Iz varaždinskog Županijskog državnog odvjetništva potvrdili su kako je smrt dvoje policijskih službenika iz Ivanca uslijedila djelovanjem vatrenog oružja. Podsjetimo, na Uskrs u poslijepodnevnim satima pronađena su tijela muškarca i žene za koje se naknadno ispostavilo da su policajci. Je li riječ o službenom oružju i u kakvom su odnosu bili, tek se treba utvrditi, prenosi Dnevnik.hr.
Najnoviji podaci iz policije govore da situacija nije dobra. Samo ove godine ubijeno je sedam žena. Stalno pričamo o tome, ali kao da se uvijek vrtimo u krug i da ne pronalazimo izlaz. Zašto je tako odgovorila je aktivistica za za ženska prava i predsjednicom Zaklade Solidarna Sanja Sarnavka.
“Jer se nasilje smatra oblikom komunikacije što je nedopustivo. Djeci bi trebalo za doručak, ručak i večeru govoriti da se nasilje ne smije primjenjivati, s druge strane da se žene treba poštovati i da smo ravnopravni iako smo različiti”, ističe aktivistica.
“Nasilnicima se isplati nasilje jer ne dobivaju kazne kakve bi trebali dobiti”, dodaje Sarnavka.
To je možda i razlog zašto žene ne prijavljuju nasilje.
“Mijenjaju se brojke, govori se da se smanjilo nasilje što nije točno. Nemate sustav koji će pomoći žrtvi. Vrlo često institucije se nastavljaju nasilno ponašati prema ženama. Imamo slučaj policijskog službenika i u veljači. Jedan je partnericu držao kao taokinju. Trebalo bi vidjeli koliko je nasilnika policajaca, službenika, prema onome kako su primijenili svoj pravilnik o disciplinskoj odgovornosti”, kazala je Sarnavka.
Osvrnula se i na slučaj Daruvarca koji je brutalno premlatio tek jedva punoljetnu djevojku, a za to je dobio 4 godine zatvora te je pušten ranije.
“Za djelo koje je bilo prestrašno, kazna je zanemariva. Više dobije netko tko je ukrao nešto, nego netko tko je pokušao ubiti”, kaže aktivistkinja za Dnevnik.hr.
Sarnavka je kazala i kako je pandemija vjerojatno pomogla tome da ljudi budu psihički nestabilni, a žrve i nasilnici su bili zatvoreni u istom prostoru, a žrtva nije mogla doći do adekvatne pomoći.