Borba protiv inflacije: Smanjuje se PDV na hranu i higijenske potrepštine, a povećavaju se i naknade

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Premijer Andrej Plenković i ministri objavljuju mjere pomoći zbog vala poskupljenja, posebice kad je riječ o cijenama energenata, piše Index.hr.

Uz Plenkovića na predstavljanju će biti i podpredsjednik vlade i ministar financija Zdravko Marić, ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović te ministrica poljoprivrede Marija Vučković. 

“Donijet ćemo snažan paket mjera, ublažit ćemo udar na standard građana zbog snažnog rasta cijena energenata”, najavio je Plenković dodavši da je riječ o sveobuhvatnom paketu mjera. 

Kako će se obuzdati divljanje cijena energenata?

“Mjere će ići za tim da rast cijena struje i plina, koji je nažalost nemoguće potpuno obuzdati, bude što manji. U tome će zasigurno značajnu ulogu imati HEP. Pripremaju se i elementi poreznog rasterećenja. Paket će biti izdašan i snažan, vodit će računa o najugroženijima, o poduzetnicima, o umirovljenicima i poljoprivrednicima”, rekao je Plenković.

Ovaj globalni porast cijena energenata izazvao je val poskupljenja u Europi. Cijena plina u Europi raste zbog veće potražnje nakon covid-krize, drugi je razlog Rusija koja je najveći dobavljač i ima smanjenu proizvodnju, Norveška ne može povećati proizvodnju, u Europi dolazi do veće potražnje uslijed oporavka i hladnijih zima. 43% europskog plina dolazi iz Rusije, 23% iz Norveške, 11% iz Alžira. Europa uvozi 61% ukupnih energetskih potreba i 90% plina koji čini 21% energetske potrošnje.

Prosječna cijena je 120 mW/h, 2.7 puta veća nego u Hrvatskoj. U Hrvatskoj smo imali sustav u kojem su cijene regulirane godinu dana. Da nema ove intervencije, od 1. travnja računi za struju bi poskupjeli 23 posto, a za plin 79 posto.

Plin će s ovim mjerama rasti najviše do 29 posto.

– Kako ćemo ublažiti cijene struje? Prosječna cijena je bila 3400, bez mjera bi cijena narasla na 4189, a ovako će narasti na 3700 kuna. HEP će ima 460 milijuna kuna manje prihoda, ovako značajno rasterećujemo poskupljenja za kućanstva. Što se plina tiče, da ne napravimo ništa 0,326 kW/h bi skočilo na 0,574 kn. Kada smanjimo PDV dolazimo na 0.482, a s dodatnom subvencijom dolazimo na 0.382 kn po kW/h, najavili su iz Vlade.

Iznos potpore po računu je 10 lp/kWh. Potpore poduzetnicima se odnose na mikro, male i srednje poduzetnike s prosječnom godišnjom potrošnjom od 10 GW/h. Iznos potpire je 15 lp na kW/h, ostvaruje se vaučerom. Projicirani trošak ove mjere je 600 milijuna kuna.

Smanjenje PDV-a i povećanje naknada za najugroženije

Porezno rasterećenje ide sveobuhvatno. S 25 posto na 5 posto smanjuje se plin od 1. travnja 2022. do 31. ožujka 2023. godine. Smanjuje se i PDV na hranu, i to s 13 posto na 5 posto na svježe meso i ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dječju hranu, troškove u poljoprivredi, sadnice, gnojiva i pesticide te s 25 posto na 5 posto na maslac i margarin.

Smanjuje se i PDV na higijenske uloške i tampone i to s 25 posto na 13 posto. Smanjuje se i PDV na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe s 25 i 13 na 5 posto.

Iznos vaučera za najugroženije se povećava s 200 na 400 kuna.  Umirovljenici će dobiti jednokratnu naknadu. Umirovljenici koji imaju mirovinu do 1500 kuna dobit će naknadu od 1200 kuna, oni koji primaju od 1500 do 2000 kuna dobivat će naknadu od 900 kuna, oni koji primaju od 2000 do 3000 kuna dobivat će naknadu od 600 kuna i oni koji primaju od 3000 do 4000 kuna naknadu od 400 kuna, prenosi Index.hr.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još