U Čakovcu je 30. listopada održan stručni skup povodom 18 godina provedbe Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, na kojem su stručnjaci – u Mjesecu podizanja svijesti o raku dojke – predavali o brojnim temama s ovoga područja.
Na samome početku sve sudionike skupa pozdravila je županijska koordinatorica Nacionalnog programa, dr. Renata Kutnjak-Kiš, specijalistica epidemiologije, dok je ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, prim. Marina Payerl-Pal naglasila da je Zavod od početka provođenja programa 2006. godine bio uključen s velikim entuzijazmom, koordinirajući potrebne aktivnosti u suradnji sa Županijskom bolnicom Čakovec, liječnicima primarne zdravstvene zaštite, patronažnim sestrama, te Županijskom ligom protiv raka Čakovec i Klubom žena oboljelih od raka dojke „Nova Nada“. „Rezultati koje smo postigli u svakom krugu programa pokazuju koliko je ovakav međusektorski pristup važan,“ kazala je prim. Payerl-Pal, zahvalivši svima na predanosti.
Da uspješna provedba ovakvog programa zahtijeva predan rad svakog člana tima, potvrdili su i prim. dr. sc. Ivan Žokalj te prim. Hussein Saghir, kazavši kako su sinergija i usklađenost svih uključenih ključni za pružanje najbolje moguće skrbi ženama koje pristupaju pregledima.
Nacionalna koordinatorica programa, prim. Andrea Šupe Parun, specijalistica epidemiologije, naglasila je kako je Međimurska županija istaknuti primjer predanog rada i visoke razine organizacije, a to se jasno vidi kroz kontinuirano visok odaziv žena na mamografske preglede.
„Kada govorimo o provedbi Nacionalnog programa, Međimursku županiju uvijek navodimo kao primjer uspješne organizacije i provođenja,“ dodala je prim. Šupe Parun.
Nadovezujući se riječi prim. Šupe Parun, prof. dr. sc. Boris Brkljačić, predsjednik Povjerenstva za organizaciju i kontrolu kvalitete programa, zahvalio je svim uključenima na dosadašnjim uspjesima u provedbi programa, istaknuvši važnost predanosti i visokih standarda rada.
Župan Međimurske županije, Matija Posavec, rekao je kako visoka stopa odaziva žena na mamografske preglede u Međimurskoj županiji, koja iznosi 77%, predstavlja izniman uspjeh za cijelu zajednicu.
„Ova brojka nije samo statistika; ona odražava zajednički trud i predanost svih onih koji su sudjelovali u ovom programu. Ulaganje u kvalitetnu opremu i stručni kadar ključno je za pružanje najboljih zdravstvenih usluga, a mi kao Županija nikada nećemo prestati ulagati u poboljšanje zdravstvenog sustava,“ naglasio je župan Posavec te zahvalio svim zdravstvenim djelatnicima koji svakodnevno doprinose uspješnoj provedbi ovog važnog programa.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke jedan je od najdugovječnijih i najuspješnijih preventivnih programa u Republici Hrvatskoj. Zavodi za javno zdravstvo odigrali su vrlo važnu ulogu u organizaciji, provedbi i koordinaciji ovog programa, a besplatni mamografski pregledi obavljaju se u radiološkim skrining jedinicama. Ovi pregledi obuhvaćaju žene u dobi od 50 do 69 godina i provode se svake dvije godine. Do sada je kompletno završeno sedam ciklusa pozivanja, a osmi ciklus je u tijeku.
U Međimurskoj županiji, u sklopu svih dosadašnjih ciklusa, obavljeno je više od 84.000 mamografskih pregleda, a više od 9.000 žena je upućeno na daljnju obradu. Odaziv je u svim završenim ciklusima u Međimurskoj županiji iznosi 77%, dok je prema europskim i hrvatskim smjernicama željena razina odaziva 75%.
Na skupu su sudjelovali brojni liječnici i medicinsko osoblje, kao i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije Sonja Tošić-Grlač, potvrđujući važnost suradnje svih uključenih u postizanju ovakvih rezultata.