Andreja Marić: ‘Tražimo da se važni zakoni donose dvotrećinskom većinom’

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Na temu izmjena i dopuna Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti zastupnica Andreja Marić uključila se nizom izlaganja: u ime Kluba SDP-a, pojedinačnim raspravama, replikama i odgovorima na replike.

Njezino izlaganje prenosimo u cijelosti.

Još 4. studenog 2021. zbog izrazitog pogoršanja epidemiološke situacije u Hrvatskoj i velikog pritiska na zdravstveni sustav te prijetećeg preopterećenja bolnica i narušavanja njihovih sposobnosti za liječenje covid, ali i ne-covid bolesnika, pet liječničkih organizacija, Hrvatska liječnička komora, Hrvatski liječnički zbor, Hrvatski liječnički sindikat, HUBOL i KOHOM od Vlade Republike Hrvatske i Nacionalnog stožera civilne zaštite zatražili su žurno donošenje sljedećih mjera:

  • Uvođenje obveznih covid-potvrda za rad kod svih poslodavaca (javni, državni i privatni)
  • Uvođenje obveznih covid-potvrda za ulazak u zatvorene javne prostore (javna uprava, javna poduzeća, trgovački centri, kina, kazališta, restorani, kafići…)
  • Ograničavanje broja osoba na svim okupljanjima u zatvorenim prostorima na 50, uz obvezne covid-potvrde (privremeno, tijekom sljedeća 2 tjedna)
  • Produženje online nastave za učenike predmetne nastave osnovnih škola, učenike srednjih škola i studente na fakultetima (privremeno, tijekom sljedeća 2 tjedna). Nastavak održavanja razredne nastave po modelu A.
  • Postupno odgađanje elektivnih programa u bolnicama.
  • Organiziranje rada na punktovima za cijepljenje u svim većim gradovima u modelu rada 7 dana/12 sati.”

Te mjere Vlada i Stožer nisu prihvatili, iako su bile konkretne i privremenog karaktera. Prije godinu dana predlagala sam da se testiraju svi zaposlenici u ustanovama i poduzećima gdje se duže boravi čime je šansa za prijenos virusa veća. Kao struka i oporba stalno nudimo pomoć i rješenja za što brži izlazak iz pandemije, no vi vladajući to ne prihvaćate. Opravdanje je da pokušavate balansirati i zbog gospodarske situacije, no stalno produžavamo pandemiju, iskustva iz drugih zemalja govore da su ranije uveli mjere i imaju manje oboljelih i umrlih. Zašto stalno kasnimo?

Niste ponudili ni cost-benefit analizu. Punjenje PDV-a iz trgovačkih centara bilo bi možda manje, no troškovi liječenja sigurno bi bili još manji, bilo bi manje oboljelih i umrlih.

U ovom prijedlogu zakona propisuje se obveza odgovornim osobama u javnopravnim tijelima da osiguraju provedbu navedene sigurnosne mjere te s ciljem njene provedbe odrede jednu ili više osoba za neposrednu provedbu.

U Hrvatsku je došao još zarazniji soj Omikron, postoji velika šansa da će uskoro trebati donijeti još strože mjere. Pokriva li ovaj zakon baš sve odgovorne? Što ako će trebati COVID potvrde i u trgovačkim centrima, restoranima, kafićima? Jesu li svi adresati jasno definirani?

Odgovor ministra na to moje pitanje bio je da je na temelju članka 47. stavak 2. točka 8a. moguće naknadno dodati sve adresate odlukom Stožera.

Upravo to je problem na koji stalno ukazujemo! Sabor donese zakon, a onda Stožer može važne odluke donositi mimo Sabora. Zato tražimo da se ovako važni zakoni donose dvotrećinskom većinom.

Od 16. studenog 2021. stupila je na snagu primjena odluka o obveznom posjedovanju COVID potvrde, kao preduvjeta za obavljanje poslova za sve državne službenike i namještenike, službenike i namještenike u javnim službama, službenike i namještenike u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te zaposlenike trgovačkih društava i ustanova čiji su osnivači Republika Hrvatska, tijela državne uprave i jedinice lokalne i regionalne (područne) samouprave. Pri tome je propisano da je COVID potvrda također obvezna i za sve građane koji će dolaziti u njihove prostore.

Uvođenjem ovih obveza ponovno se otvorilo pitanje da li se primjenom pojedinih epidemioloških mjera, između ostaloga uvjetovanjem ostvarenja određenih prava posjedovanjem COVID potvrda, ograničavaju ljudska prava i je li time dio građana diskriminiran. Također se postavlja pitanje jesu li COVID potvrde svima jednako dostupne te jesu li oni građani koji ne ispunjavaju uvjete za njihovo izdavanje, diskriminirani?

Po navodu Pučke pravobraniteljice Zakon o suzbijanju diskriminacije predviđa kada se nejednako postupanje ne smatra diskriminacijom pa se sukladno članku 9. stavku 2. točki 1. diskriminacijom ne smatra postupanje koje je određeno zakonom radi očuvanja zdravlja, javne sigurnosti i zaštite prava i sloboda drugih ljudi, uz uvjet da su upotrijebljena sredstva u demokratskom društvu primjerena i nužna za postizanje željenog cilja. Dakle, zdravlje nacije nam je na prvom mjestu. Zdravstveni sustav mobiliziran je preko godinu i pol dana. Nama u zdravstvu je prvima dosta pandemije! Stoga slobode i prava da, no sloboda pojedinca prestaje kada počne narušavati slobodu drugog pojedinca.

Stjecanje COVID potvrda moguće je na tri načina: cijepljenjem, testiranjem i preboljenjem. Nemamo problema ni s korisnošću cijepljenja (apeliramo da se građani cijepe, nikog ne prisiljavamo), ni testiranja, ni COVID potvrda.

No, treba voditi računa o osobama koje iz zdravstvenih razloga ne mogu primiti cjepivo, a lošijeg su imovnog stanja, zbog čega nisu u mogućnosti snositi troškove testiranja, tu su i studenti, svima njima treba omogućiti besplatno testiranje (uvjetno rečeno „besplatno“, jer svi mi to plaćamo punjenjem državnog proračuna), stoga se moraju jače angažirati JLS i država.

Nužno je osigurati pravovremene, potpune i jasne informacije o svakoj odluci i mjeri namijenjenoj suzbijanju epidemije, kojom se ujedno utječe na prava građana. Samo se tako može graditi povjerenje javnosti u svrsishodnost donesenih odluka i osigurati njihova učinkovita primjena.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još