DAVOR DOKLEJA: Svi nastupi bili su na visokoj razini unatoč teškim uvjetima za njihovu pripremu

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Istoga dana kada je održana Županijska smotra Lidrano za osnovne škole, uz domaćinstvo Srednje škole Čakovec virtualnim putem su se povjerenstvima koja su ocjenjivala njihove nastupe i radove predstavili i međimurski srednjoškolci.

Davor Dokleja, čakovečki glumac i dramski pedagog, sudjelovao je u radu Povjerenstva za dramsko-scenski izraz za naš portal iznio je ocjenu ovogodišnje smotre iz svog kuta.

-Ako govorimo o samoj organizaciji ovogodišnje smotre prije svega bih pohvalio školu domaćina – Srednju školu Čakovec. Njihov je tim, unatoč novim pravilima igre koja zahtijevaju dobru tehničku opremljenost, osmislio i organizirao odličnu županijsku smotru. Također, velika pohvala i “kapa dole” ide svim sudionicima i njihovim mentorima koji su svoje (ove godine samo pojedinačne) nastupe pripremali i izveli pred kamerama. Bez publike i sve preko ZOOM-a. Svih 13 nastupa, u kategoriji koju smo mi pratili, bili su na visokoj razini, pa povjerenstvo nije imalo baš lagan zadatak odabrati najbolja dva. Nakon razgovora s izvođačima i mentorima odluku smo donijeli jednoglasno. Natalie Vurušić iz Srednje škole Čakovec i Bojan Horvat iz Ekonomske i trgovačke škole za dlaku su bili bolji od svih i branit će boje Međimurja na državnom susretu, prenio je konačne rezultate Dokleja.

S obzirom da su, zbog epidemioloških uvjeta, ovogodišnje smotre održane virtualnim putem zanimalo nas je koliko to utječe na scenski izričaj i dojam?

-Ova je godina kao i prošla u znaku ZOOM-a, online sadržaja, webinara, video razgovora, fizičkog i socijalnog distanciranja. U takvim uvjetima održavati kazališne probe, predstave, radionice ili pak smotre i festivale gotovo je nezamislivo. Kazališni profesionalci se još nekako u tome mogu snalaziti, ali djeca i mladi… Mislim, snalaze se oni još bolje, jer ipak online svijet kuže. No, ono što nenadoknadivo gube je upravo ta socijalna komponenta. Pripremati jedan nastup za LIDRANO u ovakvim uvjetima je gotovo nemoguće. A onda ga još izvesti i na kraju očekivati suvislu reakciju povjerenstva je zbilja nadrealno. Gledajući  sve te nastupe cijelo sam vrijeme mislio kako mi zapravo ne ocjenjujemo dramski izraz (to je ono DRA u riječi LIDRANO). Mi smo, zapravo, ocjenjivali video izraz. Jer ovaj puta na nastup je utjecala kvaliteta snimke i internet veze, pa kadar, pozadina i osvjetljenje, način na koji izvođač interpretira svoj monolog ili poeziju za kameru – fokus, glas, gesta i mimika bitno se razlikuju od glume u kazalištu. Zato bi ovogodišnji LIDRANO komotno mogli nazvati LIZOOMNO. Ukratko riječima jednog sudionika ovog susreta: Kakšno leto, ne se ponovilo.

Spomenimo da su na državnu smotru poslani iz literarnog stvaralaštva poslani Megi Kutnjak iz Srednje škole Čakovec i Erik Prepelić iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec. U kategoriji samostalnih novinarskih radova za državnu je smotru predložena Marija Pongrac, učenica Gimnazije Josipa Slavenskog Čakove. Među školskim listovima odabran je Lumen, Srednje škole Čakovec, a od radijskih emisija Veliki odmor, Graditeljske škole Čakovec.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još