Nakon zabrane održavanja turbofolk koncerta pulskog gradonačelnika Filipa Zorića, ta je tema postala aktualna u svim gradovima, a Danas.hr provjerio je koji su hrvatski gradovi za takve koncerte, a koji protiv…
Iz glavnog grada su poručili da što se tiče sportskih arena i prostora tog tipa, u principu nisu za zabranu nijednog sadržaja, “osim ako se ne radi o kršenju zakona u vidu govora mržnje, poticanja na nasilje i ostalih nezakonitih radnji”.
Iz Grada Šibenika poručuju kako nemaju praksu ograničavanja glazbenih izvedbi po kriteriju glazbenog žanra, dok Dubrovčani misle sasvim drukčije.
Iz Čakovca su pak kazali da u programima koje financira ili sufinancira Grad vode računa o tome kakvi se glazbeni i umjetnički programi odvijaju u njihovom gradu.
“Nastojimo zadovoljiti glazbene afinitete sugrađana, ali i angažirati glazbenike, odnosno umjetnike koji su se svojim radom u pozitivnom smislu afirmirali na javnoj sceni te su cijenjeni od struke.
Što se tiče koncerata koji se ne financiraju proračunskim sredstvima Grada Čakovca, odnosno koje organiziraju tvrtke, smatramo da bi zabrana održavanja, ako i organizator i izvođač ne krše neke druge zakone, bila u suprotnosti s proklamiranim tržišnim slobodama i pravom na izbor, te bi u konačnici bila kontraproduktivna. O glazbenim ukusima, sviđali se nama ili ne, ako ne zadiru u osobne slobode, se ne raspravlja.
Od organizatora takvih događanja, ako se održavaju na javnim površinama ili u dvoranama koje su u vlasništvu Grada Čakovca, uz plaćanje najma, tražimo i poštivanje svih zakonskih obveza te gradskih odluka”, poručili su iz Grada Čakovca i dodali da ukoliko bi se poštovali svi propisi, oni načelno ne bi imali osnove za zabranu ili ograničavanje održavanja.
Iz Varaždina su poručili da nisu nadležni za propisivanje vrste glazbe koja će se izvoditi u pojedinim prostorima.
Što kažu iz drugih hrvatskih gradova provjerite ovdje.