je u jezero!“, rekla nam je Spomenka Klarić iz Turčišća, malog mjesta u sklopu općine Domašinec, koje već godinama, čim padne jača kiša, ima poplavljeno igralište koje se nalazi na Tratama između Društvenog i Vatrogasnog doma, uz nasip, a često je djelomično poplavljena i ulica koja vodi do škole. Ali to nije sve – kako saznajemo i od ostalih mještana, skoro svatko „dobije“ vodu negdje: ili u svom dvorištu, na livadi/vrtu/šumici, ili u podrumu.

– Kad je puno kiše, polovica dvorišta mi je posve pod vodom i voda se povlači još danima. Ne mogu imati vrt, ne možemo kositi travu, a jedne godine mi je dvorište natopilo drva koja su stajala na dvorištu i nisam imala s čime kuriti! – požalila se Spomenka, koja nas je jučer predvečer, 22. svibnja 2023. godine, odvela i do poplavljenog igrališta te susjeda, od kojih je gotovo svatko imao problem s vodom. Koja je još stajala tamo, unatoč prekrasnom sunčanom danu..

Spomenka i susjedi su rekli da ovaj problem traje već godinama i svi su nemoćni. I nitko od njih ne razumije točno zašto se to događa. Odgovore smo stoga potražili kod načelnika Općine Domašinec Marija Tomašeka.

– Poplavljeno područje ispred Vatrogasnog doma je zemljište u vlasništvu RH, pod ingerencijom Hrvatskih voda, a kuće su napravljene uz stari tok Trnave! Vlasnici su te kuće, na njihovo inzistiranje, još prije mnogo godina otkupili od Općine koja je to zemljište tada morala tražiti od države. Iza nasipa je prije 70 ili više godina bio i mlin na Trnavi, tako da je stanovništvo ovdje jednim dijelom uzurpiralo prirodu i prirodni vodotok i kod kiša nastaju problemi! – rekao je Mario Tomašek, nastavivši:

– Godine 2018. napravljen je, u suradnji Općine Domašinec i Hrvatskih voda kao izvođača radova, nasip iza igrališta te iza njega prolazi javni oborinski kanal i voda teče prema Trnavi. Trebalo je napraviti još tzv. žablji poklopac – nepovratni ventil, no još nije postavljen. Hrvatske vode će taj ventil postaviti čim vremenske prilike to dozvole i šaht kroz koji voda izlazi van će se hermetički zatvoriti pa bi se stanje trebalo popraviti – dodao je načelnik Tomašek, napomenuvši kako si vlasnici poplavljenih dvorišta za početak mogu pomoći navoženjem.
Pojasnio je i kako je prije bilo još problematičnije, te je voda poplavljivala i cestu pa djeca nisu mogla proći do škole. Izgradnjom nasipa međutim voda se zadržava na zemljištu (pod nadležnosti Hrvatskih voda) koje su mještani pretvorili u mini nogometni teren, dok je općinsko dječje igralište napravljeno na uzdignutom mjestu.

– I oni koji žive dalje u selu imaju problema s podzemnim vodama, ljudima se poplavljuju podrumi zbog loše izolacije kuća. Kao i polja. Primjerice, stanovnicima Domašinca na kraju glavne ulice, uz potok Borščak, sve što su posijali – sve je bilo poplavljeno i propalo je – rekao je načelnik i dodao:
– Trnava je prije tjedan dana imala rekordno visoki vodostaj, 229 cm (za usporedbu, 2014. godine, kad je bilo jako problematično iznosio je 209 cm. Kad se Trnava izlijevala, vatrogasci su dežurali danju i noću u Dvorišću, u suradnji s dežurnom ekipom tvrtke Hidrotehnika, kooperantom Hrvatskih voda, postavljali zečje nasipe na nasipu Trnave i oko gospodarskih i stambenih zgrada, te ispumpavali vodu iz dvorišta…
Na žaljenje mještana da se djeca ne mogu igrati na potopljenom prostoru te da zašto se ne ispumpa voda, načelnik objašnjava:
– Uzalud je ispumpavati tu vodu dok ne radi veću štetu, jer bi se opet vratila. Kad vodostaj Trnave padne ispod određene visine, tada će se i ta voda povući!
Napokon, načelnik Tomašek je zaključio:
– Mi stanovnici smo indirektno odgovorni za ovo što se događa oko nas, tu je i globalno zatopljenje, te možemo samo djelovati da umanjimo štetu i što bolje sve posložimo. Sad su ti problemi puno, puno manji nego što su bili prije, a nadamo se da ćemo uspjeti riješiti da budu još manji!