U Domu kulture u Prelogu je danas, 10. travnja 2026. godine, otvoren 29. Festival Kazališnih amatera Međimurja (KAM) 2026, u organizaciji Zajednice hrvatskih kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije – Odbora kazališnih amatera Međimurja i Kulturne udruge „Seljačka sloga“ Prelog te suorganizaciji Hrvatskog društva skladatelja – ZAMP.
U tri dana, od petka do nedjelje navečer, od 10. do 12. travnja, posjetiteljima je na raspolaganju bogat program koji su pripremili kazališni amateri iz čitavog Međimurja, a ulaz na sve predstave je besplatan.
KAM 2026 se održava u organizaciji Zajednice hrvatskih kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije, Odbora kazališnih amatera Međimurske županije i Kulturne udruge Seljačka sloga Prelog te suorganizaciji Hrvatskog društva skladatelja – ZAMP, uz pokroviteljstvo TZ Međimurske županije i Međimurske županije tegeneralnog sponzora Međimurje plin.
KAM 2026 je otvorio gradonačelnik Grada Preloga i saborski zastupnik Ljubomir Kolarek.
– Svim izvođačima iskrene čestitke na trudu i zalaganju te vjerujem da će svaka predstava uspjeti na njihovo zadovoljstvo, a siguran sam da će svaki od posjetitelja na predstavama pronaći i dio sebe. Vjerujem da ćemo svi zajedno u nedjelju napustiti Prelog s novim dojmovima, a da će stručni žiri imati pune ruke posla da odabere najbolje izvođače, koji će predstavljati Međimursku županiju na državnoj razini! – rekao je Kolarek.
Sve je pozdravio i predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog sabora kulture te predsjednik Zajednice hrvatskih kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije Dejan Buvač. Zahvalio je Domu kulture, Gradu Prelogu i KUD-u „Seljačka sloga“ Prelog, dugogodišnjim domaćinima bez kojih ne bi bilo ovog festivala u Prelogu.
– Tri dana pred nama pružit će puno kazališnog doživljaja i nadam se da će oni koji su pripremali predstave biti zadovoljnim učinjenima, a oni koji će predstave gledati biti zadovoljni. Mi smo tu da razveselimo one koji su u publici, a ovo što radimo na sceni, kazališni amaterizam, poziv je iz ljubavi. Hvala svima na trudu i svima koji će dati svoj doprinos! – rekao je Buvač.
Nekoliko riječi uputila je i predsjednica Odbora kazališnih amatera Međimurske županije Martina Kuretić Sedlar.
– Ove godine na rasporedu je 19 predstava i oko 300 sudionika prošetat će ovim kazališnom daskama, nadam se da ćete nas popratiti, pljeskati i uživati, jer za svakoga sigurno ima neka predstava! – rekla je Kuretić Sedlar i zahvalila županijskom povjerenstvu i svima koji ih prate.
Državna selektorica KAM-a 2026 je Gordana Ostović, novinarka i kazališna kritičarka, a u županijskom žiriju je i glumac Dubravko Sidor, dok će najbolji amaterski dramski tekst i ove godine odabrati književnik Kristian Novak.
Proglašenje najboljih predstava i glumaca bit će u nedjelju, 12. travnja u 21.15 sati, a najbolja predstava predstavljat će Međimursku županiju na državnom susretima u Vodicama u svibnju ove godine. Izabrat će se i najbolja ženska i muška glavna uloga, najbolja ženska i muška sporedna uloga i najbolja režija, a selektorica može predložiti i predstavu za Festival hrvatske pučke drame u Murskom Središću u listopadu.
Ovogodišnji KAM započeo je odličnom predstavom „Rođenje adolescenta“ Dramskog studiija DADA Kazališne družine Pinklec, koju je prilagodio i režirao Davor Dokleja. Uživajte u sjajnim izvedbama maštovitih dramskih ekipa iz cijelog Međimurja!
Detaljan program KAM-a 2026 pogledajte ovdje.
