ZASLUŽILA I NAGRADU ZRINSKI

FOTO Mateja Vranović iz Gardinovca uzorna je u svakom smislu!

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić
- Advertisement -

Mateja Vranović zaista je posebna mlada žena. Ne samo da je Najuzornija hrvatska seoska žena za 2021. godinu i vlasnica uspješnog OPG-a Vranović koji se bavi mljekarstvom i proizvodnjom sireva, kao i heljdine kaše, bučinog ulja i meda, već je aktivna i u nizu udruga, a ujedno je i supruga i majka troje djece koja stigne sve, pa i na kavicu s prijateljicama. Posjetili smo je na njezinoj farmi u Gardinovcu…

SUSRET S KRAVAMA OD DJETINJSTVA

OPG Vranović Mateja (32) danas vodi zajedno sa suprugom Marijom Vranović (43), a ovaj posao su prije sedam godina preuzeli od Marijevih roditelja Đure i Marije Vranović, koji su se mljekarstvom bavili 20 godina. Zanimljivo je da je Mario po struci autolimar, no odrastao je s kravama i ovaj posao naučio od roditelja, a kad je prije 10-ak godina upoznao sadašnju suprugu Mateju, među njima se brzo rodila ljubav. Danas imaju i tri kćeri: Asju (9), Saru (7) i Ines (6).

Mateja i Mario Vranović

Mateja, po struci tehničar za vozila i vozna sredstva, koja je radila u Lidlu kao trgovkinja, a briga oko krava također joj nije bila nepoznanica s obzirom da su njezini roditelji imali dvije krave, udala se za Marija i prilagodila situaciji. Zahvaljujući njezinom trudu i energičnosti, OPG Vranović, koji je dotad imao samo Holstein Friesian pasmine goveda i pretežito se bavio proizvodnjom mlijeka, danas ima i škotsko plansko govedo, wagyu japansko govedo, a čak i dvije pasmine belgijskog plavog goveda – ukupno 30 krava, junica i telića.

– Škotsko i wagyu japansko govedo nisu uobičajeni u Međimurskoj županiji. Škotsko govedo je i otpornije i manje te je više za ljubimce, dok se wagyu vrlo cijeni zbog kvalitete mesa. Jedno takvo govedo od 300 kilograma košta od 30 do 40.000 kuna – rekla je Mateja.

Mateja s kćerima Asjom, Sarom i Ines

TRAŽENI SIREVI!

OPG Vranović danas proizvodi i 14 vrsta vrhunskih sireva, među kojima su im najtraženiji dimljeni sir, kuhani sir s vlascem, kuhani sir s bučinim sjemenkama te kuhani sir s rog paprikom. No, nije na odmet znati da imaju i roladu sa špinatom i svježim sirom, slatki sir, svježi sir i dr. Dok Mario brine o hranjenju krava i 50 hektara zemlje, na kojoj uzgajaju i hranu za krave, koje jedu kukuruz, silažu, travu i sjeno, Mateja muze krave, radi sireve, te se, kaže, bavi dostavom, prodajom, PR-om, papirologijom, školskim obvezama i domaćim zadaćama djece. Itd. Djecu treba voziti i na aktivnosti – Sara i Ines idu na balet u Umjetničku školu Miroslav Magdalenić, a Asja na boks u Boksački klub u Čkaovcu. Ali, sve se stigne.

– I muž pomaže oko djece. K tome, stanujemo s Marijevim roditeljima i međusobno si pomažemo. Sireve sam naučila raditi od svekrve Marije. Nije mi teško, volim to raditi, a drago mi je da su naši kupci prepoznali kvalitetu i kupuju domaće. Dio mlijeka otkupljuje Vindija, a dio prodajemo i prerađujemo u sireve.

Zanimljivo je da mlijeko i sireve prodaju na kućnom pragu ili dostavom prema narudžbi. Imaju stalne kupce, a najviše se reklamiraju usmenom predajom. Nemaju niti službenu web stranicu, niti stranicu OPG-a na Facebooku. Mateja ima samo svoj privatni profil na Facebooku. Drugo im niti ne treba!

Mateja sa suprugom i njegovim roditeljem, Đurom i Marijom

KRAVE SU OSJEĆAJNA I DRAGA BIĆA

Ženu koja svakodnevno muze krave, pitali smo i kakve su.

– Svaka kravica ima svoje ime. Vole glazbu, buka ih uznemirava, vesele se nama, a dižu alarm ukoliko dođu strane osobe, vole maženje, osjećajne su. Teški su trenuci kad moramo poslati neku kravu na klanje jer smo vezani uz njih, no nažalost, to je neizbježno – priča Mateja.

Najstarija krava koju imaju je 12-godišnja Story. Holstein krave daju po 30 do 40 litara mlijeka dnevno. Marija i Đuro Vranović su 2005. godine dobili nagradu Zlatni rog za najbolji štalski prosjek po litraži mlijeka koju daju krave. Krave obitelji Vranović redovito dobivaju nagrade, a njihove djevojčice redovito sudjeluju na Bambinu kupu na Bjelovarskom sajmu u Gudovcu, gdje jedine predstavljaju Međimursku županiju.

Njihove curice obožavaju životinje, svaka ima svog telića i dale su im imena. No, to nisu jedine životinje na farmi Vranović. Tu su i 12-godišnja međimurska kobila Suza, kujica Lili, četiri mačke, dva patuljasta kunića, šest australskih zebica. O ljubimcima brinu Mario i kćeri.

Najstarija krava Story

Osim mljekarstvom i proizvodnjom sireva, Vranovići uzgajaju i heljdu, tikvu uljaricu, mak te imaju 20 košnica, pa su njihovi priznati proizvodi i heljdina kaša i brašno, bučino ulje, med od agacije i cvjetni med i nemljeveni mak.

PLANOVI ZA DALJE

– Bavit ćemo se ovim poslom dok možemo, želimo i proširiti proizvodnju, no sada nije pravi trenutak za to jer cijena otkupa sirovog mlijeka nije porasla, a naši troškovi su porasli za 300 posto! Obećali su povećanje otkupne cijene mlijeka s 1. svibnjem, pa ćemo vidjeti što će biti nakon 1. svibnja! – istaknula je Mateja.

Mateja voli i kuhati i peći torte i kolače, a prava je majstorica i u izradi međimurske gibanice, koju je nedavno nosila i na skupštinu udruge Uzorne seoske žene. Mateja je u međuvremenu postala i predsjednica Udruge međimurskih uzgajivača Holstein goveda, a članica je i Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore te članica udruge Žene poduzetnice Međimurja, udruge građana Gardruža, udruge sirara Sir Cro, sudjeluje u humanitarnim akcijama te kao uzorna žena u narodnoj nošnji predstavlja Gradinovec, svojih ruku djela i tradiciju Međimurja na raznim manifestacijama i izložbama. Bravo, Mateja!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još