HVALA IM ZA ŽIVOT!

Stalno su u stresnim situacijama, gledaju tragedije, pružaju prvu pomoć, spašavaju unesrećene…

Autor: Ivica Jurgec Foto/Video: Zavod za hitnu medicinu/Ivica Jurgec
- Advertisement -

Svojim brzim angažmanom i medicinskim znanjem spasili su mnoge živote. Često kod toga ni neznamo tko nas je vratio u život kada pretrpimo teške nesreće. Stalno su u stresnim situacijama, moraju se nositi s mnogim tragedijama, pružaju prvu pomoć u najtežim uvjetima, spašavaju unesrećene… To su djelatnici Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije, koji danas obilježavaju 10 godina svog Zavoda, mada hitnu medicinsku pomoć pružaju znatno duže.

Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije započeo je s radom na današnji dan, 17. travnja 2012. godine. Svojim djelovanjem pokriva 729 četvornih kilometara površine i opslužuje 112.371 stanovnika. Od 1991. do 1994. godine Hitna medicinska pomoć je bila dio Medicinskog centra Čakovec. Od 1994. do 1995. godine funkcionira kao dio Županijske bolnice, a od 1995. do 2011. godine kao dio Doma zdravlja Čakovec.
Godine 2011. HMP se izdvaja iz Doma zdravlja i postaje samostalna Ustanova, te je kao takva 28. listopada 2011. godine upisana u Trgovački sud u Varaždinu pod nazivom Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije.

U Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije u sjedištu Čakovec djeluju dva “Tima 1” koji se sastoje od liječnika, medicinskog tehničara/sestre i vozača. Medicinsko prijavno-dojavna jedinica se nalazi u sjedištu Čakovec u sastavu od dvije medicinske sestre . U Ispostavi Prelog djeluje jedan “Tim 1” koji se sastoji od liječnika, medicinskog tehničara/sestre i vozača. U Ispostavi Mursko Središće djeluje jedan “Tim 2” koji se sastoji od dva medicinska tehničara/sestre.

Ispostava Kotoriba radi od petka u 19 sati do ponedjeljka u 7 sati a u njoj djeluje jedan “Tim 2” koji se sastoji od dva medicinska tehničara ili sestre.

I SANITETSKI PRIJEVOZ

Dana 1. veljače 2021. godine, temeljem Rješenja Ministarstva zdravstva, Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije u sklopu svoje djelatnosti počinje obavljati i Djelatnost sanitetskog prijevoza.

Sanitetski prijevoz organizira se na razini primarne zdravstvene zaštite. Pod sanitetskim prijevozom podrazumijeva se prijevoz bolesnika u svrhu pružanja zdravstvenih usluga vozilom za sanitetski prijevoz s propisanom medicinsko-tehničkom opremom za siguran prijevoz bolesnika. Pod uvjetima propisanim Pravilnikom u pogledu kadrova i medicinsko-tehničke opreme sanitetski prijevoz mogu obavljati domovi zdravlja, ustanove za zdravstvenu skrb i zavodi za hitnu medicinu jedinice područne (regionalne) samouprave.

Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije trenutno u uporabi ima 16 vozila za potrebe Djelatnosti sanitetskog prijevoza. Vozila za sanitetski prijevoz godišnje ukupno prođu oko 780.000 km, odnosno, otprilike 60.000 km po vozilu godišnje. O tome nam je nedavno Vladimira Križaj-Grabant, ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije, rekla:

– Samo u Djelatnosti sanitetskog prijevoza godišnje se obavi oko 28.000 prijevoza. Osim planiranih prijevoza (dijaliza, zakazani pregledi) i prijevoza na osobni zahtjev (plaćeni prijevoz), Djelatnost sanitetskog prijevoza obavlja i hitni prijevoze (na zahtjev liječnika). Hitni prijevozi obavljaju se posebno opremljenim vozilom za hitne prijevoze.

U sklopu Djelatnosti sanitetskog prijevoza radi 8 timova, odnosno, 16 radnih timova, a svaki se od njih sastoji od jedne medicinske sestre/medicinskog tehničara i jedne vozačice/vozača (32 radnika) – kazala je ravnatejica Križaj-Grabant.

Svim djelatnicima Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije čestitamo na jubileju i želimo i nadalje uspješno i brzo djelovanje kad to od njih zahtijevaju hitne zdravstve situacije! Na tome im veliko hvala!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još