Djeci ne biste dali čašu vina. Pa, nemojte ni mobitel!

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Pametni telefoni postaju sve ”pametniji”. Ali što se nama događa? Što nam više mentalnog truda oduzima bilo koji digitalni uređaj, smanjuje se kvaliteta korištenja našeg mozga kao i njegova sposobnost, rekao je reporterki Dnevnika Nove TV Lini Dollar njemački psihijatar i neuroznanstvenik svjetskog glasa Manfred Spitzer, autor brojnih znanstveno potkrijepljenih knjiga o tome što digitalni mediji rade ljudskom mozgu, jedan od kapitalaca ovogodišnjeg Weekend media festivala.


Trebamo li uopće pametne telefone?
Na pitanje što je onda s pametnim telefonima, laptopima u vrtićima i nižim razredima osnovne škole, Spitzer odgovora da ih – ne trebamo. Svoj je odgovor detaljno objasnio.

– To je jednostavan odgovor. Svjetska zdravstvena organizacija jasno kaže manje je bolje, kada se radi o djeci. Njihovi se mozgovi još uvijek razvijaju. Ako oduzmete input koji trebaju kako bi razvili svoje mozgove, razvijat ćete mentalne probleme. To je iscrpno istraženo. Znamo da što više dvogodišnjaci provode vremena pred ekranom, manje će biti kognitivno razvijeni kada budu imali tri godine – rekao je Spitzer.

Komparacija s alkoholom
– I druga istraživanja pokazuju da isto vrijedi i za adolescenciju. Imamo sve podatke koji pokazuju da digitalni mediji oštećuju razvitak mozga. Uz sve to, uzrokuju ovisnost jer imaju te karakteristike, stalno ih morate gledati, uzimaju vam pažnju i slično. Slično je alkoholu.

– Da, vi i ja ga možda konzumiramo. Popijemo čašu vina tu i tamo, ali bismo li dali vino djeci kako bismo ih naučili kako ga koristiti? Ne, štitimo ih jer znamo da nije dobro za razvitak mozga – rekao je.

Kada je riječ o tezi da je roditeljima danas jednostavnije djeci dati pametne telefone u ruke kako bi bili mirni, Spitzer kaže da je nekoć je bilo jednostavnije smirivati djecu malenom krpom natopljenom opioidima ili alkoholom.

Ali pametni telefoni rade istu stvar, uzrokuju ovisnost i sprječavaju razvoj mozga, govori ugledni psihijatar.

Veliko istraživanje u Velikoj Britaniji proučavalo je 90 škola koje su zabranile pametne telefone. Utvrdili su da se djeca poboljšavaju. Uz to, u ovakvim se istraživanjima uvijek pokaže da se ona djeca koja su na nižoj razini znatno poboljšaju, ističe. Kaže da bismo tehnologiju trebali koristiti na dobrobit svih, ali ne na štetu djece.

Otkrio je i da i sam koristi pametni telefon, a na njemu provede dnevno oko – 20 minuta.

Cijeli članak i video pogledajte ovdje.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još

Maturanti čakovečke gimnazije slušali poučno predavanje o Operaciji Bljesak

Zanimljivo predavanje “Međimurci u operaciji Bljesak” za maturante Gimnazije...

Ovo su sve novosti koje čekaju područje Grada Mursko Središće

Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, dana 26.04.2024. godine...

Međimurska mladež za sigurniji promet na natjecanju u Goričanu

Danas, 26. travnja 2024. godine u Osnovnoj školi Goričan...

Projekt “Glasni u tišini” Kluba laringektomiranih održali probe

Članovi Pjevačkog Kluba laringektomiranih Županijske lige protiv raka Čakovec...