Želimo mogućnost prodaje proizvoda svojih kolega iz Međimurja!

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Što se lokalni proizvođači i poduzetnici više trude razviti svoju posao to više nailaze na kompleksne zakonske procedure koje koče njihov razvoj. Poduzetnica i vlasnica PG Geler Ivanka Horvat istaknula je nekoliko problema s kojima se susrela tijekom unaprjeđenja svoje ponude i poslovanja.


– Problem je što OPG ne može imati izdvojeni pogon. Ja imam svoj OPG i PG Geler. Netko će doći samo zbog OPG-a, no uglavnom gosti žele mnogo više. Žele svu ponudu i na istom mjestu dobiti sve. Strani gosti koji žele kupiti domaće proizvode, a mi to možemo omogućiti samo kroz ugostiteljsku nišu. Još jedan je problem taj što moja kćer koja ima 15 godina u našem OPG-u ne može biti član. Kada se pak radi o j.d.o.o-u tada ju bez ikakvog problema prijavimo da si tijekom ljeta u slobodno vrijeme zaradi džeparac. Došli smo na višu razinu gdje u ponudu uključujemo smještaj, no nedostaje nam ponuda, paleta proizvoda svih naših lokalnih proizvođača. Žao mi je što ne možemo prodavati proizvode svojih kolega iz Međimurja. Ja proizvodim sir turoš i htjela sam deklaraciju. Uputili su me gdje treba ići. Od bioinstituta pa u sve ostale korake. Ipak, kao i u slučaju kolegica Tea Dvanajšćak Vuković, svoj sir moram prodati sama sebi i tek ga onda ponuditi gostima.


Voditeljica radionice Aleksandra Kuratko Pani odgovorila je sljedeće:
– To su nam rekle kolege iz cijele Hrvatske. Mnogi zato imaju nekoliko registracija. Ne kako bi izbjegli poreze ili svoje obaveze, već jer imaju zakonskih ograničenja! Primjerice, ako imate izletište, imate ograničenje u pružanju ugostiteljskih usluga, a to je 80 ljudi. Pa ako mu već dođu ljudi, a čovjek ima adekvatnog smještaj u koji ih može primiti, naravno da on želi da ih smjesti više. Država ga tako natjera da se mora prepregistirirti u obrt. OPG ima ograničenje od prihvata 80 ljudi. Kada pak mijenjate status iz OPG-a u obrt, tu dolazi do novih pravila, istaknula je.  


Okupljeni su se složili da bi u ovakvim slučajevima najbolja solucija bila prihvatiti model koji već godinama koriste druge europske zemlje. Prema tom modelu, na svaki se dodatni krevet plaća propisani paušalni porez.  

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još

Talijanski dizajn u kružnom gospodarstvu – izložba u Zgradi Scheier

Pozivamo vas da otvorenje izložbe talijanskog dizajna nastalu povodom obilježavanja Dana talijanskog...

FOTO Policajci u vrtićima poučavali djecu pravilima sigurne vožnje i hodanja

U sklopu preventivnih aktivnosti usmjerenih na zaštitu najmlađih sudionika...

Ivano i Dominik zablistali na državnom natjecanju iz geografije

Na državnom Natjecanju iz geografije učenici Gimnazije Josipa Slavenskog...