Ljubomir Kolarek, gradonačelnik jednog od tri međimurska grada, Preloga, ujedno je i saborski zastupnik iz redova HDZ-a i član Odbora za zaštitu okoliša, a na sjednici održanoj 9. veljače 2022. godine u Saboru Republike Hrvatske, govorivši o temi zbrinjavanja nuklearnog otpada NE Krško, iskoristio je priliku i pohvaliti grad Prelog.
– Pred nama je konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško. Ovaj je Zakon povezan i s prijedlogom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti – započeo je svoj govor, te nastavio:
– Ponovit ću još jednom ono što smo čuli i od predlagatelja. Ovim Prijedlogom zakonom namjeravaju se urediti sljedeća osnovna pitanja: koje državno tijelo ostvaruje osnivačka prava u odnosu na Fond, kojem tijelu Fond odgovara za svoj rad, opseg odgovornosti Fonda za svoj rad, opseg jamstva Republike Hrvatske za rad Fonda, poslovi i javne ovlasti Fonda. Ukratko, izmjenama i dopunama Zakona o Fondu za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva iz Nuklearne elektrane Krško uskladit će se odredbe iz trenutno važećeg Zakona o Fondu s novim ili izmijenjenim zakonskim, podzakonskim i provedbenim propisima koji izravno utječu na djelatnosti, ovlasti i obveze Fonda – rekao je Ljubomir Kolarek i nastavio:
– Bitno je naglasiti da će izmjenom Zakona biti omogućeno osnivanje i upravljanje Centrom za zbrinjavanje radioaktivnog otpada od strane Fonda. Ovdje nema previše tajni i nejasnoća jer se ovim zakonskim prijedlogom zapravo usklađuje zakonodavstvo Republike Hrvatske sa zakonodavstvom Europske unije. Naime, Republika Hrvatska se, zajedno s Republikom Slovenijom, potpisom Međudržavnog ugovora te prihvaćanjem svih međunarodnih konvencija, direktiva i sličnog, obvezala razgraditi NE Krško i zbrinuti istrošeno nuklearno gorivo i radioaktivni otpad nastao radom i razgradnjom elektrane.
Ovakve su teme, smještanje i zbrinjavanje otpada i briga za otpad, uvijek osjetljive i rado se na njima skupljaju bodovi. Ne samo kada je riječ o nuklearnom otpadu, gdje sama ta riječ može utjerati ljudima strah u kosti, već su svježi i primjeri u zbrinjavanju otpada i stvaranju ekoloških bombi i u našim gradovima koji bi trebali biti sinonim za razvoj, poput Varaždina ili glavnog grada Zagreba. O temi gospodarenja otpadom već sam govorio ovdje jer, Prelog, grad iz kojeg dolazim, ima što reći i pokazati. Mi smo danas brand, mislim da slobodno mogu upotrijebiti taj izraz, po gospodarenju otpadom. Grad Prelog je prvi u Hrvatskoj s blizu 70 posto odvajanja otpada. Sveukupno, Grad Prelog i 11 okolnih jedinica lokalne samouprave, u 2020. godini prema podacima našeg komunalnog poduzeća, odvojeno su sakupili i obradili 65 posto komunalnog otpada na svojem području u sklopu javne usluge.
Naravno da se ovdje radi o sasvim drugoj vrsti otpada i sasvim drugim pravilima, no htio bih naglasiti da se kod ovih tema pokuša pristupati što pažljivije, razboritije i kvalitetnije. Svjedoci smo velikih i stalnih problema oko opskrbe raznih oblika energije. Republika Hrvatska i ovim zakonima određuje svoju energetsku budućnost te je potrebno biti pametan i realan te dobro odlučiti što je najbolje za nas i naše građane – završio je svoj govor Ljubomir Kolarek.
Cijeli govor možete pogledati klikom ovdje.