ZA ZELENIJI I ZDRAVIJI PRELOG

FOTO Prelog kroz GoGreen projekt s djecom i biljkama piše priču o održivosti

Autor: Grad Prelog Foto/Video: Grad Prelog/ Studio VIPRO
- Advertisement -

Jučer je velika emisija stakleničkih plinova posljedica antropogenog utjecaja koja uzrokuje katastrofalne posljedice. Svjedoci smo velikih klimatskih promjena, globalnog zatopljenja i velikih oluja koja u današnje doba pogađa čovječanstvo i uzrokuje ogromne štete – financijske, a nerijetko i ljudske.

Grad Prelog vodeći se načelom „misli globalno, djeluj lokalno“ provodi niz projekata na temu obnove zelene infrastrukture.

Jedan od njih je i projekt Prelog GoGreen II – Gradski park Jug – faza I, sufinanciran od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Projekt obuhvaća uređenje dijela gradskog parka Jug, odnosno obnovu staništa od 25.427 metara kvadratnih. Obnova staništa uključuje sadnju zelene infrastrukture, tj. pošumljavanje autohtonim biljnim vrstama (ukupno 467 komada) te uređenje šetnice kroz sam park sa komunalnom infrastrukturom (rasvjeta, klupice i koševi za smeće).

U sklopu projekta obuhvaćene su i radionice za djecu školske dobi. Tako su 7. i 11. travnja 2025. godine na prostoru Sportsko-rekreacijske zone Marina Prelog održane radionice za 3. i 4. razrede Osnovne škole Prelog i Draškovec na kojima im je Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode prezentirala važnost drveća i očuvanja biološke bioraznolikosti.

U sklopu radionice „Vrijednost jednog stabla“ učenici su kroz igru i istraživanje došli do spoznaja o brojnim dobrobitima koje pruža jedno stablo sa svim svojim dijelovima, od klijanja pa sve do smrti, uključujući i najvažniju ulogu za život čovjeka, a to je stvaranje kisika. Vrijednost stabla ne prestaje ni njegovom smrću jer postaje izvor hrane, lijekova i građevnog materijala. Na taj način učenici su shvatiti važnost gradskih parkova, ali i šumskih ekosustava općenito.

Kroz radionicu „Naši divlji susjedi“ učenici su se upoznali s brojnim stanovnicima gradskih parkova kao što su različite vrste ptica, ježeva, vjeverica i sl. te su se uvjerili da su parkovi male oaze bioraznolikosti.

Glavni naglasak ove radionice bile su ptice. Durbinima i dalekozorima uočili su lastavice, divlje patke, labudove, sive vrane, bijele pastirice, velike sjenice, ćubaste gnjurce, sive čaplje i brojne druge vrste ptica te su njihovu prisutnost bilježili u pripremljene slikovne obrasce (radne listiće).

Navedenoj aktivnosti dodano je prepoznavanje glasanja i opažanje ponašanja različitih vrsta. Vremenski uvjeti omogućili su učenicima da prvi dan održavanja radionice opažaju ptice u hladnim i vjetrovitim, zimskim uvjetima, dok je drugi dan održavanja bio pravi proljetni, sunčani dan.

Sve sudionike je posebno razveselila klepetava gošća roda, koja je svojim šepurenjem upotpunila sadržaj „Naših divljih susjeda“.

Cilj radionica bio je informirati djecu o važnosti i dobrobiti bioraznolikosti te ih potaknuti da se i sami aktivno uključe u zaštitu prirode.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još