PILOT PROJEKT UNICEFA U ŽUPANIJSKOJ BOLNICI ČAKOVEC

FOTO Boljom komunikacijom s djecom do njihovog uspješnijeg liječenja

Autor: Miljenko Ovčar Foto/Video: Miljenko Ovčar
- Advertisement -

Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec  dr.med. Igor Šegović i predstojnica Ureda UNICEF-a za hrvatsku Regina M. Castillo danas su potpisali sporazum o suradnji u provedbi pilot-programa „Komunikacija za svako dijete“. Njegov je cilj unaprjeđenje komunikacije zdravstvenih djelatnika s djecom s teškoćama u razvoju te njihovim roditeljima i skrbnicima, uz pomoć potpomognute komunikacije i digitalne tehnologije u bolničkom okruženju. Djeca se u bolničkim uvjetima često osjećaju uplašeno, što može utjecati na tijek i uspješnost liječenja. Zato ih je važno pripremiti te im objasniti razloge za liječenje i boravak u bolnici na način prilagođen dobi, zrelosti i mogućnostima razumijevanja pojedinog djeteta.

Na prigodnoj svečanosti u prostorima čakovečke bolnice rečeno je da će se ovaj pilot-program provoditi u Županijskoj bolnici Čakovec i KBC-u Zagreb. Obuhvatit će analizu potreba, pripremu standardiziranog edukacijskog paketa, provedbu edukacija te opremanje bolničkih ustanova komunikacijskim pločama, digitalnim tehnologijama i edukacijskim materijalima za djecu i roditelje. Njime će u čakovečkoj bolnici biti obuhvaćeno 120 djelatnika, a uz ravnatelja Šegovića u timu za provedbu ovog programa su i dr.med. Sven Pal, specijalist dječje kirurgije, mag.logoped Iva Korunek i glavna sestra odjela pedijatrije te zamjenica pomoćnice za sestrinstvo Dijana Farkaš.

-Naš cilj je da s ovim programom upoznamo sve naše djelatnike, jer tako ćemo poboljšati komunikaciju s djecom na svim odjelima te olakšati i ubrzati njihovo liječenje. Djeca su naši najosjetljiviji pacijenti, ali boljom komunikacijom unaprijediti ćemo i liječenje odraslih pacijenata te tako podići kvalitetu naših zdravstvenih usluga, rekao je ravnatelj Šegović.

Naglasio je kako komunikacija za svako dijete predstavlja veliki iskorak u prilagodbi komunikacije za djecu neovisno iz kojeg kraja ili govornog područja dolaze ili kojoj manjini pripadaju.

-Svjesni smo činjenice kako komunikacija s djetetom nije uvijek jednostavna i laka, ali uz pomoć UNICEF-a i ovog projekta uvelike će se olakšati djeci, roditeljima i djelatnicima komunikacija tijekom samog pregleda te uljepšati boravak mališana u našoj ustanovi. Edukativnim materijalima, videima, brošurama i knjižicama omogućiti ćemo jasnije razumijevanje dijagnostičkih i terapijskih postupaka djeci, ali i roditeljima, dok se poseban naglasak stavlja na naše male pacijente s poteškoćama u razvoju, kao i modelima potpomognute komunikacije. Kao jedina opća ili županijska bolnica s ovih prostora koja je uključena u ovaj projekt, svjesni smo odgovornosti koji imamo u provođenju projekta, ali isto tako raduje nas činjenica da ćemo svojim pristupom, trudom i zalaganjem svih djelatnika još jednom podići ljestvicu standarda pružanja usluge u zdravstvu na korist najmanjim i najranjivijim skupinama, poručio je dr. Šegović.

Njegov zamjenik i član radne skupine te urednik monografije „Stoljeće bolnice u Čakovcu“ dr.med. Sven Pal podsjetio je kako se UNICEF, praktički od samih svojih početaka, pojavljivao kao podrška radu bolnice.

-Tako su još pedesetih godina prošlog stoljeća poklonili našoj zdravstvenoj ustanovi automobil koji je služio za obilazak pacijenata i edukacije širom Međimurja.  Također su donirani uređaji za tadašnji Dječji dispanzer, a pomogli su i u opremanju Mikrobiološkog laboratorija, rekao je dr. Pal.

Jedan od važnih segmenata ovog pilot-programa je potpomognuta komunikacija. Radi se o pristupu kojim se pomaže djeci da se izraze, ali i da razumiju jezik i komunikaciju u cjelini. U tom sustavu koriste se različita pomagala i tehnologije, što može uključivati posebno razvijena softverska rješenja, hardver, komunikacijske ploče i knjige te druga pomagala. Na značaj takve komunikacije ukazala je i predstavnica UNICEF-a Regina M. Castillo.

-Komunikacija je ključna za svako ljudsko biće i trebamo svakom djetetu probati omogućiti da izrazi svoje misli, osjećaje i potrebe. Djeci s teškoćama u razvoju, posebno djeci sa složenim komunikacijskim potrebama, potpomognuta komunikacija omogućava da ih okolina bolje razumije, a u bolničkom okruženju može smanjiti osjećaj straha, frustracije i stresa te pozitivno utjecati na ishode liječenja, istaknula je Castillo.

Ovaj pilot-program UNICEF je pokrenuo u suradnji s Ministarstvom zdravstva, a provode ga stručnjaci Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu. Po završetku svečanosti potpisivanja, predstavnici UNICEF-a su, zajedno s domaćinima, obišli rodilište i pedijatriju čakovečke bolnice.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još