Borimo se s koronom, ali istovremeno osiguravamo sve bolje zdravstvene usluge pacijentima!

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Na zadnjoj konferenciji za novinare Stožera civilne zaštite Međimurja župan Matija Posavec uzgred je spomenuo da je prostor u i oko Županijske bolnice Čakovec trenutno veliko gradilište. Bio je to povod da ga zamolimo, kao predstavnika osnivača, da nam detaljno pobroji što se to zapravo radi u krugu Bolnice te što je još u planu za ovu godinu.

Ovih dana započela je energetska obnova Županijske bolnice Čakovec.

– Da. Svjedoci ste da se proteklih godina doista mnogo ulaže u zdravstveni sustav u Međimurju. Proveli smo niz projekata, od izgradnje nove zgrade Doma zdravlja, proširenja prostora Odjela za radiologiju u kojem je smješten uređaj za magnetsku rezonancu, obnovili nekoliko odjela u Županijskoj bolnici, u potpunosti je renovirana tzv. “stara interna” za potrebe zdravstvenog sustava u kojoj je smještena dnevna bolnica s kemoterapijom, najmoderniji odjel fizikalne medicine i rehabilitacije s nizom drugih sadržaja, rekonstruiran je dio zgrade “bolnice” za Zavod za hitnu medicinu, uvedena zračna pošta, nabavljena nova vozila za sanitetski prijevoz i za hitnu medicinu, nabavljena oprema i dijagnostičko terapijski uređaji. Ostalo nam je još obnoviti preostali dio zgrada (paviljon 1 i 2, servisno opskrbni centar i spojni hodnik), a kako se radi o financijski velikom i zahtjevnom projektu, našli smo model kroz energetsku obnovu gdje smo većinu sredstava osigurali u europskim fondovima.

Što zapravo znači “sve djelatnosti pod jednim krovom”?

– Sve djelatnosti pod jednim krovom” znače povezanost i komunikaciju što rezultira brzinom intervencije koja je u zdravstvenom sustavu ključna. Međimurje je vjerojatno jedina županija koja u jednom dvorištu ima fizički povezanu primarnu i sekundarnu zdravstvenu zaštitu, Hitna medicina je praktički u istom prostoru s Hitnim bolničkim prijemom, molekularna dijagnostika je u povezanoj zgradi sa Županijskom bolnicom… itd. I tako i dalje razvijamo naš zdravstveni sustav.

Što će se još ove godine (g)raditi u zdravstvenim ustanovama u Čakovcu?

– Osim obnove bolnice koja je krenula, završili smo projekt rekonstrukcije abdominalne i dječje kirurgije što će biti veliki iskorak za kvalitetu usluge pacijentima i bolje uvjete rada liječnicima i zdravstvenim djelatnicima, a već od 1.veljače će se tamo zbrinjavati pacijenti. Uređuje se prilazni put jer su “vrata do vrata” glavni ulaz u Županijsku bolnicu i Zavod za hitnu medicinu pa želimo odvojiti dolazak vozila hitne pomoći i omogućiti kvalitetniji protok osoblja i pacijenata kroz ulaz. Rekonstruira se Zavod za javno zdravstvo čime će se dobiti novi laboratoriji za molekularnu i mikrobiološku dijagnostiku. Želja mi je da se rekonstruira, obnovi i modernizira Odjel neurologije i Odjel pedijatrije u Županijskoj bolnici Čakovec, za što pripremamo projektno tehničku dokumentaciju.

Također, u planu je preseljenje medicinsko biokemijskog laboratorija kako bi naši građani koji odlaze vaditi krv mogli to činiti u puno kvalitetnijim uvjetima, kao i preseljenje Odjela za transfuzijsku medicinu. Pripremamo i projektnu dokumentaciju obnove zgrade Feštetić u krugu zdravstvenih ustanova kako bi to pretvorili u Centar palijativne skrbi u Međimurju. Rade se projekti, prikuplja sva potrebna dokumentacija i čekamo natječaje.

Ovo sve je za svaku pohvalu, no kakva je situacija s liječnicima, ima li ih dovoljno da pruže potrebnu zaštitu našim građanima?

– U zdravstvenom sustavu uvijek nedostaje liječnika i medicinskih sestara. U ovom trenutku u Županijskoj bolnici Čakovec je zaposleno 960 djelatnika, od čega 751 zdravstveni radnika (ili 78 posto) i 209 nezdravstvenih (ili 22 posto). Zadnjih godinu dana se kontinuirano povećava broj zdravstvenih djelatnika. S tim brojem zaposlenika se pruža kvalitetna zdravstvena usluga. No, kako nastojimo svakim danom pružati nove usluge, upravo ovim građevinskim zahvatima omogućavamo proširenje postojećih zdravstvenih usluga. Sve kako bi se smanjile liste čekanja i odlazak pacijenata u druge zdravstvene ustanove. Upravno vijeće odobrava zahtjeve koji stignu od ravnateljstva bolnice te se šalju Ministarstvu zdravstva na odobrenje i suglasnost. Ta suradnja i koordinacija između svih zdravstvenih ustanova i njihovih upravnih vijeća s osnivačem je kvalitetna i funkcionalna.

Inače, Županijska bolnica Čakovec ima status znanstveno-nastavne baze zahvaljujući kojem je uspostavljena suradnja s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, a dvadesetak studenata medicine imat će priliku u ovoj akademskoj godini obavljati stručnu praksu u Međimurskoj županiji.

Česte su nedoumice kod korisnika zdravstvenih usluga, pa župane pojasnite: koje su sve zdravstvene ustanove locirane u krugu Bolnice? I tko su im ravnatelji?

– Da, Međimurska županija je osnivač zdravstvenih ustanova na području Međimurja, i to Županijske bolnice Čakovec čiji je ravnatelj dr. Igor Šegović, Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije koju vodi Vladimira Križaj-Grabant, Zavoda za javno zdravstvo čija je ravnateljica primarijus dr. Marina Payerl-Pal, Doma zdravlja Čakovec čiji je ravnatelj dr. Branko Vrčić. Također, i Ljekarne Čakovec su u vlasništvu Međimurske županije čija je ravnateljica Andreja Knežević.

Sve su to izuzetno sposobni ljudi koji svoje ustanove vode na najbolji mogući način. Nažalost, posljednje dvije godine zdravstveni sustav je u gotovo cijelom svijetu u situaciji u kojoj dominira borba s koronom i svakodnevno se suočavamo s brojnim izazovima i problemima koje svi zajedno nastojimo rješavati na najbolji mogući način.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još