NUDI SE I U MEĐIMURJU

Dr. Zvornik Legen: ‘Sintetička marihuana može trajno oštetiti srce i dovesti do smrti!’

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Pixabay, ZZJZ MŽ
- Advertisement -

Nakon vijesti o tome kako je u Čakovcu maloljetnik preprodavao sintetski kanabinoid pomiješan sa sadržajem smjese za povećanje mase, kao i medvjedićima punim psihoaktivne tvari THC iz kanabisa, porazgovarali smo sa Zrinkom Zvornik Legen, dr.med., specijalisticom školske medicine pri Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije, koja je tijekom veljače detaljno upozoravala o opasnostima i štetnostima ovisnosti o drogi, alkoholu, mobitelima, internetu, igricama te velikom porastu psihičkih poremećaja kod djece i mladih diljem međimurskih škola.

Dr. Zrinka Zvornik Legen

NOVI HIT I VRLO OPASNA DROGA – SINTETIČKA MARIHUANA

Roditelji moraju upozoriti djecu na opasnosti koje ih vrebaju oko škole i mjesta gdje se okupljaju mladi, gdje se danas kreću dileri i poduzet će sve da dobro prodaju svoje proizvode, upozorava dr. Zvornik Legen, dodajući kako je novi hit sintetička marihuana. Što je to uopće i ima li veze s pravom marihuanom?

– U novije vrijeme javile su se tzv. Nove droge, među kojima su najpopularniji sintetski kanabinoidi, tzv. sintetička marihuana, poznata pod imenom Spice (K2), Atomix, Blueberry, Galaxy, a nudi se i u Međimurju. Iako se mladima govori da je ta droga slična marihuani, kemijski nemaju ništa zajedno s njom! Štetni učinci koji se mogu javiti konzumacijom takvih tvari su agitacija, ubrzani rad srca, konfuzija, slabost i mučnina. Zabilježeni su jakovi bolovi u prsima i oštećenje srčane funkcije, a na žalost zabilježeni su i smrtni ishodi – rekla je dr. Legen i dodala:

– Osim marihuane i sintetskih, novih droga među mladima se često koriste i psihostimulansi kao što je ecstasy. Posebno se nude na mjestima na kojima ples i zabava traje cijelu noć, zato se ponekad i zove „plesna droga“. Osim što izaziva povećanje energije i budnosti, dovodi do naglog porasta tlaka, pulsa i tjelesne temperature. Često dolazi do dehidracije, a zabilježeni su i smrtni slučajevi.

Upotreba ilegalnih sredstava ovisnosti može se usporediti s igrom ruskog ruleta. Obzirom da se radi o ilegalnoj proizvodnji, nitko ne zna što se nalazi u drogi koje uzima. Osim osnovne supstance često se dodaju druge štetne tvari kako bi pojačale učinak koji droga ima na korisnika, a mješavina tih tvari može biti ubojita – ističe dr. Legen.

DANAS JE TEŠKO ODRASTI

Na njezinim predavanjima roditelji srednjoškolaca su mogli čuti i kako njihova djeca sazrijevaju i emocionalno i socijalno, a danas, pod utjecajem medija i društvenih mreža, zapravo je vrlo teško odrasti.

– Među mladima, kao i među ostalom stanovništvom, u velikom su porastu psihički poremećaji, posebno anksioznost i depresija – ističe ona.

Osim upozorenja na ilegalne droge, tu su i legalne droge, među kojima su naravno i cigarete te e-cigarete, koje su danas posebno popularne među mladima, te se izrađuju s raznim okusima i mirišljavim supstancama, pri čemu mladi misle da one nisu štetne ne sluteći da postaju teški ovisnici o nikotinu. A tu je, nažalost, i alkohol.

ALKOHOL UNIŠTAVA TINEJDŽERSKI MOZAK

Izlazak nije uspio ako nije bilo alkohola – da tako razmišljaju mladi pokazalo je i veliko Europsko istraživanje o ovisnosti (ESPAD). No, jedna ili dvije pive ne djeluju jednako na mozak 15 ili 16-godišnjeg tinejdžera i na mozak odrasle osobe. Kod djece se puno lakše i puno ranije može razviti alkoholizam! Zabrinjava i činjenica da je čak 42 posto učenika u Hrvatskoj popilo barem jednu čašu alkoholnog pića s 13 godina ili ranije – naglašava doktorica Legen, dodajući da je alkohol zapravo najveći problem.

U Hrvatskoj naime ima 250.000 alkoholičara, a čak oko milijun ljudi ima probleme zbog neumjerene konzumacije alkohola. Alkoholizam je jedna od najtežih i najtvrdokornijih ovisnosti koju je vrlo teško liječiti. Mozak se razvoja do 25. godine i nikako se ne preporučuje mladima jer oštećuje moždane stanice, a nažalost glavni je oblik zabave u izlascima.

Dok odrasloj osobi treba nekoliko godina da postane alkoholičar, za jednaku konzumaciju alkohola djetetu od 15 godina za to treba svega 6 mjeseci. Alkohol je i glavni uzrok stradanja mladih, uzrokujući prometne nesreće ili samoubojstva – kaže dr. Legen.

ŠTO U SLUČAJU SUMNJE?

– Ukoliko roditelji primijete promjene u djetetovom ponašanju, da zapostavlja obaveze, da je popustio u školi, da ima novo društvo koje skriva od roditelja, mogu posumnjati da se s djetetom nešto ozbiljno događa. Treba što prije potražiti pomoć kako bi se učenik vratio na pravi put. Mogu se javiti stručnom suradniku škole, školskom liječniku, stručnjacima u Djelatnosti za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti ZZJZ Međimurske županije. Oni su tu da pomognu adolescentu i njegovim roditeljima. Ne moraju se bojati stigme ni osude. Ako postoji opravdana sumnja u korištenje sredstava ovisnosti, preporuča se ukinuti džeparac – poručuje dr. Legen.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još

Općina Goričan financira školarcima edukativno ljetovanje

Ugovor o financiranju potpisali su načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković...

Danas u Međimurju humanitarna akcija „Katruže za Katružu“ – pogledajte gdje se održava

Međimurska zaklada solidarnosti „Katruža“ svoju akciju „Katruže za Katružu“...

Predsjednik HKUU Sveti Martin Dominik Padarić podnio ostavku zbog sukoba unutar Udruge

Dugogodišnji predsjednik HKUU Sveti Martin Dominik Padarić nakon više...