U subotu, 18. srpnja 2026. godine, Općina Štrigova i tamošnja Turistička zajednica u suradnji s TK Međimurje Runners, organiziraju 6. po redu utrku po štrigovskim bregima pod nazivom “Stridon run”. Sve počinje i završava kod školske sportske dvorane u 18.30 sati, kad kreću dječje utrke, a nastavlja se u 19 sati kad su na rasporedu utrke građana na 2,5 kiloetra i glavna utrka na 11 kilometara. Prilika je ovo da porazgovaramo s organizatorom utrke, poznatim međimurskim trkačem i triatloncem te trenerom u TK Međimurje Runners, Mariom Severom (52) iz Štrigove.

-“Stridon run” je zapravo nastavak međunarodne “Utrke prijateljstva”, koja se naizmjenično održavala tu u pograničnom dijelu Hrvatske i Slovenije. No, za vrijeme pandemije korone to je zamrlo, pa smo se odlučili organizirti ovu našu utrku po prekrasnim bregima štrigovskog kraja. Prva “Stridon run” održana je 2021. godine i imala je oko 70 sudionika, što odraslih što djece. Iz godine u godinu zanimanje je raslo, pa je tako za ovogodišnju utkru prijavljeno već više od 120 trkača – kaže Mario i dodaje da će u subotu trkači biti raspoređeni u nekoliko skupina, prema godinama. Tako će curice i dječaci (uz potpis roditelja) trčati na 800, 400 i 200 metara, građani na 2,5 kilometra, te svi ostali na 11 kilometara. No, i u glavnoj utrci će biti određene kategorije po starosti.

-Staza za glavnu utrku je pomno pripremljena i trči se 11 km od Osnovne škole, prema Štrigovčaku, Leskovcu, Robadju, Mađerki, Banfiju, zatim pored groblja i do cilja također na igralištu kod škole. Time su obuhvaćeni najljepši predjeli Općine Štrigova, ali staza ima i dva zahtjevna usponu i nekoliko manjih. No, utrenirani trkači proći će ih bez većih napora. Podjela nagrada i priznanja bit će u dvorani Doma kulture u Štrigovi u 20.30 sati, dok će djeca svoje medalje dobiti odmah po završetku utrke – ističe Mario.

Prijave se primaju na www.utrka.com ili osobno uoči utrke u subotu, 18. srpnja, od 16,30 sati. Svi prijavljeni dobivaju majicu sa simbolom utrke, sportku vrećicu te jelo i piće. Apsolutni pobjednik utrke dobiva plaketu i nagradu sponzora, a pobjednici po kategorijama prigodne pehare i medalje.
Startnina iznosi 15 eura i uplaćuje se na račun TK Međimurje Runners IBAN HR3724070001100746754 ili u gotovini prilikom podizanja startnih brojeva. Sudionici dječjih utrka ne plaćaju startninu! Svi natjecatelji trče na osobnu odgovornost.

Inače, utrka se organizira povodom Dana Općine Štrigova, a cilj joj je promoviranje zdravog načina života i poticanje sportsko-rekreativnih aktivnosti te upoznavanje s prekrasnim krajolikom koji pružaju štrigovski bregi.

Utrka se održava bez obzira na vremesnek uvjete, a dodatne informacije mogu se dobiti putem maila [email protected] ili na mobitel 098/187-9087.
Inače, TK Međimurje Ruunners, sa sjedištem u Svetom Martinu na Muri, izuzetno je aktivan, a članovi redovno nastupaju na brojnim utrkama, ne samo u Međimurju. Masovno sudjeluju na “Čakovečkom ceneru”, u Domašincu organiziraju utrku “Murščak”, a nedavno su imali i dječji kamp u Sv, Martinu na Muri sa 23 polaznika.




