Sudjelujući na međunarodnoj smotri folklora “Kroz Uskoplje s pjesmom” na XXVIII Uskopaljskim jesenima, članice i članovi KUD „Mihovljan“ pjesmama i plesovima iz Međimurja promovirali su tradicijsku i kulturnu baštinu Međimurja i Republike Hrvatske u Uskoplju u Bosni i Hercegovini.
Manifestacija je to koju sa ponosom već od 1997. godine organizira Hrvatsko kulturno društvo „Napredak-Podružnica Uskoplje“ pod vodstvom predsjednika Nikole Martinovića. „Međimurje malo, zemljo milena“ orilo se Uskopljem u nedjelju 27.10.2024. u izvedbi pjevača i tamburaša KUD „Mihovljan“ koji su sudjelovali i na mimohodu gradom Uskopljem te promovirali međimursku pjesmu i narodne nošnje našeg malog Međimurja. Pred sam kraj mimohoda zastali su na „Lebinom trgu“ gdje su ispred spomenika za poginule hrvatske branitelje Domovinskog rata molitvom odali počast svim poginulim hrvatskim braniteljima iz ovog kraja.
Osim što su sudjelovali na smotri folklora, u crkvi sv.Male Terezije u Bistrici sa izuzetnim ponosom obučeni u tradicionalne međimurske narodne nošnje pjevanjem i sviranjem liturgijskih pjesama sudjelovali su na misnom slavlju posvećenom svim kudovkama i kudovcima sa naglaskom na važnost očuvanja i promicanja tradicijske i kulturne baštine kraja iz kojeg kudovi dolaze.
Kako članice i članovi KUD „Mihovljan“ osim samih folklorni nastupa vole upoznati i povijest i sadašnjost kraja u koji dolaze nastupati, posjetili su i Franjevački samostan Rama-Ščit u kojem ih je sa poviješću Rame upoznao ramski župnik i gvardijan fra.Andrija Jozić, istaknuvši kako hrvatski narod nikada neće i ne smije zaboraviti preko 1200 nevinih ljudi Ramskog kraja koje su u svom krvavom pohodu u listopadu 1942. godine ubili četnici.
Bez obzira na mržnju koja je prouzročila ove brojne žrtve, kao i žrtve Domovinskog rata, postoji nada da one nisu bile uzaludne i da se više nikada neće ponoviti jer „U tami koliko god jaka bila, tračak svjetlosti je jači od nje“, a u činjenici da „Narod koji nema prošlosti, nema niti budućnosti“ i za nas kudovce leži značaj važnosti očuvanja ne samo povijesti već i tradicijske kulture i narodnih običaja kraja iz kojeg dolazimo.