Servisirajte plinski bojler najmanje jednom godišnje

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Prije tjedan dana u Zagrebu je došlo do tragedije kada su se sedmorica državljana BiH otrovala plinom, a jedan od njih je i preminuo. Slične tragedije pamtimo i u našem kraju, pa smo željeli saznati što bi trebalo poduzeti da do nečeg sličnoga ne dođe. Korisne informacije dobili smo od Matije Bajkovca, voditelja servisa tvrtke Markov-Trade iz Čakovca.

-Plinske je bojlere bitno održavati i redovno servisirati od strane ovlaštenih servisera, uz što su nužne i redovite kontrole dimnjačara. Preporuka je struke, kako proizvođača bojlera tako i servisera,  da se to napravi najmanje jednom godišnje. To je potrebno i radi čišćenja, smanjenja potrošnje plina, ali ponajviše radi vlastite  sigurnosti. Nikako nemojte zanemariti održavanje  na duži vremenski period, kao što sam već rekao pregledajte ih barem jednom godišnje bez obzira što dokumenti servisera, baš kao i kontrola dimnjačara po zakonu vrijede dvije godine, preporuča Bajkovec.

Možemo li i sami utvrditi nedozvoljenu koncentraciju ugljičnog monoksida u prostoriji?

-Postoje uređaji na tržištu koji mjere razinu ugljičnog monoksida i oglašavaju se alarmom ako je ona previsoka. Svatko mora sam odlučiti smatra li to potrebnim, iako ne možete pogriješiti nabavite li takav uređaj. U svemu tome je, međutim, kvalitetno odrađeno održavanje i servis najvažnije. Postoji još jedna stvar na koju treba skrenuti pažnju. Kada serviser i dimnjačar daju zeleno svjetlo za ispravnost plinskih uređaja i instalacija, treba voditi računa da određene promjene mogu utjecati na sigurnost.  Najčešće se desi da ljudi promijene stolariju, stave pvc prozore i vrata koja hermetički dihtaju  što može dovesti do toga da se zabrtve ulazi zraka. Neka se k tome montira i nova napa u kuhinji, koja je izvedena van, ona radi podtlak i zrak nema gdje drugdje  ući u prostoriju nego kroz dimnjak što dovodi do povrata dimnih plinova. Ukoliko je bojler ispravan on ima senzor povrata dimnih plinova i trebao bi se ugasiti, pa ne bi smjelo doći do nakupljanja ugljičnog monoksida u kupaonici, ali zato je potrebno redovito kontrolirati njegovu ispravnost.

Kakva je kvaliteta plinskih bojlera koje koriste međimurska kućanstva?

-U zadnjih desetak godina dosta je veliki broj kućanstava prešao na nove kondenzacijske uređaje koji su sigurniji i kvalitetniji zato jer imaju hermetički zatvorena ložišta. Nema mogućnosti izlaska dimnih plinova u prostor. Oni uzimaju zrak za sagorijevanje izvana i putem ispuha tjeraju dimne plinove van ventilatorom dok kod starijih uređaja, tzv. atmosferskih koji imaju otvorena ložišta, postoji veća mogućnost da se nešto neželjeno desi.

U čakovečkom Međimurje plinu provjerili smo postoji li neka zakonska odredba koja predviđa koliko plinski bojleri smiju biti stari?

-Zakon to posebno ne definira, već postoji obveza vlasnika plinskih uređaja da ih održavaju u ispravnom stanju, za što moraju posjedovati određenu dokumentaciju. Međimurje plin radi redovne preglede plinskih instalacija prilikom zamjene plinomjera, odnosno preglede po pozivu vlasnika ili za poduzeća, kao i izvanredne preglede po nekakvoj sumnji ili u slučaju dogradnje instalacija. Prilikom svakog pregleda traži se dokument o održavanju sustava dimovoda ukoliko je spojen na dimnjak i dokument servisera o ispravnosti plinskog uređaja. Zakon predviđa da novi aparati moraju imati određenu razinu energetske učinkovitosti, što u pravilu zadovoljavaju kondenzacijski aparati, kazali su nam u Međimurje plinu.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još

Dođite u Prelog i hodajte za zdravlje – budite dio pozitivne promjene!

U povodu obilježavanja Međunarodnog dana tjelesne aktivnosti, koji se...

Izložba „Prvih pedeset“ o 50 godina ŠAF-a Čakovec otvara se 16. svibnja u Muzeju Međimurja

Povodom pedesete obljetnice neprekidnog djelovanja, Škola animiranog filma Čakovec...