Danas, 25. studenoga 2024. godine, povodom Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama, i u Prelogu je, prvi put, održana međunarodna akcija „Orange the World“ koju je organizirao Inner Wheel klub Prelog u suradnji s Gradom Prelogom. Zgrada Muzeja Croata insulanus Grada Preloga večeras je stoga bila osvjetljena narančastom bojom.

Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama obilježava se još od 2000. godine odlukom UN-a, a od 2014. godine povodom toga se osvjetljavaju zgrade narančastom bojom. Taj trend je prva uvela Nizozemska, osvjetljavajući Palaču mira u Hagu, da bi danas bio prisutan na mnogobrojnim mjestima, od njujurškog Times Square, pariških Brandenburških vrata pa sve do ovog muzeja u našem malom Prelogu.
– Nažalost, brojke su poražavajuće i smatra se da svaka treća žena barem jednom doživi neki oblik zlostavljanja. Mnogi ljudi nisu ni svjesni veličine problema, zato ova kampanja ima cilj podići svijest kako bi se smanjilo nasilje, a ova će zgrada zato danas svijetliti u narančastoj boji. Narančasta boja simbol je izlaska sunca i simbolizira svitanje bez nasilja nad ženama. Zahvalila bih gradonačelniku Ljubomiru Kolareku i njegovim suradnicima, pogotovo ravnateljici preloškog muzeja Ivi Kožnjak, na realizaciji ovog događaja – rekla je predsjednica Inner Wheel kluba Prelog Jacinta Matjačić.

Na obilježavanju „Orange the World“ okupili su se i gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek, ravnateljica preloškog muzeja Iva Kožnjak, članica Inner Wheel kluba Danijela Naranđa (prigodnog li prezimena!) i drugi. Prolaznicima su dijeljene naranče i narančaste marame sa znakom „Stop“ u obliku dlana.
Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama obilježava se u više od 100 zemalja svijeta. Procjenjuje se da je više od 700 milijuna žena bilo zlostavljano, a seksualno uznemiravanje nije uključeno u tu brojku. No, tu priča ne staje. Žene koje doživljavaju nasilje u djetinjstvu mogu ostati u ulozi žrtve doživotno i zaljubljivati se u „pogrešne muškarce“. Djeca koja odrastaju u disfunkcionalnim obiteljima u kojima vlada nasilje to će prihvatiti kao normalno i prenositi i u svoju budućnost.

Povodom Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama, Knjižnica i čitaonica Grada Preloga danas je postavila u haustoru ispred zgrade knjižnice i muzeja izložbu posvećenu osnaživanju djevojčica i djevojaka u odnosu na rodne i druge stereotipe na internetu i društvenim mrežama, ukazujući i na fenomen online nasilja nad ženama i djevojčicama, koje predstavlja značajnu prijetnju pravima i sigurnosti žena, kako na interentu, tako i izvan njega.