Analiza Ministarstva financija potvrdila je da je Grad Čakovec u državnom vrhu kad se gledaju ulaganja u obrazovanje. Naime, jedan je od tri hrvatska grada koji za obrazovanje izdvajaju više od polovice svog proračuna, točnije 52,2 posto. Ispred međimurskog središta je samo Pazin s 54,2 posto, no riječ je o sredini tri puta manjoj od Čakovca. Uspoređivani su svi hrvatski gradovi i to detaljnom analizom proračunskih izdvajanja usmjerenih u izgradnju i rekonstrukciju škola i vrtića te financiranja tzv. nadstandarda. Grad Čakovec izdvaja točno 2.745,58 eura za obrazovanje po stanovniku, te je u protekle četiri godine uloženo 74.465.644,00 eura!

Udvostručen broj mjesta u jaslicama i povećan iznos stipendija
Najveći dio proračunskog novca odlazi u financiranje predškolskog odgoja. Kako bi poboljšali kvalitetu u našim jaslicama i vrtićima, Grad je u posljednje četiri godine izjednačio cijenu boravka u javnim i privatnim ustanovama, uredio jedan novi te dogradio dva postojeća javna vrtića, udvostručio broj mjesta u jaslicama te u nekoliko navrata povećao plaće odgojiteljima. Cilj je svakom djetetu s područja Grada osigurati mjesto u jasličkim i vrtićkim skupinama po najvišim i najkvalitetnijim pedagoškim standardima. Ujedno se mnogo ulaže i u osnovnoškolsko obrazovanje gdje je Grad osnivač sedam osnovnih škola, te u srednje škole i visoko školstvo. Grad sufinancira produženi boravak koji trenutačno pohađa 238 učenika, svi učenici s valjanim rješenjem imaju pomoćnika u nastavi, u našim školama provodi se projekt zdrave i uravnotežene užine, učenici engleskog jezika imaju pristup Oxfordskoj online knjižnici, a provodi se i fakultativna nastava Građanskog odgoja i obrazovanja. Sufinancira se i kupnja radnih bilježnica, geografskog atlasa te mape za likovni odgoj svim čakovečkim osnovnoškolcima. Posljednje tri godine nagrađuje se i izvrsnost, odnosno osnovnoškolci koji su na državnim ili međunarodnim natjecanjima osvojili jedno od prva tri mjesta.
Za studente je povećan iznos stipendija, koje sad iznose 650,00 eura godišnje za studij u Čakovcu, 800,00 eura za Varaždin te 1.500,00 eura godišnje za one koji studiraju u ostalim hrvatskim gradovima i inozemstvu. Također, stipendiraju se i srednjoškolci koji se školuju za deficitarna obrtnička zanimanja. Njih je u ovoj školskoj godini 37, te se za to izdvaja 29.600,00 eura.

Investicijski ciklus osigurat će uvjete za cjelodnevnu nastavu u svim školama
„Ovo je još jedna potvrda onog što znamo, Čakovec je pri vrhu liste hrvatskih gradova koji strateški ulažu u obrazovanje. Osim projekata tzv. nadstandarda, ne zanemarujemo gradnju i obnovu obrazovne infrastrukture, jer želimo da naši vrtići i škole budu moderni i opremljeni“, istaknula je gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini. Referirala se pritom naime na činjenicu kako je pred završetkom izgradnja Regionalnog edukacijsko-rehabilitacijskog centra Čakovec u koji će se smjestiti Centar za odgoj i obrazovanje, u tijeku je javna nabava za dogradnju 2. osnovne škole, izrađuje se projektna dokumentacija za izgradnju školske dvorane i učenica kod OŠ Kuršanec te dogradnju OŠ Ivanovec. „Ipak, najvažnije je što smo u protekle četiri godine uspjeli obaviti sve potrebne predradnje za gradnju nove osnovne škole „Sjever“. Kad počne s radom, rasteretit će se I. osnovna škola. Za koju godinu dovršit ćemo jedan veliki investicijski ciklus, s ciljem da u svim našim osnovnim školama uvedemo cjelodnevnu nastavu. Važno je napomenuti da sve to u najvećem dijelu financiramo europskim i državnim novcem, a ne iz džepova naših građana“, naglašava čakovečka gradonačelnica.

Ulaganjima u obrazovanje svaka sredina pokazuje koliko joj je stalo do vlastite budućnosti. Iznosi koji se u Čakovcu kontinuirano ulažu u vrtiće i škole jamstvo su da učenici imaju odlične uvjete za učenje. Razrađen sustav financijskih potpora, omogućuje pak smanjenje troškova školovanja. Ulaganjima u cjelokupnu vertikalu obrazovnog sustava, Grad djeci i mladima nastoji osigurati najbolje uvjete s kojima će uspješno nastaviti školovanje te kasnije graditi poslovne karijere,
