Jučer, 16. ožujka 2022. godine u poslijepodnevnim satima uputili smo se po gorivo i namirnice u Mađarsku, u Letenyu pokraj graničnog prijelaza Goričan. Iz prve ruke izvještavamo vas da se – isplati!
Granicu smo brzo prošli na starom graničnom prijelazu Goričan. Bili smo iznenađeni stanjem u Mađarskoj – Letenye izgleda jadno, ceste su dosta uništene… Kao da je mjesto zastalo u vremenu. Nevažno, benzinska i trgovina nalaze se nekoliko minuta vožnje od granice.
Zgodne, niže cijene od hrvatskih na benzinskoj postaji
Auto smo natankali na benzinskoj postaji MOL-a, koja inače radi od 0 do 24 sata. Iako je već prošlo 16 sati, začudo, nije bilo gužve. Nigdje nema onog zloglasnog ograničenja za strance o kojem se piše ovih dana od 10 litara goriva po kupnji, samo upozorenje za sve klijente na mađarskom i engleskom jeziku da se može tankati maksimalno 100 litara goriva.
Gledajući prema srednjem tečaju HNB-a (1 kuna = 0,020 forinti), cijene goriva su sljedeće: benzin 95 (E10) i diesel D: 9,59 kuna (479,90 fornti), a benzin 100 (E5) i diesel D plus: 13,99 kuna (699,90 forinti).

Plaćeno karticom, automatsko preračunavanje forinti u kune putem hrvatske Visa kartice (Zagrebačke banke) 31,73 litre benzina 95 platili smo 15.227 forinti odnosno 320 kuna (10 kuna po litri). U Hrvatskoj, gdje je cijena istog goriva uglavnom 13 litara, to bi nas koštalo 412,49 kuna.
Ako tankate 50 litara običnog diesela, koji u Hrvatskoj košta 13,91 kunu po litri, pa tank stoji 695,50 kuna, a u Mađarskoj platili biste tank 479,50 kuna, što je razlika od impresivnih 216 kuna. Obavite li pritom i shopping, na kojem ovisno o količini namirnica koje kupujete možete uštedjeti isto toliko, možete bez problema doći do cifre od 400 kuna uštede po posjeti.
Nedostatak: nadajte se da na benzinskoj ne trebate razgovarati ni s kime, jer djelatnici benzinskih postaja u Mađarskoj – barem ovih nekoliko s kojima smo pokušali komunicirati – ne poznaju nikakav jezik osim mađarski. Niti se trude shvatiti što im govorite.
U trgovini su puno jeftiniji mlijeko, detrdženti i… kondomi
Prije MOL-a nalazi se trgovina Spara, pa smo pri povratku navratili i tamo. U kolica za kupovinu nismo mogli ugurati plastičan uložak za kolica koji funkcionira u svim trgovinama u Hrvatskoj, no ispred trgovine je bio jedan Mađar koji nam je ustupio svoja kolica, s novčićem unutra, i još nam poslao pusu.
Unutra smo shvatili da, ako se želimo infiltrirati među Mađare, kao prvo moramo skinuti masku za lice. Tamo ih više nitko ne nosi. A kakve su cijene namirnica? Ukratko: ili iste ili jeftinije nego kod nas, prema tome, kupujete li tamo, možete samo bolje proći!

Od stvari koje su jeftinije, to je svakako, primjerice, svježe kravlje mlijeko s 2,8 posto mliječne masti, koje ovdje košta 5,30 kuna, a u Hrvatskoj uglavnom 7,99 kuna; tekući deterdžent za obojeno rublje Ariel Gel Contentraced (40 pranja) tu je 50 kuna (na akciji 45 kn), a u Hrvatskoj 89,99 kn (na akciji 62 kune) ili Durex kondomi Feel Thin u pakiranju od 12 komada po cijeni od 66 kuna, dok su u Hrvatskoj 85 kuna.
Nedostatak: Neki proizvodi imaju natpise samo na mađarskom ili nekim nerazumljivim jezicima. No, idete li češće, naučite ćete da je na mađarskom mlijeko „tej“ i slično. No, sjetite li se uključiti podatkovni roaming, možete se služiti i prevoditeljskom aplikacijom na mobitelu. Ionako ćete koristiti kalkulator na mobitelu jer su sve cijene u forintima.
Najveći nedostatak u cijeloj priči su gužve pri povratku. Kolona automobila na granici kod starog graničnog prijelaza Goričan izgleda kao da se uopće ne kreće te smo čekali da dođemo do carine oko sat vremena. Isto smo čuli od drugih ljudi koji su išli u Letenye. Koliko treba jednom autu da prijeđe granicu? Po ovome, u prosjeku 10 minuta. No, kad smo mi konačno došli do carine, na njoj se nismo zaustavili dulje od dvije minute. Neobično.
Pogledajte našu fotogaleriju s putovanja i procijenite sami.