Svakog drugog utorka mijenjaju se cijene goriva na benzinskim crpkama u Hrvatskoj. Od danas su cijene opet porasle – litra eurosupera 95 za 3 centa (s 1,50 na 1,53 eura), litra eurodizela za 5 centi (s 1,42 na 1,47 eura), a plavog dizela za četiri centa (s 0,82 na 0,86 eura), piše N1.
“Nakon toga je tečaj dolara ojačao pa se to odrazilo i na cijenu nafte, a onda i na cijene goriva kod nas. Osim toga, cijene su porasle i zbog rasta cijena vozarina nakon novih sankcija Rusiji koje su pogodile dio tankera iz tzv. sive flote koji su se morali ‘sakriti’ na neko vrijeme”, objašnjava Štern.
On ipak očekuje da bi cijene nafte, a time i naftnih derivata, uskoro mogle padati.
“Već jučer su pale cijene nafte i očekujem njihov daljnji pad. Trump pritišće cijenu nafte na neke po meni nerealne granice od 40 – 50 dolara po barelu. To će biti vrlo teško postići, jer ne može SAD preko noći početi proizvoditi toliko više nafte i plina. Dugo vremena su Zeleni blokirali ikakve razvojne projekte koji se tiču i rafinerija i cjevovoda tako da će SAD-u trebati bar dvije ili tri godine da dignu proizvodnja, a to nije jednostavno. Trump bi mogao svojim utjecajem na Saudijsku Arabiju i zemlje Zaljeva postići da one vrlo brzo podignu svoju proizvodnju. No ostaje za vidjeti hoće li one to htjeti napraviti. Situacija u svijetu se promijenila, promijenila se gepolitička karta. SAD-u treba više energije zbog reindustrijalizacije koju misli provesti u vrlo kratko vrijeme pa je za očekivati da će cijene nafte na svjetskim tržištima padati i da će biti na razini između 60 i 70 dolara za barel”, smatra Štern.
No, hoće li ti trendovi na svjetskom tržištu nafte odraziti na cijene naftnih derivata kod nas? Štern je po tom pitanju oprezan.
“Bojim se reći da će to smanjiti cijene kod nas. Mi imamo poseban sustav, vidimo i što se događa s cijenama hrane. Utjecaj države na formiranje cijena nije onakav kakav bi trebao biti. Zbog toga je teško reći nešto konkretno, osim da se nadam da cijene neće rasti”, kazao je.
Mnogi građani koji žive u područjima bliže susjednim zemljama običavaju otići ‘preko granice’ napuniti spremnike svojih automobila kada im je to isplativije.
Trenutno je, prema podacima portala Nafta.hr ažuriranima u ponedjeljak, gorivo jeftinije nego u Hrvatskoj jedino u Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori.
Skuplje je u Srbiji, Austriji i Mađarskoj, dok je u Sloveniji cijena eurosupera 95 ista kakva će od ovoga tjedna biti i u Hrvatskoj, a eurodizel je ondje skuplji.
Cijeli članak pročitajte klikom ovdje.