Dva važna financijska događaja obilježit će početak sljedeće godine u Katoličkoj crkvi, javlja Večernji list.
Jedan je, kao i svima, povezan s uvođenjem eura, jer će se morati promijeniti cijene crkvenih usluga iz kuna u eura, a drugi je povećanje svećeničkih plaća, tj. naknada, koje je najavljeno na prošlom zasjedanju HBK.
Ono će, kako neslužbeno doznaje Večernji list, iznositi od 15 do 20 posto. Crkvene su usluge, pak, po novim taksovnicima skočile od 5 do 115 posto.
Biskupi su na svojem posljednjem zasjedanju odredili da neće mijenjati tzv. stipendij za misnu intenciju (nakanu), pa će on od 1. siječnja iznositi 7 eura. Dosad je bio 50 kuna, pa će poskupjeti za samo 2,7 kuna.
Među nekim biskupima i svećenicima bilo je razmišljanja da bi bilo bolje “zaokružiti” cijenu na 10 eura, jer će ovo samo komplicirati situaciju pri plaćanju, no to nije usvojeno.
Vjernici bi zacijelo i to prihvatili, jer mnogima je to, primjerice, poznato iz Međugorja, gdje su misne intencije već godinama zaokružene na 10 eura, ponajviše zbog inozemnih hodočasnika. U sve župe diljem Hrvatske stigli su novi taksovnici iz biskupskih ordinarijata, a biskupije su ih međusobno uskladile i cijene su iste na razini metropolija.
“Stiglo je više obavijesti s Nadbiskupskog duhovnog stola. Stigao je i novi taksovnik Nadbiskupije koji vrijedi od 1. siječnja 2023. Iz njega izdvajam da će misni stipendij od 1. siječnja biti 7 eura (do sada je bio 50 kuna). Izdavanje potvrda, posvjedočenja i sl. stajat će dva eura. Krsni list (kao i smrtni i vjenčani list) košta osam eura. Cijeli novi taksovnik će kao i do sada biti izvješen na ulazu u župnu kancelariju”, piše na društvenim mrežama župe Kašina, koja je među rijetkima objavila obavijest o prilagodbi crkvenih financija pri prelasku s kuna na euro.
Jedina župa koja je u cijelosti objavila novi taksovnik jest župa sv. Nikole Tavelića u zagrebačkoj Kustošiji. Ondje se vidi već spomenuta informacija o misnom stipendiju od sedam eura, ali i to da će stipendij za trideset svetih misa (“Gregorijana”) iznositi 350 eura.
Gregorijane su prije, prema taksovniku biskupija Hrvatsko-slavonske crkvene pokrajine, koji je objavljen na internetskim stranicama varaždinske župe sv. Nikole, bile 2000 kuna. Vjenčanje s obavljenim “postupkom za ženidbu” i poukom odsad se plaća 50 eura, a prije je bilo 300 kuna, od čega 40 eura ide župnoj blagajni, a ekonomatu nadbiskupije 10 eura.
Otpusnica za vjenčanje izvan vlastite župe s obavljenim “postupkom za ženidbu” i poukom stajat će 40 eura, a prije je stajala 250 kuna, dok će taksa za dopuštenje za sklapanje ženidbe izvan vlastite župe doći 10 eura (prije je bilo 50 kuna), a vjenčanje zaručnika iz druge župe (bez “postupka” i pouke) stajat će 20 eura, dok je prije bilo 100 kuna.
Sprovod iz mrtvačnice iznosit će od 1. siječnja 50 eura, dok će sprovod od kuće pokojnika iznositi 60 eura. Prije je sprovod iz mrtvačnice bio 300 kuna, a od kuće 350 kuna. Taksovnik određuje i da od 50 eura 40 ide za župnu blagajnu, a 10 eura za ekonomat (nad)biskupije, odnosno od 60 eura 50 ide u župu, a 10 u biskupiju.
Sveta potvrda stajat će 20 eura, a prije je bila 100 kuna, od čega je 70 kn išlo župi, a 30 kuna biskupiji, do će se sada dijeliti popola, tj. svatko će dobiti po 10 eura. Nove cijene kancelarijskih taksi za potvrde, posvjedočenja o krštenju, krizmi i ženidbi stajat će dva eura (prije 10 kuna), a krsni list, vjenčani list i smrtni list doći će osam eura, čak 101 posto više od dosadašnjih 30 kuna, od čega će pet eura ostati župi, a tri idu na crkveni biljeg. Nova cijena za rodoslovlje je 100 eura, a prije je bila 350 kuna, pa se čini da je ono najviše poskupjelo uvođenjem eura.
Vizitacijske takse su 20 eura dekanska i 40 eura arhiđakonska (prije 100 i 200 kuna), a ordinarijske takse po pet eura plus biljeg za oprost od ženidbenog navještaja, oprost od zapreke razlike vjere i dopuštenje mješovite ženidbe (prije 25 kuna) te oprost od maloljetnosti 10 eura plus biljeg (prije 50 kuna). Identične su cijene i u drugim biskupijama, čije smo taksovnike neslužbeno dobili na uvid, pa je vjenčanje, kao što je već spomenuto, 50 eura. Sprovod također stoji 50 eura, kao i ordinarijske takse za različite oproste. Razlike su tek u župnim taksam,a i to svega po nekoliko eura.