Evo kada ćemo reći ‘Zbogom’ kamionima u Prelogu i Cirkovljanu

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Prošle godine Grad Prelog je najavio izgradnju sjeverne obilaznice dužine 6835 metara, na kojoj bi radovi trebali početi ove godine. Provjerili smo u kojoj su fazi planovi za izgradnju obilaznice, koja je zapravo ogroman projekt čija će gradnja trajati najmanje godinu i pol dana.

Prema planu, izgradnja sjeverne obilaznice Prelog planirana je u dvije faze, a obilaznica će započeti od državne ceste D20 i zapadno od ulaska u Prelog (oko 200 metara prije benzinske postaje), prolaziti preko poljoprivrednog zemljišta sjeverno od Preloga, preko županijske ceste Ž2026 te nastaviti prema naselju Cirkovljan kojeg također obilazi sa sjeverne strane. Istočno od Cirkovljana obilaznica će se spajati na postojeću trasu D20. Ona će dakle spajati Gospodarsku zonu Sjever s Gospodarskom zonom Istok i ići sve do ulaza u Draškovec.

Položaj obilaznice

– Ovaj tjedan dobili smo pismeni dopis od strane Međimurske županije vezano uz procjenu i otkup zemljišta za izgradnju obilaznice i prvi otkupi napravit će se za katastarske čestice u Draškovcu, zatim u Cirkovljanu te na kraju u Prelogu. Nakon otkupa kreću pripreme za izvođenje radova i sam početak radova, za koji se nadam da će krenuti najkasnije do ljeta 2022. godine – rekao nam je gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek.

Ljubomir Kolarek

Idejno rješenje obilaznice Grada Preloga izradila je tvrtka APZ HIDRIA d.o.o. za projektiranje, trgovinu i usluge iz Zagreba. Radove na njezinoj izgradnji izvodit će zajednica ponuditelja koju čine društva Tegra d.o.o. i Colas Hrvatska d.d., a vrijednost radova zajedno s PDV-om iznosi oko 90 milijuna kuna. Ova obilaznica će rasteretiti promet kroz sam Prelog, ali i dati novi zamah gospodarstvu tog grada, s obzirom na to da je Gospodarska zona Sjever proširena.

– Planirana trasa obilaznice ima značajan pozitivan utjecaj na stanovništvo naselja Prelog i Cirkovljan pored kojih prolazi jer će se njezinom izgradnjom glavnina tranzitnog prometa koji uključuje veći broj osobnih i teretnih vozila izmaknuti iz samih naselja. Izgradnjom će se također smanjiti i negativni utjecaji na kvalitetu zraka i buke u naseljima te će se sam „izvor“ navedenih utjecaja odmaknuti od područja guste naseljenosti (samog središta naselja Prelog i Cirkovljan) – stoji u Studiji o utjecaju zahvata na okoliš povodom izgradnje sjeverne obilaznice Preloga, koju je za Hrvatske ceste još prije 10 godina napravila tvrtka Dvokut Ecro d.o.o. iz Zagreba.

Velik dio obilaznice prolazit će kroz poljoprivredno zemljište, od čega pretežito oranice, zbog čega će se morati napraviti i novi poljski putevi, a sve bi, dakle, trebalo biti napravljeno najkasnije do kraja 2023. godine.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još