Na oko 5000 metara kvadratnih nekadašnjeg odlagališta otpada Prščočovo u sklopu općine Domašinec, koje se ovih dana intenzivno sanira, tijekom godina bilo je zaista svega – od miješanog i građevinskog otpada do starih automobila i automobilskih dijelova.
– Nekad su ljudi znali ovdje uzimati stare aute i ‘natepati’ ih budućim mladencima na grunt. No, kad su podigli cijene metala, skupina Roma kupila je bager i pročešljala gotovo cijeli teren. Sve metalno su izvadili i prodali, što je sjedne strane i dobro, da se bar dio tog otpadnog materijala reciklirao – rekao nam je načelnik Domašinca Mario Tomašek.
Za sanaciju nekadašnjeg odlagališta otpada Prščočovo je, kao i za sanaciju odlagališta Gmajna u Domašincu, također zaslužna ekipa iz tvrtke Reciklaža Mišić.
– Ovdje je bilo manje komunalnog i glomaznog otpada nego na Gmajni, a više je bilo građevinskog otpada. Odvezeno je oko 50 tona glomaznog, 15 tona komunalnog te čak više od 700 tona građevinskog otpada, a kako sanacija još nije gotova, još se ne zna točna količina građevinskog otpada – rekao nam je djelatnik te tvrtke, Dejan Mišić.

Krupniji dijelovi još se trebaju odvesti, pa će se cijeli teren nekadašnjeg odlagališta prekriti s dodatnom zemljom i ovdje se posaditi drveće, te će jednog dana biti šuma, isto kao i na Gmajni. Nadajmo se, lijepa i čista.
– Nažalost, ima pojedinaca koji i dan danas znaju voziti otpad u šumarke, no srećom oni su rijetki. Iako, toga uopće ne bi trebalo biti kad se danas praktički na kućnoj adresi sakupljaju sve vrste otpada – dodao je Mario Tomašek, istaknuvši kako danas ne predstavlja problem prikladno zbrinuti ni građevinski otpad.
Novost: Općina Domašinec sufinancira mještanima zbrinjavanje građevinskog otpada
– Općina Domašinec je donijela odluku da se svim mještanima, vlasnicima kuća, sufinancira zbrinjavanje, odnosno odlaganje građevinskog otpada na bilo kojem odlagalištu građevinskog otpada u Međimurskoj županiji – Mišić u Ivanovcu, Pre-kom u Prelogu i Pavlic u Goričanu – u iznosu od 35 kuna po toni. Za građane je odlaganje do oko 400 kilograma građevinskog otpada besplatno, a dalje cijena ovisi o vrsti građevinskog otpada. Za šutu i ciglovinu, odnosno miješani građevinski otpad, iznosi oko 35 kuna po toni, a za betonske gromade 50 kuna po toni. Potrebno je samo najaviti se Općini, kako bi komunalni redar napravio izvid – ujedno je naglasio načelnik, dodavši:

– Ako neki biser odveze građevinski otpad u prirodu, mi taj otpad svakako moramo pokupiti i voziti na odlagalište, pa je i to trošak Općine. Sad imamo i video nadzor pa će se neke stvari moći popratiti. Općina Domašinec kažnjava s 500 kuna one koje zatekne u ovom činu.
Predviđen iznos sanacije deponija Prščočovo je, isto kao i za sanaciju Gmajne, predviđen na oko 700.000 kuna (uključujući PDV), a sanaciju, čiji konačan iznos će se tek utvrditi, financirat će Fond za zaštitu okoliša i Općina Domašinec u omjeru 60:40.