Anđelko Lončarić (48) iz Hemuševca već se više od 30 godina brine za kapelu Male Gospe i organizaciji crkvenih događanja u Hemuševcu, malom naselju u sklopu Grada Preloga smještenom uz Draškovec, koje je uređeno na način koji mu daje posebnu dražest i ljepotu. I ne samo to…

– Uz crkvu sam vezan od svoje 15. godine. Na mise sam dolazio kao dijete, bio sam i ministrant, pomagao sam godinama u svemu. Silom prilika, kako ovi stariji više nisu tu, a nitko u selu nije htio preuzeti obvezu brige oko kapelice i crkvenih događanja, tu sam ulogu preuzeo ja te je do dan danas to ostalo na meni – kaže Anđelko, koji ima i odličnu suradnju s vlč. Krunoslavom Kefeljom, župnikom župe sv. Rok u Draškovcu, pod koju spada i Hemuševec.

Kapelica Male Gospe nema mise nedjeljama, već preko tjedna mise za pokojne, no briga za nju i crkvena događanja zahtjeva stalnu pažnju. Na Anđelku je organizacija od A do Ž, kao i čišćenje, pranje, aranžiranje, pletenje vijenaca, popravci itd. O svemu mora voditi brigu kao i doma. No, kad čovjek nešto voli, ništa nije teško.
– Prema ovome prvenstveno treba imati ljubavi. Kad radite nešto iz ljubavi, onda to tako izgleda – kaže Anđelko, a kapelica i okolica su uredni, česti i jako lijepo uređeni.
Anđelko je po struci stolar, što mu ovdje korisno, a puno toga je i naučio tijekom godina. Pitali smo ga i što je sa samim zvonjenjem, zbog čega se ova uloga i naziva „zvonar“.
– Kapelica ima zvono na elektroniku koje samo zvoni prema izmemoriranom rasporedu – objasnio je.
Anđelko je inače zaposlen u GKP Pre-kom u Prelogu. Ima suprugu Silviju, sina Florijana i kći Doru. Svi su oni prihvatili da je njihov član obitelji ujedno i vrijedan član zajednice u kojoj živi.
Anđelko u svojem angažmanu zvonara uživa jer voli osjećaj da pomaže i čini nešto za svoju zajednicu. No, osim u crkvi, uključen je i u sva druga događanja u Hemuševcu, a tijekom godina puno je pomogao i u radu Društva žena „Tratinčica“, koje su ga posebno spomenule i zahvalile mu u svom govoru povodom 15 godina djelovanja. Anđelko je prije bio i vijećnik Grada Preloga te predsjednik Mjesnog odbora Hemuševec.

– Trudim se maksimalno uključiti u život u svojoj zajednici, prema svojim sposobnostima – kaže Anđelko.
Kako je ljubitelj povijesti, puno je i istraživao i o povijesti Hemuševca te je zaslužan za originalnu darovnicu napisanu latinskim jezikom na pergameni koja je izložena u Društvenom domu u Hemuševcu, a koju je sa suradnicima pronašao u mađarskom Državnom arhivu 2016. godine povodom 750 godina Mjesta Hemuševec. Godine 2010. izdao je i malu monografiju o Hemuševcu.

Anđelko je svakako „dobri duh“ Hemuševca, čovjek iz sjene koji radi puno toga kako bi život u zajednici bio ljepši. Čovjek kakve treba cijeniti i o kojima se, svakako, treba i pisati!